1459. Polska

10 mar 2013


od: Weronika


Posiadający prawie siedemsetletnią historię herb Przemyśla jest jednym z najstarszych polskich herbów miejskich. Jego początki związane są z uzyskaniem przez miasto przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim i powstaniem w 2. poł. XIV w. kancelarii miejskiej - wystawiane przez nią dokumenty wymagały bowiem uwierzytelnienia pieczęcią z elementem identyfikującym właściciela (herbem).
Herb Przemyśla zachowuje podstawowe reguły heraldyki: na tarczy, posiadającej -jak zwykle bywało w herbach miast królewskich -błękitne tło znajduje się czarny niedźwiedź, nad jego grzbietem- złoty krzyż kawalerski. Sylwetkę niedźwiedzia można spotkać w herbach wielu miast, m.in. Berna i St. Gallen (Szwajcaria), Berlina, Bernau, Sandersieben (Niemcy), Jarosławia nad Wołgą, Nowogrodu Wielkiego (Rosja). Niedźwiedź w herbie Przemyśla prawdopodobnie pochodzi ze średniowiecznych bestiariuszy (ksiąg zwierząt), w których symbolizował moc I waleczność. Podobne pochodzenie (bestiariusze) mają również herby innych miast polskich.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam miejską architekturę w postaci fontann. Cieszę się,że gdzieś się takie buduje. U mnie niestety nie :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.