123. Mauritius

11 lut 2010


od: Xavier


Mauritius, Republika Mauritiusa, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.
Zmienna kolonialna przeszłość Mauritiusa ma odzwierciedlenie w kulturze. Na przykład, sztuka kulinarna Mauritiusa jest połączeniem holenderskiej, francuskiej, indyjskiej i kreolskiej.
W 2008 roku Jean-Marie Gustave Le Clézio, obywatel Francji i Mauritiusa został pierwszym w historii wyspy laureatem literackiej Nagrody Nobla.
W 1847 Mauritius został piątym krajem na świecie, wydającym znaczki pocztowe. Dwa typy znaczków wydane wtedy, znane jako Red Penny i Blue Penny są prawdopodobnie najbardziej znaczącymi znaczkami na świecie, będąc bardzo rzadkimi, a więc też bardzo drogimi.

7 komentarzy:

 1. Ogłaszam uroczyscie - szukam sponsora, który mnie tam zabierze ( nie tylko palcem po mapie) :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mauritius kojarzy mi się z jakimś cholernie drogim znaczkiem pocztowym

  OdpowiedzUsuń
 3. ale to chyba nie chodziło o ten z kartki :D

  OdpowiedzUsuń
 4. łoo... kurcze, przecudne miejsce! o tak, wybrać się tam to niesamowita sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ogladałam zdjecia z tej wyspy,moja siostra cioteczna tam była,cudo po prostu

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękne miejsce - nic tylko pakować walizki i tak lecieć :p

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.