1501. Niemcy

27 kwi 2013


Zamek Stein (niem. Burg Stein lub Burg und Schloss Stein) to saksoński zamek położony na południowy wschód od Zwickau w miejscowości Stein w gminie Hartenstein na skalistym brzegu Mulde Zwickauer.
Budowę zamku rozpoczęto prawdopodobnie około 1200 na skale hornblendowej na południowych brzegach Mulde. Ta najstarsza część zamku tworzy Górny Zamek (Oberburg) i dzisiaj składa się z okrągłej wieży Bergfried, palatium i jego wielkiej sali oraz murów obronnych. Jego architektura ma jeszcze wyraźnie romańskie wpływy. Fortyfikacje prawdopodobnie obejmowały również pozostałości Zamku Hartenstein, które nie były w tym czasie przekształcony w reprezentacyjną siedzibę lub tzw. Schloss.
Pozostałe elementy budynku są młodsze. Spiczasta okrągła wieża w południowo-zachodniej części prawdopodobnie została wzniesiona w XIV wieku, inne części dolnej sali (Niederburg) pod koniec XV wieku. Górna sala Bergfried została natomiast wzmocniona w XVI wieku przez dodatkowe piętra (Aufbau).
Zamek przez lata był własnością arystokratycznej rodziny książąt Schönburg dopóki ich majątek nie został skonfiskowany w 1945 roku w ramach socjalistycznej reformy rolnej NRD. Od 1954 roku mieściło się tutaj muzeum historii zamku i okolic. W nowszej części dolnej sali powstało natomiast sanatorium.
W roku 1996, po zjednoczeniu Niemiec, zamek i okoliczne lasy zostały sprywatyzowane a zamek odnowiony. Wciąż jednak mieści się tutaj muzeum a część zamku jest dostępna dla zwiedzających.

1 komentarz:

  1. Piękne miejsce... i to całkiem niedaleko od granicy.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.