1531. Wybrzeże Kości Słoniowej

2 lip 2015
od: Natalia

Wybrzeże Kości Słoniowej (franc. Côte d'Ivoire, République de Côte d'Ivoire) to państwo w Zachodniej Afryce, położone nad Zatoką Gwinejską.
Państwo wzięło nazwę od części wybrzeża Zatoki Gwinejskiej (Ocean Atlantycki), skąd francuscy handlarze wywozili w XVII wieku kość słoniową.
Co ciekawe, w 1986 roku rząd republiki ogłosił, że oficjalną nazwą państwa na potrzeby protokołu dyplomatycznego będzie République de Côte d'Ivoire niezależnie od języka i odmówił akceptowania jakichkolwiek innych nazw tego państwa. Stąd, według tego poglądu, poprawną nazwą także w języku polskim powinna być nazwa francuska. Decyzja ta nie znalazła jednak szerszego oddźwięku poza dyplomacją. W Polsce w użyciu oficjalnym nazwa Republika Côte d'Ivoire była stosowana przez pewien czas, jednak obecnie zalecana jest tylko nazwa Republika Wybrzeża Kości Słoniowej. Również w innych językach przeważnie stosuje się narodowe formy nazwy.
Na zdjęciu przedstawiono, jak pisze Natalia, tradycyjny sposób noszenia dzieci w ich kraju.

6 komentarzy:

 1. Piękna pocztówka z rzadkiego państwa - gratuluję :)
  Uwielbiam kartki z lokalnymi ludźmi, a Wybrzeże Kości Słoniowej to w sumie kraj, o którym nigdy nawet nie pomyślałam, żeby znaleźć kogoś do wymiany :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jestem teraz na etapie polowania przede wszystkim na kraje, których jeszcze nie mam (oraz na brakujące obiekty UNESCO), stąd poszukiwania Wybrzeża Kości Słoniowej. ale udało mi się namówić na wymianę tylko dlatego, że zaoferowałam Gruzję, która niewątpliwie jest o wiele mniej popularna niż nasza Polska.

   Usuń
 2. I dobrze, że nie trzeba tej nazwy wamawiać po francusku, bardzo nie lubię tego języka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale świetna kartka ! :)
  Ja parę miesięcy temu szukałem kogoś do wymiany z Wybrzeża Kości Słoniowej, ale ostatecznie niestety nic z tego nie wyszło.
  Przy okazji zapraszam do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie. :)
  http://openwindowontheworld.blogspot.com/2015/07/big-postcard-competition-wakacyjny.html

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.