131. Kuba

12 mar 2010


od: Nestor

Castillo de San Pedro de la Roca (znany również jako Castillo del Morro lub Twierdza San Pedro de la Roca) jest twierdzą na wybrzeżu miasta Santiago na Kubie. Została zaprojektowana w 1637 przez Giovanniego Battisty Antonelli, członka mediolańskiej rodziny inżynierów wojskowych, w imieniu zarządcy miasta, Pedro de la Roca y Borja, jako obrona przed napadami piratów (pierwsze, mniejsze umocnienia powstały już w latach 1590 i 1610).
Budowa twierdzy trwała 42 lata, począwszy od roku 1638 i ostatecznie została zakończona w 1700. Antonelli został odwołany na Kubie już w 1645 roku, jednak inne przykłady jego pracy można zobaczyć jeszcze w bliźniaczych fortach Fuerte del Cojimar i Fuerte de Santa Doratea de Luna de Chorrera. Jeszcze w trakcie budowy twierdza została zdobyta przez wojska angielskie pod dowództwem sir Christophera Myngsa.
Budowla charakteryzuje się skomplikowanym układem mostów zwodzonych, fos, przejść i schodów. W podziemiach do dziś ciągną się lochy. W 1775 roku, kiedy strach przed atakiem piratów zmniejszył się, części twierdzy znane jako Skała (la Roca) i Gwiazda (la Frontera) zostały przekształcone w więzienie dla więźniów politycznych, reszta twierdzy nadal służyła jako baza wojskowa.
W 1997 roku organizacja UNESCO wpisała twierdzę na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

6 komentarzy:

 1. Dzizasssss....42 lata??? Piramidy w Egipcie i Chinski Mur szybciej wybudowano!

  A ciekawe jak wyglądają lochy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna kubańska karteczka, idę poszukać z nimi swapa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi Kuba jakoś inaczej sie kojarzy ....

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie Spell. "Kuba wyspa jak wulkan gorąca" pewnie od armatnich dział:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Welcome to my collections,
  http://gulfmannpostcards.blogspot.com
  Please let me know your comments,
  also welcome for exchange.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.