741. Białoruś

10 gru 2011


od: Max


Biblioteka Narodowa Białorusi ( biał. Нацыянальная бібліятэка Беларусі), założona w dniu 15 września 1922 roku, jest chronioną biblioteką Republiki Białoruskiej. Mieści się tu największy zbiór białoruskich materiałów drukowanych i trzeci co do wielkości zbiór książek w języku rosyjskim po Rosyjskiej Bibliotece Państwowej w Moskwie i Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.
Obecnie znajduje się w nowym, wysokim na 72 metry, budynku w Mińsku. Budynek ma 22 piętra i został wykończony w styczniu 2006 roku. Może pomieścić około 2000 czytelników i posiada salę konferencyjną na 500 miejsc. Jego głównym elementem architektonicznym ma kształt sześcio-ośmiościanu rombowego małego, który został zaprojektowany przez architektów Mihaiła Winogradowa i Wiktora Kramarenko.
Oprócz pełnienia funkcji biblioteki budynek jest atrakcją miasta - znajduje się w parku na brzegu rzeki i posiada taras widokowy na Mińsk. Do 2009 był to zresztą jedyny publiczny taras widokowy w Mińsku. Teren przed biblioteką jest z kolei wykorzystywany jako miejsce licznych koncertów i pokazów.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Jeśli spodobał Ci się post, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad - napisz komentarz, daj lajka pod postem na FB lub polub mój profil na FB: Pasażerka palcem po mapie

SZABLON BY: PANNA VEJJS.