Słowenia - Koper [pocztówkowo]

18 sie 2016Koper jest największym miastem słoweńskiego wybrzeża, stolicą Istrii oraz jedynym portem handlowym Słowenii. Stare centrum miasta położone jest na dawnej wyspie, która została sztucznie połączona z lądem przed drugą wojną światową.
Życie współczesnego miasta tętni na dziewiętnastu rynkach i placach, przepływa wąskimi ulicami. Z zabytkowych murów największej słoweńskiej katedry, pozostałości antycznych murów obronnych czy fasad gotyckich i renesansowych budowli, odczytać można wiele wieków historii Kopru.
Jednym z najważniejszych obiektów jest gotycko – renesansowa Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XV wieku. Jej fasada jest wyraźnie podzielona na dwie kondygnację:  dolną -  gotycką i powstałą wiek później górną – renesansową. Jeszcze większą rozpiętość stylów prezentuje Pałac Pretorów. Powstała w gotyku budowla posiada późniejsze elementy renesansowe i barokowe. Była ona siedzibą Wielkiej Rady i sądu apelacyjnego. Wenecki gotyk reprezentuje loggia miejska. Pod jej arkadami już od XIX wieku funkcjonuje kawiarnia Loggia.

Byliście kiedyś nad słoweńskim wybrzeżem? A może nawet w samym Koprze? Ja do tej pory ten kawałek Słowenii omijałam, ale patrząc na pocztówki, które przychodzą do mnie z tego rejonu stwierdzam, że przy następnej okazji trzeba zdecydowanie nadrobić to niedopatrzenie :)

6 komentarzy:

 1. Ja byłam tylko na kawie na Słowenii ;) i zwiedziłam pobliskie miasto graniczące z Austrią. Widzę, ze wyjeżdżasz do Rejkjawiku ! Ale zazdroszczę. Nie udało mi się pojechać na Maltę, bo mój chłopak stwierdził, że woli pojechać w zimie, żeby było taniej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koper - świetna nazwa miasta oczami Polaka! :D W Słowenii nigdy nie byłam, a szkoda, bo kraj ponoć piękny, a dosyć mało popularny wśród turystów. Sam Koper prezentuje się naprawdę okazale, również na pocztówce. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie pocztówki to ja bardzo lubię i masz rację, że te ze Słowenii są urokliwe, tak samo jak miejsca, które pokazują. Dopiero zauważyłam planowaną podróż do wietrznej Islandii. Znajomi niedawno byli i wypożyczali samochód, powiedziano im aby parkowali tylko pod wiatr, bo inaczej może wyrwać i drzwi :P Zawczasu życzę udanej podróży!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna pocztówka, właśnie takie lubię:) W Słowenii nie byłem, ale w Polsce spotkałem studenta z tego kraju. Narzekał, że większość ludzi za granicą myli jego kraj ze Słowacją. A z całej b. Jugosławii to mam tylko pocztówkę z Serbii, od Ciebie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że szykują Ci się, Agato wspaniałe podróże! Moja wymarzona Marsylia i Islandia. Świetne kierunki! Będę czekała na relacje z tych miejsc :D
  Pocztówka jest piękna, a sam Koper prezentuje się wspaniale. Nigdy nie byłam w Słowenii, ale uwielbiam tamtejsze kartki. Przyznam, że mam do nich szczęście :) Chętnie bym się tam wybrała, aby poznać ten kraj lepiej.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.