1562. Polska

13 paź 2015
od: Marcin

Suwalszczyzna (łac. Sudovia, lit. Suvalkija) to kraina historyczna powstała w XV wieku w wyniku najazdów i wojen zakonu krzyżackiego i Polski przeciwko Jaćwieży, które doprowadziły do kompletnej eksterminacji bądź asymilacji Jaćwingów.
Pomimo że współczesna polska Suwalszczyzna w całości objęta jest granicami administracyjnymi województwa podlaskiego, to nie jest częścią historycznego Podlasia (z wyjątkiem południowo-zachodniej części pow. augustowskiego, która do 1795 znajdowała się w przedrozbiorowym woj. podlaskim). Suwalszczyzna bywa też błędnie zaliczana do Mazur. Mazury jednak od średniowiecza do 1945 leżały w Prusach i Suwalszczyzna nie miała z nimi ani związków politycznych, ani etnicznych. Również pod względem geograficznym Suwalszczyzna nie należy do Pojezierza Mazurskiego, lecz w większości do Pojezierza Litewskiego. W skład Pojezierza Litewskiego na terenie Polski wchodzi też Puszcza Romincka, w związku z czym bywa łączona z Suwalszczyzną. Jednak, podobnie jak całe Mazury, region ten przed 1945 należał do Prus i nie miał związków z polską Suwalszczyzną.
Głównym miastem polskiej Suwalszczyzny są Suwałki (jednocześnie największe miasto całej Suwalszczyzny i największe miasto we współczesnej Polsce na ziemiach, które w okresie od 1569 do 1795 r. w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego), litewskiej – Mariampol, a białoruskiej miejscowość Sopoćkinie (zamieszkane w blisko 100% przez Polaków).

Pocztówkę otrzymałam w ramach tagu krajobrazowego na forum postcrossingowym i jest to moja pierwsza kartka z tej serii. Mam jednak nadzieję, że nie ostatnia, bo jest bardzo estetyczna, klimatyczna i w moim stylu. Aż chciałoby się pójść tą drogą a potem dalej, gdzie nogi poniosą.

11 komentarzy:

 1. Widziałam chyba 1 albo 2 inne pocztówki z tej serii i są śliczne! :) Chyba sama muszę zacząć bawić się w tagi, bo często jakieś ładne perełki widzę! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tez od zawsze myślałam, że Suwałki należą do Mazur. I jak sama przygotowywałam post o Suwalszczyźnie, to informacja, że jednak nie są to Mazury, bardzo mnie zaskoczyła. Fajnie, że dzięki pocztówkom można czegoś się dowiedzieć :)
  I też jestem posiadaczką takiej kartki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka piękna Polska Złota Jesień! Szkoda że w tym roku jesień bardziej przypomina zimę :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekaw jestem z jakiego konkretnie miejsca jest ta pocztówka? Na Suwalszczyźnie byłem w wielu miejscach, m.in. Augustów, Suwałki, Wigry i Sejny. Ze względu na dużą ilość jezior region ten myli się z Mazurami. Tutaj znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza. Na moim blogu możesz znaleźć więcej pocztówek z Suwalszczyzny: http://polskiewidokowki.blogspot.com/search/label/Suwalszczyzna

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo piękny, jesienny widok! Bardzo mi się podobają te kartki! Już lecą do mnie zamki tej serii! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękna jesień, choć ta za oknem nie ejst aż tak piękna...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest to dla mnie jeszcze teren "obcy". Jedynie przejeżdżałem przez Suwałki w drodze do Wilna na dworcu PKS. A szkoda. Dopiszę do listy miejsc do odwiedzenia w naszym kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy post. Nigdy nie byłam jeszcze w tym rejonie Polski. Zawsze kojarzy mi się z tym, że jest tam najzimniejsze miejsce w kraju. Zawsze się też zastanawiałam, czemu Suwałki nie należą już do Mazur. Dziękuję za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zadałaś ciekawe pytanie. Aż przejrzałem swoje kartki z Władywostoku i Kraju Nadmorskiego i.... stwierdziłem,że z niczym konkretnym mi się to miasto nie kojarzy. Nie ma tam raczej zabytków a jedynie co mi przyszło na myśl, to stare samochody japońskie przywożone tam w wielkich ilościach i nie przekładana kierownica na "właściwą" stronę, co powoduje,iż większość aut jeździ tam z kierownica po drugiej stronie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdzie nogi poniosą - idealnie ta okolica do tego pasuje :) pocztówki z tej serii są naprawdę ładnie wykonane, więc zupełnie nie dziwię się, że chciałabyś ich więcej. Kartka taka dość melancholijna, ale bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.