310. Liban

6 sie 2010


Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīyah al-Lubnānīyah, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
Nazwa Liban (w standardowym języku arabskim Lubnān, Lebnan albo Lebnèn w lokalnym dialekcie) ma swoje źródło w semickim "LBN", które łączy się z kilkoma słowami bliskoznacznymi w różnych językach, takimi jak biały czy mleko. Stanowi to odniesienie do pokrytych śniegiem Gór Libanu. Takie określenia zostały znalezione w 3 z 12 tablic Eposu o Gilgameszu, w tekście znalezionym w ruinach starożytnego miasta Ebla oraz w Bilbii. Słowo Liban jest również wspomniane 71 razy w Starym Testamencie.
Przed wybuchem konfliktu palestyńskiego wysoko rozwinięty kraj arabski, nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu

4 komentarze:

 1. fiu fiu... skąd takie perełki można wyhaczyć?? ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. z Gdańska :D
  trwa teraz Jarmark Dominikański i na perskim targu znalazłam stoisko ze starymi pocztówkami, z czego spora część jest nieużywana, tak jak właśnie Liban. a takich perełek jeszcze się tu kilka pojawi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. tiaaaa... na Jarmarku Terespolskim co piątek takich rarytasów nie mają hehe ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja myślałem, że ktoś Ci to przysłał. To dopiero by był szok no nie! A co do kartki- czy aby tej pani wygodnie w tym stroju?

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.