471. Arabia Saudyjska

3 mar 2011


od: Aziz


Dżudda (arab. جدّة‎ Ǧuddah) to miasto na zachodzie Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym. Jest głównym ośrodkiem miejskim w zachodniej Arabii Saudyjskiej, największym portem nad Morzem Czerwonym, a także drugim co do wielkości miastem Arabii Saudyjskiej. Dżudda jest także głównym portem do którego zawijają statki z pielgrzymami udającymi się do Mekki.
Miasto uznawane jest za najbardziej liberalne i kosmopolityczne w całym kraju z racji spotykania się tu pielgrzymów przez wiele wieków. Część odwiedzających osiedlała się tutaj, przez co Dżudda jest bardziej zróżnicowana etnicznie niż inne miasta kraju. Boom naftowy z ostatnich 50 lat spowodował napływ kolejnych imigrantów z Europy, Ameryki Północnej i Azji Południowo-Wschodniej. Mieszkają tu także arabscy Chrześcijanie głównie z Libanu, Syrii i Egiptu. Jednak żaden niemuzułmanin nie jest oficjalnie obywatelem miasta, a tylko pracownikiem danego przedsiębiorstwa. Większość mieszkańców to Sunnici z tego powodu w mieście znajduje się ponad 1300 meczetów, a nie ma żadnego kościoła, synagogi czy innego miejsca kultu. Publiczne propagowanie innej religii jest surowo zakazane.

3 komentarze:

 1. Ooooo! A co się nic nie chwalisz,że masz Arabie S. Ja takich pocztówek nie dostaje :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy tylko w przyszłości będę miała fundusze i opanuje angielski do perfekcji zamierzam spełnić swoje marzenia jakimi są podróże. Fajnie że jest wiele ludzi takich jak my którzy pragną zobaczyć trochę świata. Chciałabym też wyjechać w taką podróż jak Beata Pawlikowska która uwielbiam.A Ty ?
  Świetny BLOG !
  Zapraszam do siebie może Ci się spodoba:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten widok skojarzył mi sie z Kantonem :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.