518. Polska

31 maj 2011


od: kasss

Dworzec PKS w Kielcach to charakterystyczny obiekt w centrum miasta przy ulicy Czarnowskiej w kształcie rotundy. Budowę rozpoczęto w 1975 roku, budynek oddano do użytku 20 lipca 1984, w czterdziestą rocznicę PRL, jako najnowocześniejszy wówczas dworzec autobusowy w Polsce. Zaprojektowali go Edward Modrzejewski, Jerzy Radkiewicz i Mieczysław Kubala. Docelowo w założeniu miał obsługiwać 1500 autobusów i 24 000 pasażerów w ciągu doby.
Dworzec ma 14 metrów wysokości i trzy kondygnacje. Ruch pasażerski i kołowy odbywa się na nim prawie bezkolizyjnie, tzn. autobusy jeżdżą dookoła budynku, a zatrzymują się na bocznym pasie, natomiast pasażerowie dostają się do niego korytarzami umieszczonymi pod tymi pasami (przejścia podziemne). Perony przykryte są wiatą o średnicy 80 m, zawierają 15 stanowisk dla autobusów.

Uwielbiam. I kartkę i sam dworzec, z którym mam same dobre wspomnienia.

517. Filipiny

30 maj 2011


Taal to nazwa zarówno wulkanu jak i jeziora, które znajdują się na terenie prowincji Batangas na wyspie Luzon w Filipinach.
Jezioro jest usytuowane w kalderze powstałej po gigantycznej erupcji wulkanu Taal pomiędzy 500 000 a 100 000 lat temu. W jego centrum znajduje się aktywny wulkan, którego stożek tworzy wyspę na jeziorze. Jezioro Taal jest trzecim co do wielkości jeziorem Filipin - jego powierzchnia wynosi 244 km2, długość 25 km, a szerokość 18 km. Natomiast wulkan tworzy stożek, który wystaje ponad 300 m nad lustrem wody, w kalderze starego i większego wulkanu. Ostatnio wybuchał w 1965 uśmiercając 5000 ofiar i w 1977 roku.

516. Polska

20 maj 2011


od: Romanek

Zamek Ogrodzieniec to ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków, później przebudowywanego. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na "Szlaku Orlich Gniazd", są udostępnione do zwiedzania.
Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się w Podzamczu, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.
Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, gnieżdżą się tu siły mroczne i potężne. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnąc po murach i wokoło ruin zamku. Wedle relacji osób, które miały okazję widzieć owo widmo, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Zjawa ma ponoć być duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Co ciekawe - kasztelan straszy także niedaleko ruin zamku w Dankowie jako jeździec bez głowy.

515. Bułgaria

17 maj 2011


od: Fidel

Sofia (bułg. София) to stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr.
W wiekach średnich miasto stało się częścią pierwszego imperium bułgarskiego pod panowaniem chana Kruma, który zdobył miasto w 809 roku po długim oblężeniu. Miasto było wtedy nazywane przez Słowian Sredec i stało się ważną fortecą i centrum administracyjnym. W 1376 roku miasto uzyskało swoją obecną nazwę Sofia, choć jeszcze do XVI w. używano zamiennie obu nazw: Sofia i Sredec.
W 1382 roku miasto zostało zdobyte przez sułtana osmańskiego Murada I. Sofia pozostawała w rękach Turków osmańskich przez ponad 400 lat, co zachęciło ludność turecką do osiedlania się w Sofii. Miasto zmieniło swój wygląd i przybrało zdecydowany rys orientalny.

514. Austria

17 maj 2011


od: Lena

Oprószone cukrem pudrem ciasteczka prosto z Austrii i prosto na święta Bożego Narodzenia (tak, tak, takie mam zaległości w publikowaniu kartek!). Moja wewnętrzna kura domowa jednakże nie przepada za pieczeniem, więc przepis z tyłu tej reklamowej kartki niestety na nic mi się nie przyda. Ale zjeść takie ciasteczka mogłabym nawet zaraz :)

513. Albania

12 maj 2011


od: Heidi

Butrint (alb. Butrint, Butrinti, gr. Βουθρωτός, łac. Buthrotum) to niewielka osada i stanowisko archeologiczne w południowej Albanii przy granicy z Grecją, które od 1992 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W 1997 roku obiekt został uznany za zagrożony w związku ze splądrowaniem miejscowego muzeum w trakcie niepokojów społecznych w kraju. W 2002 roku na terenie wokół wykopalisk ustanowiono Park Narodowy Butrint.
W starożytności istniała tu osada iliryjska (według mitu założona przez uciekinierów z Troi), przekształcona w VII wieku p.n.e. w grecką kolonię i miasto portowe. Butrint stało się w kolejnych stuleciach ważnym ośrodkiem kultu boga Asklepiosa. W II wieku p.n.e. miasto znalazło się pod rządami Rzymu i funkcjonowało jako ważny ośrodek portowy aż do VI wieku n.e., kiedy to zostało kilkakrotnie spustoszone w okresie wielkiej wędrówki ludów. Średniowieczna historia miasta ściśle wiąże się z walkami Bizancjum z Normanami i Wenecjanami, a następnie Wenecją i Imperium Osmańskim.

512. Portugalia

11 maj 2011


od: Rute


Tramwaje w Lizbonie to najpopularniejszy wśród turystów system komunikacji działający w stolicy Portugalii, Lizbonie.
Pierwsze tramwaje konne na ulice Lizbony wyjechały 17 listopada 1873, połączyły one dworzec kolejowy Santa Apolonia z dzielnicą Santos. Następnie linię wydłużono do Belém. Pierwszą zajezdnię wybudowano w Santo Amaro, która funkcjonuje do dzisiaj jako zajezdnia i muzeum tramwajowe. Tramwaje elektryczne w Lizbonie uruchomiono 31 sierpnia 1901 na trasie z Cais do Sodrè do Algès. Ostatecznie tramwaje konne zostały zastąpione przez elektryczne w następnym roku.
W latach 1991–1997 zlikwidowano około 2/3 sieci tramwajowej, pozostawiając jedynie linie w najstarszej części miasta oraz jedną trasę wzdłuż rzeki Tag którą zmodernizowano. Na zdjęciu tramwaj linii numer 18, który jeździ na trasie Rua da Alfândega – Praça da Figueira - Santos - Alcântara-Mar -Boa Hora - Cemitério Ajuda.

511. Polska

11 maj 2011


od: Agnieszka


Zespół staromiejski Torunia jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, a pod względem ilości zachowanych kamienic z okresu średniowiecza znajduje się na czołowym miejscu wśród miast południowego pobrzeża Bałtyku i Morza Północnego. W 1997 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Składa się z trzech głównych części: Starego Miasta, Nowego Miasta i terenu dawnego zamku krzyżackiego. Na obszarze tym znajduje się ok. 1100 obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Uroku toruńskiej starówce dodaje gęste oświetlenie zabytków. Jedna z najpiękniejszych panoram, widok z lewego brzegu (np. z mostu drogowego, lub punktu widokowego na Majdanach), warta jest zobaczenia szczególnie po zmroku.

510. Polska

11 maj 2011

od: mevo

Ratusz w Głubczycach, po raz pierwszy wspomniany w 1383 roku, został przebudowany z XIII- wiecznej kamienicy kupieckiej. Renesansową formę z attyką oraz wieżę otrzymał w 1570 roku. Przebudowy z lat 1863 - 1864 oraz 1936 roku nadały mu formy neogotyckie. Wieżę i mury budowli zdobią płasko rzeźbione herby miasta z I połowy XIX wieku. Odbudowa budynku rozpoczęła się w 2006 roku i finansowana była częściowo ze środków Unii Europejskiej. Otwarcie zabytku po odbudowie odbyło się w czerwcu 2008 roku. Jego wieża od września 2008 roku służy jako punkt widokowy, w ratuszu mieszczą się biblioteka, muzeum i galeria, wyposażono go w windę przystosowując dla osób niepełnosprawnych. W odbudowanych kamienicach kupieckich powstały mieszkania i punkty usługowe.

509. Włochy

10 maj 2011


od: Gosia

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano) to gotycka marmurowa katedra, jeden z najbardziej znanych budynków w Europie.
Jej wymiary - 157 metrów długości i 92 szerokości - plasują ją na 3 miejscu w Europie. Nawa główna ma 45 m. wysokości (drugie miejsce po katedrze Beauvais, 48 m., ale nie wykończona).
Położona na głównym placu, w centrum Mediolanu. Na zewnątrz katedra ozdobiona jest przez 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy, i około kilometra maswerków. Budowa katedry finansowanej przez Gian Galeazzo Viscontiego rozpoczęła się w 1386 roku a ostatnie wykończenia wykonano na polecenie Napoleona w roku 1813. Wrota fasady, z brązu, zostały odbudowane w ciągu XXgo wieku, do 1965 r. Zegar słoneczny umieszczony w nawie przy wejściu jest największy na świecie.

508. Zjednoczone Emiraty Arabskie

10 maj 2011


od: Gosia


Dubaj (arab. دبيّ) to miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.
Większość populacji Dubaju to obcokrajowcy m.in. z Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. 25% populacji ma korzenie irańskie. W Dubaju mieszka także ponad 100 000 Brytyjczyków i innych zachodnich przybyszów. Rząd ZEA nie zezwala na żadną formę naturalizacji dla obcokrajowców. Prawie wszystkie komercyjne zakłady są prowadzone przez obcokrajowców przy cichej współpracy lokalnego biznesmena, który tylko „wypożycza” licencję za odpowiednią opłatą. Liczne strefy wolnego handlu umożliwiają obcokrajowcom nabycie pełnej własności. Powiększa się także liczba wilii i apartamentów na sztucznych wyspach takich jak Palm Islands oraz w wielu częściach Dubaju takich jak The Greens, Dubai Marina, International City itp. Własność jest całkowita lub na 99 lat w zależności od rejonu.

507. Stany Zjednoczone

10 maj 2011


Karolina Południowa (ang. South Carolina) to stan w południowo-wschodniej części USA, graniczący od północy z Karoliną Północną, od południowego zachodu z Georgią. Granicę wschodnią stanowi Ocean Atlantycki.
Stan ma klimat podzwrotnikowy, na wybrzeżu zwrotnikowy morski. Administracyjnie jest podzielony na 46 hrabstw. Największe miasta to Columbia, Charleston, Greenville i Spartanburg.

506. Polska

10 maj 2011


od: Zbyszek


Ratusz w Poznaniu to renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania, jednak najsłynniejszą częścią ratuszowej wieży są dwa koziołki. Według legendy, gdy mistrz ślusarski Bartłomiej ukończył swój zegar i miał go zaprezentować radzie miasta oraz wojewodzie, którego również zainteresowała ta uroczystość, miano jakoby wydać ucztę ku czci możnych panów. Podczas przygotowań do uczty nieuważny kuchcik spalił sarnią pieczeń, a nie chcąc, aby błąd wyszedł na jaw, ukradł na podmiejskiej łące dwa młode koziołki. Nie udało mu się jednak sprawy zatuszować, gdyż koziołki uciekły z kuchni i wbiegły na ratuszową wieżę. Ku uciesze gości zaczęły trykać się rogami (według jednej z wersji zwróciły uwagę zgromadzonych na malutki pożar, od którego mogło spłonąć miasto). Rozbawiony wojewoda darował winę kuchcikowi, koziołkom życie, a mistrzowi Bartłomiejowi nakazał dołączyć do mechanizmu owo "urządzenie błazeńskie".

505. Słowacja

7 maj 2011


od: Martin


Zamek Spiski (słow. Spišský Hrad, niem. Zipser Burg, węg. Szepesi vár) to zabytkowy kompleks zamkowy na Słowacji z przełomu XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie - cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 4 ha. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek położony jest na na terenie Żehry, która należy do najstarszych miejscowości na Spiszu. W 1993 roku w uznaniu jego znaczenia dla kultury tych ziem, został on wpisany wraz okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W odbudowanej części zamku mieści się niewielkie muzeum.

504. Polska

5 maj 2011


od: Zbyszek

Kolejka Parkowa Maltanka, popularnie zwana Maltanką, to linia kolejowa o torze szerokości 600 mm leżąca w obrębie Poznania o całkowitej długości torów 3850 m. Należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o. Kursuje pomiędzy rondem Śródka a Nowym Zoo, przewożąc rocznie około 200 tysięcy pasażerów.
Pierwsza, Harcerska Kolejka Dziecięca, powstała w Poznaniu w 1956. W momencie, gdy postanowiono wybudować trasę Hetmańską dla II ramy komunikacyjnej miasta, okazało się, że trasa kolejki koliduje z nową drogą. W związku z tym postanowiono ją przenieść na Maltę, która właśnie była zagospodarowywana.
Na głównym zdjęciu można zobaczyć pociąg na stacji "Maltanka" ciągnięty przez lokomotywę WLS40-100.

503. Polska

5 maj 2011


Zoogeograficznie Morze Bałtyckie tworzy oddzielną dzielnicę bałtycką. Ze względu na niskie zasolenie jest ona wyjątkowo uboga biologicznie. Dla porównania w sąsiednim Morzu Północnym biomasa jest pięciokrotnie wyższa. Niskie zasolenie stanowi barierę nie do pokonania dla bardzo wielu zwierząt. Oprócz zachodnich krańców nie występuje ani jeden gatunek szkarłupni będącej ważnym składnikiem zwierzostanu innych mórz. Całkowicie brak chitonów, walconogów, głowonogów, ramienionogów i ściśle morskich ślimaków. Mięczaki są reprezentowane tylko przez sześć gatunków małżów. Bardzo skromnie reprezentowane są jamochłony, wstężnice i pierścienice. Nieliczne zwierzęta słonowodne jak omułki, małgwie, chełbia, śledzie czy dorsze żyjące w Bałtyku są o połowę mniejsze niż w Morzu Północnym. Z drugiej strony niskie zasolenie umożliwia tu życie wielu rybom słodkowodnym.
Wlewające się do Bałtyku słone wody, z powodu większej gęstości, pozostają przy dnie i są izolowane od atmosfery warstwą mniej słonych wód powierzchniowych. Z tego powodu około 1/4 dna Bałtyku jest w strefie beztlenowej, gdzie rozwijające się bakterie wydzielają siarkowodór.

502. Paragwaj

4 maj 2011


od: Ana

Asunción to stolica Paragwaju, położona nad rzeką Paragwaj na zachodnim skraju Wyżyny Brazylijskiej, przy granicy z Argentyną. Jest największym miastem Paragwaju: zamieszkuje go ponad pół miliona mieszkańców, czyli ok. 8% ludności całego kraju, a cały zespół miejski zamieszkuje prawie 1,7 mln osób.
Miasto jest jedną z najstarszych hiszpańskich osad w Ameryce Południowej, a na pewno najstarszą położoną na wschód od Andów. Nazywane jest czasem "matką miast", ponieważ stąd wyruszały ekspedycje kolonialne, które zakładały nowe miasta na podbijanych terenach. Zostało założone dokładnie 15 sierpnia 1537 jako Nuestra Señora de la Asunción, czyli Wniebowzięcie Matki Boskiej. Tutaj też w 1731 miało tu miejsce pierwsze powstanie przeciwko władzy hiszpańskich kolonistów pod wodzą José de Antequera y Castro.

501. Salwador

3 maj 2011


od: William


San Andrés jest przedhiszpańskim miejscem w Salwadorze, które zamieszkane zostało już około roku 900 p.n.e. To rolnicze miasteczko w dolinie Zapotitán (obecnie w departamencie La Libertad) zostało opuszczone około roku 250 ze względu na ogromną erupcję Lago Ilopango i ponownie zamieszkane dopiero w V wieku. W latach 600-900 San Andrés było stolicą Majów panujących nad całą doliną Zapotitán.
Badania i wykopaliska na tym terenie odkryły przede wszystkim centrum polityczno-ceremonialne z czterema piramidami, z których jedną można zobaczyć na kartce. W 1996 roku rząd Salwadoru otworzył Park Archeologiczny San Andrés, gdzie turyści mogą nie tylko zwiedzić tamtejsze muzeum, ale także wspiąć się na piramidy, wokół których znajdują się pola uprawne indygowca barwierskiego zapoczątkowane jeszcze za czasów hiszpańskich kolonizatorów.

500. Niemcy

2 maj 2011


od: Rafał

Brama Brandenburska (niem. Branderburger Tor) to zabytkowa budowla w Berlinie i jeden z charakterystycznych punktów miasta, która została zaprojektowana przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa.
Budowana po wojnie siedmioletniej, w czasach umacniania Prus, w roku rewolucji francuskiej została wzbogacona kwadrygą, którą powoziła naga wówczas Wiktoria, bogini zwycięstwa uwieńczona dębowymi liśćmi. Na biało pomalowana budowla nazwana została wtedy Bramą Pokoju.
Zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.

499. Chiny

2 maj 2011



W chińskich ogrodach rośliny odgrywają mniejszą rolę. Ważniejsza jest architektura - przymierze wody i kamienia. Stałych, niezmiennych i niewzruszonych elementów tego świata, stanowiących zarazem członki i krew mitycznego Szmaragdowego Smoka.
Zwiedzając chińskie ogrody, próżno będziemy się doszukiwać tak cenionej przez nas różnorodności gatunków czy wielobarwnych kwietnych łanów. Tutejsze rozumienie piękna i harmonii rządzi się zasadami feng shui, sztuki kształtowania przestrzeni, której celem jest pobudzenie i ukierunkowanie życiodajnej energii chi znajdującej się we wszechświecie. Rośliny są nietrwałe. Ich krótka wegetacja przypomina o ulotności szybko biegnącego i wcześnie kończącego się życia. Ważniejsze są woda i kamień - mostki, altany, kryte pasaże, okna i bramy widokowe.

498. Brazylia

1 maj 2011



Wodospad Iguaçu (port. Cataratas do Iguaçu, hiszp. Cataratas del Iguazú) to wodospad leżący na granicy Brazylii i Argentyny na rzece Iguaçu. W miejscu, gdzie rzeka dociera do skraju płaskowyżu, tuż przed połączeniem się z Paraną, spada w przepaść wodospadu Iguaçu. Rzeka ma tutaj 4 km szerokości, jej wody spadają w dół słońca, malujące wokół wodospadu lśniące, kapryśne tęcze.
Najbardziej jednak ekscytującym sposobem poznania wodospadu, jest przejście wąskim podestem niedaleko niego nad rzeką, sięgającym aż po jego odległy kraniec. Podest, od czasu do czasu, zmywa woda, gwałtownie przybierająca w rzece. Z bliska zaś niemal na własnej skórze można odczuć potęgę wód grzmiących w przepaści poniżej.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.