479. Czechy

31 mar 2011


od: Martin

Most Karola (czes. Karlův most, niem. Karlsbrücke) to most na Wełtawie w czeskiej Pradzełączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, będący jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta.
Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie. Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursował po nim tramwaj konny, w latach 1905-1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 normalny ruch samochodowy.

478. Szwecja

27 mar 2011


od: Lars

Pierwsza kolej w Szwecji powstała 5 maja 1849 roku - była to wąskotorowa Fryckstads Järnväg, której odcinek miał długość 8 kilometrów i stanowił połączenie między Klarälven i Fryksta a Frykensjöarna. Już siedem lat później powstała pierwsza kolej normalnotorowa w Szwecji: linia Nora - Ervalla (Nora Ervalla Järnväg), natomiast w grudniu tego samego roku nastąpiło otwarcie odcinków Göteborg - Jonsered i Malmö - Lund kolei państwowych Statens Järnvägar (SJ).
W 1895 roku rozpoczęto elektryfikację kolejnych odcinków szwedzkich kolei.

477. Singapur

16 mar 2011


od: Jeremias


Singapur jest najbardziej, po Japonii, rozwiniętym państwem Azji. Ze względu na gwałtowny rozwój gospodarczy od czasów drugiej wojny światowej, zalicza się je do azjatyckich tygrysów. Pod względem PKB jest w światowej czołówce.
Gospodarka Singapuru jest gospodarką rynkową z własnością prywatną. Ważną rolę pełni jednak na przykład A*STAR (Agency for Science, Technology and Research), państwowa instytucja, zajmującą się wspieraniem rozwoju przemysłu wysokich technologii. Inną dziedziną znajdującą się pod prawie całkowitą kontrolą państwa jest polityka mieszkaniowa, której rozwiązania przypominają rozwiązania socjalistyczne. Gospodarka opiera się głównie na usługach (finansowych), turystyce, oraz na przemyśle petrochemicznym, stoczniowym i tekstylnym. Bardzo szybko rozwija się przemysł elektrotechniczny i elektroniczny. Zyski przynosi także przemysł: chemiczny, farmaceutyczny, fotooptyczny i spożywczy. W kraju ma swoją siedzibę 170 banków oraz 80 towarzystw ubezpieczeniowych. Żywność jest w większości importowana, gdyż rolnictwo i rybołówstwo są dość słabo rozwinięte.

476. Mołdawia

16 mar 2011


od: Alla

Kartka jak kartka, tak właściwie mogłaby pochodzić z każdego kraju na świecie, w którym rosną kwiaty. Na dodatek to kartka, która istniała, gdy mnie jeszcze na świecie nie było. Żeby było jeszcze zabawniej została wyprodukowana w Polsce, ale mimo tego pochodzi z Mołdawii.
No cóż, nie zawsze musi się trafiać na idealne kartki, prawda?

475. Algieria

13 mar 2011


Annaba (عنّابة, dawniej: Bône, w starożytności: Hippona) to miasto w północno-wschodniej Algierii, nad Morzem Śródziemnym.
Miasto zostało założone już w starożytności, przez Fenicjan. Hippona była jednym z ważniejszych miast Numidii. W latach 396-430 biskupem miasta był święty Augustyn. W roku 431 miasto zostało po 18-miesięcznym oblężeniu zdobyte przez Wandalów i było ich stolicą do roku 439. W 534 zostało odzyskane przez wojska cesarstwa wschodniorzymskiego. Pozostało częścią Bizancjum do zdobycia przez Saracenów w 698 roku.
Miasto jest kąpieliskiem i ośrodkiem turystycznym. Głównymi zabytkami są meczety, kasba i fragmenty murów miejskich. Poza miastem zwiedzić można ruiny rzymskiego miasta, gdzie w szczególności zachowały się ruiny forum, teatru i wielkich term z I wieku, oraz fragmenty bazyliki starochrześcijańskiej.

474. Bułgaria

9 mar 2011


od: Fidel

Płowdiw (bułg. Плoвдив, tur. Filibe) to miasto w środkowej Bułgarii, w zachodniej części Niziny Górnotrackiej, nad rzeką Maricą.
To również drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i jedno z najstarszych w kraju. W mieście od 1882 r. odbywają się Targi Płowdiwskie. Tutaj też założono pierwszą szkołę bułgarską.
Z odkryć archeologicznych przeprowadzonych na terenie miasta i w jego pobliżu wynika, że było ono zamieszkane na długo przed I tysiącleciem p.n.e. W mieście widać wciąż ślady zamierzchłej przeszłości miasta – między innymi pozostałości murów rzymskich, starożytne ruiny, a także wciąż czynny teatr rzymski.
Na zdjęciu natomiast znajduje się Narodowe Muzeum Etnograficzne, w którym prezentowane są eksponaty związane z historią bułgarskiego rzemiosła.

473. Portugalia

6 mar 2011


od: Paulo


Madera, oficjalnie Region Autonomiczny Madery (port. Madeira) to niezależne politycznie i posiadające odrębną administrację terytorium portugalskie. Zaliczany do Makaronezji archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki, na północ od Wysp Kanaryjskich. Obejmuje wyspy: Madera, Porto Santo i kilka mniejszych wysp.
Powierzchnia Madery jest górzysta, najwyższym szczytem jest Pico Ruivo (1861 m n.p.m.). Klimat jest łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny". Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, przez co obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.
Ciekawostką jest niewątpliwie portugalska legenda, która głosi, że król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk przeżył bitwę pod Warną, by następnie osiąść właśnie na Maderze.

472. Polska

4 mar 2011


od: Magda


Lądek-Zdrój (dawniej niem. Bad Landeck, czes. Landek) to miasto w województwie dolnośląskim. Patronem miasta od 2005 roku jest Święty Jerzy.
Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich – jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w. Uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających z pola bitwy pod Legnicą. Najstarszy zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" z basenem zbudowanym na źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498 roku.
Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy "Wojciech" (dawny Marienbad). Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami, marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych.

471. Arabia Saudyjska

3 mar 2011


od: Aziz


Dżudda (arab. جدّة‎ Ǧuddah) to miasto na zachodzie Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Jest głównym ośrodkiem miejskim w zachodniej Arabii Saudyjskiej, największym portem nad Morzem Czerwonym, a także drugim co do wielkości miastem Arabii Saudyjskiej. Dżudda jest także głównym portem do którego zawijają statki z pielgrzymami udającymi się do Mekki.
Miasto uznawane jest za najbardziej liberalne i kosmopolityczne w całym kraju z racji spotykania się tu pielgrzymów przez wiele wieków. Część odwiedzających osiedlała się tutaj, przez co Dżudda jest bardziej zróżnicowana etnicznie niż inne miasta kraju. Boom naftowy z ostatnich 50 lat spowodował napływ kolejnych imigrantów z Europy, Ameryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej. Mieszkają tu także arabscy Chrześcijanie głównie z Libanu, Syrii i Egiptu. Jednak żaden niemuzułmanin nie jest oficjalnie obywatelem miasta, a tylko pracownikiem danego przedsiębiorstwa. Większość mieszkańców to Sunnici z tego powodu w mieście znajduje się ponad 1300 meczetów, a nie ma żadnego kościoła, synagogi czy innego miejsca kultu. Publiczne propagowanie innej religii jest surowo zakazane.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.