444. Rumunia

20 sty 2011


od: Anca-Ioana

Bukowina (rum. Bucovina, ukr. Буковина) to kraina historyczna położona pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem, obecnie, od II wojny światowej dzieli się na Bukowinę północną należącą do Ukrainy oraz Bukowinę południową należącą do Rumunii. Dawniej należała do północnej części historycznej Mołdawii. W Rumunii, nawet Nicolae Ceauşescu przez lata nie potrafił poddać sobie górali bukowińskich, którzy de facto zachowali sporą autonomię.
Ze względu na walory krajobrazowe, czystość środowiska, architekturę sakralną i mozaikę etniczną Bukowina południowa posiada bardzo wysoki potencjał turystyczny – zdecydowanie zaniedbany.
Prawdziwym skarbem Bukowiny południowej są unikatowe późnośredniowieczne cerkwie, znane przede wszystkim z bogatych malowideł zewnętrznych. Są to wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO zespoły klasztorne w Arbore, Watrze Mołdawicy, Worońcu, Humorze, Pătrăuţi, Probocie oraz Suczawie.

3 komentarze:

  1. Ależ ma ciekawą historię ta Bukowina :) Zdjecie przypomina mi sielankę, wiosna, piknik, ptaków śpiew - och...idylla.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brakuje mi takich kartek z polskim folklorem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. fakt, ciężko znaleźć jakieś kartki z polskim folklorem. nawet w Zakopanem miałam ogromny problem, żeby znaleźć kartkę z góralem w tradycyjnym stroju, która nie wygląda tandetnie. znalazłam JEDEN wzór.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.