33. Słowacja

21 gru 2009
Zemplínska Šírava – sztuczny zbiornik wodny we wschodniej Słowacji, kilka kilometrów na wschód od miasta Michalovce, na granicy Karpat (Wyhorlatu) i Kotliny Panońskiej.
Zemplínska Šírava należy do systemu melioracyjnego północnej części Niziny Wschodniosłowackiej i wraz z nim chroni przyległy obszar Niziny przed powodziami. Zasadniczym celem jej budowy była stabilizacja przepływu wody w rzece Laborcu.
Jest drugim co do wielkości sztucznym zbiornikiem wodnym Słowacji i dwunastym - Europy. Woda ze zbiornika jest używana do celów przemysłowych i rolniczych, przede wszystkim jednak zbiornik ma znaczenie rekreacyjne, turystyczne i sportowe. Wschodnią część zbiornika zajmuje utworzony w 1983 rezerwat ptactwa wodnego "Zemplínska Šírava" (622 ha).
Okolice Zemplínskiej Šíravy mają wyjątkowo ciepły klimat dzięki położeniu u południowych podnóży łańcucha wzgórz, z których najwyższe to Hrádok (163 m n.p.m.) i Biela hora (159 m n.p.m.). Położony kilka kilometrów na północ łańcuch Wyhorlatu osłania teren od zimnych północnych wiatrów. Nasłonecznienie sięga 2.200 godzin rocznie.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.