319. Stany Zjednoczone

19 sie 2010


Wielki Kanion to przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado, złożony głównie z łupków Yishnu, a także iłołupków, wapieni, piaskowców i granitowych intruzji. W kanionie tym znajduje się pełny przekrój geologiczny od proterozoiku (era prekambryjska) po trias (era mezozoiczna). Każda seria warstw skalnych posiada inny odcień. Skały osadowe kanionu obfitują w skamieniałości, od pierwotnych glonów do drzew, od morskich muszli po szczątki dinozaurów. Czas powstawania kanionu szacuje się na około 10 milionów lat.
W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 349 km długości i w najgłębszym miejscu (Granite Gorge – Wąwóz Granitowy) 2133 m głębokości. Szerokość waha się od ok. 800 m do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).
Obszar ten stanowi park narodowy – Grand Canyon National Park

5 komentarzy:

 1. Bardzo nie lubie! Naprawde bardzo nie lubie. Bardzo nie lubie wiedzieć,że istnieją fajne pocztówki w USA. Bardzo nie lubie też wiedzieć ,ze dostają je inni aniżeli ja:P

  OdpowiedzUsuń
 2. A no... Ta faktycznie świetna jest i tylko zazdrość pozostaje ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. WooooW.. super! Przecudna pocztówka!

  OdpowiedzUsuń
 4. No, no, no! Radość, radość, radość: za punk, rock i FOLK! I za góry wysokie, niskie, polskie i światowe. Cieszę się, że tu zajrzalam.
  Canimus, reklamować się? www.canimussurdis.blogspot.com w wolnej chwili zapraszam.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.