Armenia - Klasztor Noravank [pocztówkowo]

19 lip 2016

Klasztor Noravank należy do najważniejszych zabytkowych monastyrów Armenii, jest również uważany za najpiękniejszy w całym kraju. Kompleks, położony na końcu długiej malowniczej doliny rzeki Arpa, otoczony jest fortyfikacjami pochodzącymi z XVII i XVIII wieku. 
Noravank to trzy kościoły, w tym jeden w stanie ruiny. Na przełomie XIII i XIV wieku zbudowane zostały kościoły dedykowane Astnavatsin (ormiańska nazwa Matki Bożej) oraz świętemu Karapetowi (ormiańska nazwa odnosząca się do Jana Chrzciciela). Do kościoła Karapet od południa przylegają ruiny V-wiecznej bazyliki. 
Szczególnie imponująco przedstawia się forma architektoniczna kościoła Astnavatzin, który możecie zobaczyć na pocztówce. Budowla składa się dwóch kondygnacji - na pierwszej znajduje się mauzoleum poświęcone rodzinie księcia Burtela Orbeliana, natomiast na drugiej, do której prowadzą wąskie i strome schody po obu stronach wejścia, umiejscowiony jest sam kościół. Na samym szczycie wznosi się kopuła wsparta na rotundzie o dwunastu kolumnach. Budowla charakteryzuje się niezwykle bogatymi dekoracjami rzeźbiarskimi autorstwa słynnego ormiańskiego architekta i artysty Momika.

Kochani, przepraszam, że przez tyle czasu się nie odzywałam, nie pisałam ani nie odwiedzałam waszych blogów. Niestety życie ma to do siebie, że lubi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie - tak też się stało w moim przypadku. Życie obróciło mi się o 180 stopni i dopiero teraz powoli, powolutku wracam na prostą, czego przejawem jest również powrót na bloga. Mam nadzieję, że również zaczniecie tu zaglądać a ja wkrótce nadrobię zaległości (o ile to w ogóle po takim czasie możliwe) u was.

PS. Zmieniłam adres więc gdyby ktoś przypadkiem byłby zainteresowany - dajcie znać!

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie budowle w takich niesamowitych miejscach.
  Życzę abyś znalazła się jak najszybciej na prostej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zabierasz nas w niezwykle miejsca, kazde jest piekne! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak właśnie myślałam, że dawno Cię nie było. Miło, że wróciłaś :)
  Pocztówka niezwykła i kraj niezwykły, nawet znaczek niezwykły, choć niby taki prosty.
  Pozdrawiam Cię serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Klasztor wygląda bardzo ciekawie. Bardzo fajny także znaczek :)
  Widzę że w ogóle ostatnie miesiące były dla wielu osób pełne zmian i lekkiego zamieszania. Sama zmieniałam pracę do tego mieliśmy parę imprez rodzinnych i nieraz pomimo wolnych chwil nie wiedziałam w co ręce włożyć bądź na czym oko zawiesić :p Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się ta pocztówka :). Miło znowu zobaczyć Cię na blogu! Życzę Ci wszystkiego dobrego, w szczególności aby wszystko układało się już po Twojej myśli i los nie płatał figli. Moc buziaków :)!

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam ostatnio to samo! Na moim blogu też pustki i zauważyłam, że większość blogerów coraz rzadziej dodaje posty. Może przez te ceny wysyłki pocztówek?

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja dzisiaj otrzymałem pocztówkę z Armenii z identycznym znaczkiem. Widok jednakże inny - Erewań i Ararat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio widzę zastój na wielu blogach i to nie tylko pocztówkowych. Może to wina lata albo ten rok nie sprzyja blogerom? Mam w każdym razie nadzieję, że powoli sytuacja się ustabilizuje i do nas wrócisz :) Sama muszę zrobić powrót, ale nie mogę się jakoś zebrać...
  Pocztówka jest magiczna i podoba mi się bardzo, bardzo. Tym bardziej, że nie posiadam żadnej kartki z tego kraju, więc praktycznie każda wydaje mi się czymś egzotycznym :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna, cudowna kartka :-) Posiadam w swoich zbiorach kartkę z Armenii, ale moja nie jest taka piękna jak Twoja :-)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.