1097. Hiszpania

2 sie 2012od: Bartek


O Barcelonie i Barri Gotic można pisać bez końca. Jednak moim ulubionym miejscem tej średniowiecznej dzielnicy jest zdecydowanie Katedra Świętej Eulalii (hiszp. Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia, La Seu), która jest jednym z cenniejszych przykładów architektury gotyckiej w Hiszpanii.
Wzniesiona została w kilku etapach od XIII do XV wieku na miejscu starszej świątyni wybudowanej przez Rzymian, a w XIX wieku otrzymała monumentalną neogotycką fasadę zachodnią stanowiącą wschodnią pierzeję placu katedralnego. Obecnie stanowi siedzibę archidiecezji barcelońskiej.
Oprócz nagrobka św. Eulalii katedra kryje inne dzieła rzeźby gotyckiej, takie jak stalle, czy też portal Św. Iwona. W jednej z kaplic znajduje się krzyż pochodzący ze statku, który brał udział w bitwie pod Lepanto Bitwa ta pomiędzy Turcją a Ligą Świętą, zakończona zwycięstwem chrześcijan miała miejsce w 1571. Od strony południowej do katedry przylegają zabudowania dawnej siedziby arcybiskupa, skupione wokół czworobocznego krużganka. W wirydarzu znajduje się mały staw z fontanną, na którym pływa trzynaście gęsi, co ma symbolizować wiek trzynastu lat życia patronki katedry.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.