1532. Rosja

6 lip 2015
od: Denis

Sobór Chrystusa Zbawiciela (ros. Хра́м Христа́ Спаси́теля) to największa świątynia (sobór) prawosławna na świecie, znajdująca się w Moskwie na brzegu rzeki Moskwy, nieopodal Kremla. Katedralny sobór Chrystusa Zbawiciela jest votum dziękczynnym za uratowanie Rosji przed najazdem napoleońskim w 1812 roku.
Decyzja o zniszczeniu soboru i wybudowaniu na jej miejscu Pałacu Rad zapadła 2 lipca 1931, a 5 grudnia tegoż roku świątynia została wysadzona w powietrze. Wymagało to dwóch eksplozji, ponieważ świątynia przetrwała pierwszą. Budowa Pałacu Rad, rozpoczęta w 1937, nigdy nie wyszła z cyklu zerowego, a jej kontynuowaniu stanęła na przeszkodzie II wojna światowa. Dopiero w 1958 w znajdującym się na miejscu cerkwi wykopie rozpoczęto budowę otwartego basenu pływackiego „Moskwa”.
Pierwsze próby odbudowy zniszczonej świątyni datują się na koniec lat 80. Kamień węgielny pod budowę wmurowano 5 grudnia 1990. Równocześnie powołano do życia fundację i w 1994 rozpoczęto budowę. Projektantem świątyni był Aleksy Denisow. Dzięki darom budowa postępowała bardzo szybko i dolna świątynia została w dzień Przemienienia Pańskiego 6/19 sierpnia 1996 poświęcona przez patriarchę Aleksego II, który zarazem sprawował pierwszą liturgię. Górna świątynia została udostępniona 19 sierpnia 1999, w wigilię 2000. rocznicy Narodzenia Chrystusa. Tamże sprawowano pierwszą od lat Bożonarodzeniową Boską Liturgię. Uroczyste poświęcenie odbudowanej świątyni miało miejsce 19 sierpnia 2000.

4 komentarze:

 1. Piękna kartka, też mam w swojej kolekcji tę świątynię :) ale nie wiedziałam, że jest największa na świecie
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  http://minona.wix.com/mailboxfullofworld

  OdpowiedzUsuń
 2. Pocztówka typowo Rosyjska ;-) bardzo spodobały mi się znaczki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Charakterystyczne rosyjskie budowle. Śliczna kartka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Typowa rosyjska pocztówka, choć drugi plan ma przyciągać wzrok bardziej, to jednak ja skupiłam się bardzo na tym dużym oświetlonym oknie - chciałabym mieć takie duże okna - przez nie lepiej widać świat :D

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.