1405. Wielka Brytania

4 lut 2013


Zamek w Edynburgu (ang. Edinburgh Castle) jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Jest to symbol nie tylko samego Edynburga ale i całej Szkocji. Forteca znajduje się na szczycie monumentalnego skalistego wzniesienia (120 metrów n.p.m.) w samym centrum miasta.
Historia pierwszych śladów fortyfikacji na górze zamkowej sięga IX wieku p.n.e. Większa część obecnych murów budowli pochodzi z XVI wieku, z godnym uwagi wyjątkiem w postaci Kaplicy Św. Małgorzaty z wczesnego XII wieku. Kaplica ta jest dziś najstarszym budynkiem w Edynburgu.
Edynburski Zamek jest jedną z niewielu obecnych twierdz, które posiadają swój własny garnizon wojskowy. Obecnie jest on jednak używany głównie podczas ceremonii oraz oficjalnych parad szkockiego wojska.
Na zdjęciu widoczny jest znajdujący się na zamku pomnik Roberta I de Bruce i monument Wallace'a.

2 komentarze:

  1. Chciałabym kiedys polecieć do Szkocji. Mało tego, ze widoki z pewnością piekne (jak to na Wyspach) to zamki i force są podobno utrzymane tam w bardzo dobrym stanie. Chciałabym je zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gwoli ścisłości - ta pocztówka jest ze Sterling, blisko Glasgow, a nie z Edynburga.

    http://www.scot-image.co.uk/stock/detail/6044-Wallace_Monument_Robert_Bruce_Statue_A0627_0004.jpg.html

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.