518. Polska

31 maj 2011


od: kasss

Dworzec PKS w Kielcach to charakterystyczny obiekt w centrum miasta przy ulicy Czarnowskiej w kształcie rotundy. Budowę rozpoczęto w 1975 roku, budynek oddano do użytku 20 lipca 1984, w czterdziestą rocznicę PRL, jako najnowocześniejszy wówczas dworzec autobusowy w Polsce. Zaprojektowali go Edward Modrzejewski, Jerzy Radkiewicz i Mieczysław Kubala. Docelowo w założeniu miał obsługiwać 1500 autobusów i 24 000 pasażerów w ciągu doby.
Dworzec ma 14 metrów wysokości i trzy kondygnacje. Ruch pasażerski i kołowy odbywa się na nim prawie bezkolizyjnie, tzn. autobusy jeżdżą dookoła budynku, a zatrzymują się na bocznym pasie, natomiast pasażerowie dostają się do niego korytarzami umieszczonymi pod tymi pasami (przejścia podziemne). Perony przykryte są wiatą o średnicy 80 m, zawierają 15 stanowisk dla autobusów.

Uwielbiam. I kartkę i sam dworzec, z którym mam same dobre wspomnienia.

3 komentarze:

  1. Następnym razem jak będę w Kielcach, koniecznie muszę zobaczyć to UFO.

    OdpowiedzUsuń
  2. A jak dla mnie dziwny jest ten dworzec ;/ Może na żywo wygląda ciekawie, ale tutaj mam wrażenie, że jest jakiś z kosmosu ściągnięty ;)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.