460. Ukraina

5 lut 2011


od: Irina

Twierdza w Chocimiu (ukr. Хотинська фортеця, tur. Hotin Kalesi) to fortyfikacja na Ukrainie, usytuowana na wysokim, skalistym brzegu Dniestru w obwodzie czerniowieckim. Budowa fortecy rozpoczęła się w 1325, prace nad nią trwały jeszcze do 1380 roku. Budowla zaliczana jest do siedmiu cudów Ukrainy.
Na przestrzeni wieków forteca ta ulegała licznym rozbudowom, a także poddawana wielokrotnym rekonstrukcjom przez nowych właścicieli tych ziem - należała to Kozaków, Turcji, Mołdawii i Polski.
Na przełomie września i października 1621 armia Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod dowództwem hetmana Jana Chodkiewicza w sile 35 tysięcy żołnierzy, wspierana przez 40 tysięcy kozaków pod wodzą Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, Jacka Nerodycza-Borodawki i przy znacznym wsparciu Mołdawian odniosła w bitwie pod Chocimiem zwycięstwo nad armią turecką sułtana Osmana II.

4 komentarze:

 1. Super twierdza, aż chciałabym się przejść korytarzami...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna kartka. I nawet po polsku nazwa miejscowości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna budowla:)Chyba przeczytam Pana Wołodyjowskiego jeszcze raz;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten zamek zawsze mi się podobał. Ale w Twoim ujęciu jest jeszcze taki kolorowy!

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.