545. Francja
Île de la Cité to jedna z dwóch wysp (obok Île Saint-Louis) na Sekwanie, w centrum Paryża we Francji.
Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc Paryża. Z obydwoma brzegami Paryża łączy je 7 mostów, w tym najstarszy most paryski, Pont Neuf (Nowy Most), ósmy – z wyspą św. Ludwika. Na dziedzińcu przed Notre Dame znajduje się Point Zéro – punkt, z którego mierzy się odległości z Paryża do wszystkich miejscowości we Francji.
Do najbardziej znanych obiektów na wyspie należą trzy średniowieczne budynki - Katedra Notre Dame, Sainte Chapelle i Conciergerie, ale także Prefektura Policji widoczna na pierwszym planie zdjęcia.
544. Polska
Rynek, zwany też "kielecką starówką" znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. W ciągu wieków od powstania rynek służył za miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do roku 1935.
Znajdująca się tutaj malownicza zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX stulecia. Całą zachodnią pierzeję Rynku stanowi ratusz – Urząd Miasta Kielce. Jest to budynek o trzech kondygnacjach i czterospadowym dachu posiadający arkadowe podcienie skrywające wejście do środka.
Środek Rynku do roku 2008 zajmowała fontanna. Wokół Rynku znajduje się jedyne w Kielcach rondo z pierwszeństwem dla osób wjeżdżających. Aktualnie trwa przebudowa płyty Rynku mająca na celu przywrócenie dawnego charakteru tego miejsca – likwidacja fontanny i ruchu kołowego oraz pokrycie płyty kostką.
543. Rumunia
Sybin (rum. Sibiu, węg. Nagyszeben, niem. Hermannstadt) to miasto w środkowej Rumunii, w Siedmiogrodzie, stolica okręgu Sybin. Leży nad rzeką Cibin, dopływem Aluty.
Sybin został założony w roku 1190 przez saskich kolonistów wysłanych w okolice dzisiejszego miasta. W XIV wieku Sybin był już ważnym centrum handlu. Miasto było także najważniejszym z siedmiu miast, które dały najpierw niemiecką – Siebenbürgen – a następnie polską – Siedmiogród – nazwę Transylwanii. Zwyczajowo w XVII wieku opisywano Sybin jako najbardziej wysunięte na wschód miasto kultury zachodnioeuropejskiej; było także ważnym skrzyżowaniem szlaków pocztowych biegnących na wschód – do Turcji i dalej do Persji, Chin.
W 2007 roku Sybin pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury.
542. Grecja
Biała Wieża w Salonikach (gr. Λευκός Πύργος) to wieża wybudowana przy nabrzeżu przez ottomańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520-1566), która uważana jest powszechnie za symbol miasta.
Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Szczyt wieży służy za dogodny punkt widokowy na miasto. W pobliżu Białej Wieży znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego.
541. Niemcy
540. Boliwia
Sajama lub Nevado Sajama to najwyższy szczyt Boliwii, będący wygasłym wulkanem o wysokości 6542 m n.p.m. Został zdobyty dopiero w 1939 roku przez Piero Ghiglione i Josepha Prema. Góra znajduje się w Parku Narodowym Sajama, w południowo-zachodniej części kraju, około 16–24 kilometrów od granicy z Chile i około 290 km od La Paz.
Na pierwszym planie natomiast widać stado lam, które są popularnym widokiem na boliwijskich bezdrożach.
539. Włochy
Ankona została założona w IV wieku p.n.e.. W starożytności była to kolonia grecka, później we władaniu Rzymu. Była jednym z pięciu miast Pentapolis. Od połowy V wieku biskupstwo, a w V–VI wieku pod panowaniem Ostrogotów, w VI–VIII wieku – Bizancjum. Od końca VIII w. Ankona była uzależniona od papiestwa. W 1552 włączona do Państwa Kościelnego. 22 sierpnia 1760 w Ankonie prawdopodobnie narodził się Annibale Sermattei della Genga, przyszły papież Leon XII. Od 1860 weszła w skład Królestwa Włoskiego. Podczas drugiej wojny światowej zdobyta 18 lipca 1944 przez II Korpus Polski.
538. Rumunia
Timişoara, Timiszoara (daw. pol. Temeszwar) to miasto w zachodniej Rumunii i ośrodek administracyjny okręgu Temesz. Znany z przemysłu maszynowego, chemicznego, skórzanego, włókienniczego i spożywczego. W VII wieku urodził się tu papież Konon. W latach 80. w mieście tym produkowana była Dacia 500 Lăstun.
20 grudnia 1989 r. po krwawych zamieszkach Timişoara została ogłoszona pierwszym wolnym miastem w Rumunii. Powodem wybuchu buntu było przymusowe przesiedlenie węgierskiego pastora ewangelickiego Lászlo Tőkésa zorganizowane przez tajną policję Securitate
537. Dania
Odense to trzecie pod względem wielkości miasto Danii położone na Fionii, u ujścia do zatoki Odense Fjord. Jest to jedno z najstarszych duńskich miast; w 1988 roku obchodziło tysięczną rocznicę powstania.
W Odense urodził się Hans Christian Andersen. Pochodzi stąd również znana duńska tenisistka Caroline Wozniacki i żużlowiec Hans N. Andersen.
Dom widoczny na wprost to miejsce urodzenia Andersena. Obecnie mieści się tutaj muzeum biograficzne pisarza, biblioteka i archiwum, a także ekspozycja dotycząca jego życia i twórczości, składająca się m.in. z jego osobistych rzeczy.
536. Czechy
Lotos (Nelumbo Adans.) to rodzaj roślin z rodziny lotosowatych.Należą do niego dwa gatunki występujące w Ameryce Północnej, Azji i Europie[2]. Ma liczne synonimy: bobowiec, bób wodny, nelumbo, nurzybób, nurzykłąb. Nazwa rodzajowa Nelumbo pochodzi z języka syngaleskiego.
Wieloletnie byliny wodne o sezonowych liściach. Z wyglądu podobne są do grzybieni, jednak u lotosów ponad powierzchnię wody wzniesione są nie tylko kwiaty, ale również liście. Liście są pokryte woskowym nalotem i są niemal okrągłe. Kwiaty wonne, wyrastające pojedynczo na długich szypułkach. Kwiaty obupłciowe posiadają 200-400 pręcików otaczających słupek. Nasiona (orzeszki) niezwykle długowieczne. Odkryte w Japonii nasiona lotosów, liczące około 2 tysięcy lat wykiełkowały, a otrzymane z nich rośliny zakwitły.
535. Salwador
San Miguel (dawniej San Miguel de la Frontera) to miasto we wschodnim Salwadorze, położone na wysokości 107 m n.p.m. u podnóży wulkanu San Miguel, nad rzeką Río Grande de San Miguel, w odległości 140 km na wschód od stolicy kraju San Salvador. To czwarte co do wielkości miasto kraju oraz ośrodek administracyjny departamentu San Miguel.
Miasto zostało założone 8 maja 1530 przez hiszpańskiego zdobywcę Luisa de Moscoso na miejscu indiańskiej osady Chaparrastique (nazwa ta oznaczała "miejsce z cudownym ogrodem"). Zachowało się tutaj wiele zabytków epoki kolonialnej: barokowe kościoły, budynki ratusza i sądu oraz domy mieszkalne. Miasto znane też jest z festiwalu ulicznego, który odbywa się co roku w listopadzie.
534. Szwecja
Szwecja to duży kraj leżący w Północnej Europie, na Półwyspie Skandynawskim. Jest jednym z większych państw europejskich, a największym na Półwyspie Skandynawskim; znana z historii i kultury wikingów jest krajem wyżynnym, o chłodnym klimacie.
Szwecja ma najdłuższą linię brzegową na wschodnim wybrzeżu, a najdłuższą granicę lądową posiada na zachodzie z Norwegią. Granica ta ciągnie się wzdłuż łańcucha Gór Skandynawskich. Szwecja posiada granicę morską z Danią, Niemcami, Polską, Rosją, Litwą, Łotwą, Estonią oraz Danią, z którą połączona jest także Mostem nad Sundem.
533. Polska
Koszalin (kasz. Kòszalëno, niem. Köslin, łac. Coslinum) to miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugi ośrodek miejski na Pomorzu Zachodnim. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorem Jamno i Jeziorem Lubiatowskim Północnym.
Miasto jest większym ośrodkiem kulturalnym w regionie, w którym znajdują się teatry, kina, filharmonia, amfiteatr oraz muzea. Jest także siedzibą lokalnych mediów. W Koszalinie znajduje się również siedziba diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
532. Finlandia
531. Polska
Kraków (łac. Cracovia, jid. Kroke) to miasto położone nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponad tysiącletniej historii, posiada wartościowe obiekty architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. Do 1795 r. Kraków był stolicą Polski a do 1611 r. siedzibą polskich królów. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla.
530. Egipt
Kair (arab. القاهرة, al-Qāhira) to stolica i największe miasto Egiptu, ale także największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu. Położony nad Nilem jest największym ośrodkiem świata islamskiego. Nie ma dokładnych statystyk na temat dokładnej liczby ludności Kairu, ale szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Kair nazywany jest "Miastem tysiąca minaretów", "Matką Świata" lub "Wielkim Mango".
Wielki Kair leży po obu brzegach Nilu oraz na licznych wyspach na rzece, nieco na południe od miejsca, w którym Nil przechodzi w deltę. Metropolia składa się z dwóch miejskich guberni: Kairu i Gizy tworząc jeden organizm miejski.
529. Białoruś
Niestety o tej białoruskiej kartce mogę niewiele powiedzieć. Z informacji podanych przez nadawczynię wiem jedynie, iż zdjęcie przedstawia plac w miejscowości Svaboda, a rysunek na ścianie budynku przedstawia nieistniejący już kościół świętego Stefana. Dlaczego kościół nie istnieje? Dlaczego ego obraz został namalowany właśnie tutaj? Nie wiem i niestety nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na ten temat.
528. Japonia
W krajobrazie Japonii dominują góry i wyżyny, zajmujące około 90% obszaru, w tym 10% to góry wysokie. Wyspy Japońskie stanowią bowiem nawodną część potężnego łańcucha górskiego, który wznosi się z dna oceanu na wysokość 12 000 m. W żadnej części kraju niziny stanowiące ok. 10% powierzchni nie są na tyle duże, aby sięgały aż po horyzont.
Najbardziej wysunięta na północ, rozległa wyspa Hokkaido poprzecinana jest pasmami górskimi: Kitami na północy, Hidaka na południowym wschodzie i Teshio na zachodzie, które mają przebieg południkowy. W centrum wyspy znajduje się wulkaniczny masyw gór Ishikari z najwyższym szczytem Asahi (2 291 m n.p.m.), a także mniejsze pasmo Yūbari. Góry Teshio od pozostałych rozdziela dolina aluwialna rzeki Ishikari (268 km) – trzeciego najdłuższego cieku Japonii. Otaczająca jej ujście nizina jest skupiskiem większości mieszkańców wyspy z największym miastem – Sapporo. Większe obszary nizinne zajmują ponadto zachodnią część Hokkaido, a na północnym wschodzie w głąb Morza Ochockiego wcina się górzysty półwysep Shiretoko. Natomiast południowo-zachodnią część dawnego Ezo stanowią półwyspy Shakotan i Ōshima.
527. Tajwan
526. Polska
Wały Chrobrego (do 1945 niem. Hakenterrasse, Tarasy Hakena) to taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą p/w św.Jakuba nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Zaprojektowane i wzniesione wg koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902-1921 z inicjatywy nadburmistrza Hermana Hakena, na cześć którego zostało pierwotnie nazwane.
Całe założenie jest jednym z najciekawszych i najbardziej monumentalnych kompleksów urbanistyczno-architektonicznych z początku XX wieku w tej części Europy. Dawne Hakenterasse zostały więc zaprojektowane jako kompleks różnorodny stylowo łączący nowoczesność z tradycją. Symetryczny rygor centrum jest stopniowo łagodzony przez flankującą zabudowę i park o coraz bardziej rozluźnionej kompozycji, płynnie łączącej centralne założenie osiowe z typową zabudową miejską. Zespół tarasów widokowych Wały Chrobrego znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych.
525. Polska
Kanał Elbląski (niem. Oberländischer Kanal, do 1945 Kanał Oberlandzki) to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 stycznia 2011 został uznany za pomnik historii.
Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jego długość wynosi 84,2km, a wraz z odnogami 151,7km. Łączna suma różnic poziomów na śluzach i pochylniach wynosi 103,4 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napedzane są mechanicznie siłą przepływu wody.
524. Ghana
Zamek Elmina został wzniesiony przez Portugalczyków w 1482 roku w São Jorge da Mina (dzisiejsza Elmina w Ghanie) i znany był po prostu jako Mina lub Feitoria da Mina). Był to pierwszy punkt handlowy wybudowany w Zatoce Gwinejskiej, jest więc to najstarszy europejski budynek położony geograficznie poniżej Sahary. Początkowo ustanowiony jako osada targowa, z czasem zamek stał się jednym z najważniejszych przystanków na trasie handlu niewolnikami.
W 1637 roku Holendrzy zdobyli fort oraz całe Złote Wybrzeże, kontynuując handel niewolnikami aż do 1814 roku. W 1871 roku Złote Wybrzeże znalazło się w posiadaniu Imperium Brytyjskiego.
Wielka Brytania przyznała Złotemu Wybrzeżu niepodległości w 1957 roku, dzięki czemu kontrola zamku została przekazana narodowi utworzonemu z kolonii, dzisiejszej Ghany. Obecnie jest to popularne miejsce historyczne, które było głównym miejscem kręcenia Cobra Verde Wernera Herzoga. Zamek jest także wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.
523. Norwegia
Duże zróżnicowanie terenu i klimatu Norwegii powoduje występowanie dużej różnorodności siedlisk. Żyje tu około 60 000 różnych gatunków form życia. Strefa norweskiego szelfu jest uznawana za bardzo bogatą w formy życia. Całkowita liczba gatunków zawiera 16 000 gatunków owadów (prawdopodobnie kolejne 4000 gatunków czeka na opisanie), 20 000 gatunków glonów, 1800 gatunków porostów, 1050 gatunków mchów, 2800 gatunków roślin naczyniowych, blisko 7000 gatunków grzybów, 450 gatunków ptaków (250 gatunków gniazduje w Norwegii), 90 gatunków ssaków, 45 gatunków ryb słodkowodnych i 150 słonowodnych, 1000 gatunków słodkowodnych bezkręgowców oraz 3500 gatunków słonowodnych bezkręgowców. Około 40 000 z tych gatunków zostało opisanych naukowo. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych z 2006 r. zawiera 3886 gatunków występujących w Norwegii lub jej wodach przybrzeżnych. 17 z tych zapisanych w księdze gatunków to gatunki zagrożone na całym świecie, np. bóbr europejski, nawet jeśli nie są zagrożone w Norwegii. W księdze znalazło się też 430 gatunków grzybów, wiele z nich występuje tylko w pozostałościach lasów pierwotnych. W czerwonej księdze znalazło się także 90 z norweskich gatunków ptaków i 25 gatunków ssaków. Od 2006 r. 1988 obecnych gatunków zaklasyfikowano jako zagrożone lub narażone na wyginięcie. 734 gatunków ma status zagrożonych, a 285 gatunków jest krytycznie zagrożonych, wśród nich znajdują się między innymi wilk szary, lis polarny oraz żaba jeziorkowa.
522. Włochy
Ankona została założona w IV wieku p.n.e. W starożytności była to kolonia grecka, później we władaniu Rzymu. Była jednym z pięciu miast Pentapolis. Od połowy V wieku biskupstwo, a w V–VI wieku pod panowaniem Ostrogotów, w VI–VIII wieku – Bizancjum. Od końca VIII w. Ankona była uzależniona od papiestwa. W 1552 włączona do Państwa Kościelnego. 22 sierpnia 1760 w Ankonie prawdopodobnie narodził się Annibale Sermattei della Genga, przyszły papież Leon XII. Od 1860 weszła w skład Królestwa Włoskiego.
Warto wspomnieć, że w trakcie II wojny światowej odbyła się tam bitwa o Ankonę - jedna z bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim w czasie walk nad Adriatykiem w 1944. 18 lipca 1944 została zdobyta przez II Korpus Polski, a zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło sprzymierzonym przełamanie linii Gotów.
521. Włochy
Cieśnina Otranto (wł. Canale d’Otranto, alb. Gjiri i Otrantos) to cieśnina łącząca Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim i oddzielające od siebie półwyspy Apeniński i Bałkański. Długość cieśniny wynosi 120 km, szerokość 57 km, minimalna głębokość toru wodnego to 115 m.Otranto to również miasto we Włoszech, które w 1836 roku odwiedził Juliusz Słowacki przed udaniem się na wyspę Korfu.
520. Polska
Międzyzdroje (niem. Misdroy) to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, położone na wyspie Wolin nad Morzem Bałtyckim.
Międzyzdroje są ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym. W mieście znajduje się siedziba dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. Popularną letnią imprezą rozrywkową jest organizowany corocznie Europejski Festiwal Gwiazd. Walorami turystycznymi miasta są jego położenie nad morzem, piaszczyste plaże, wzniesienia w Paśmie Wolińskim, historyczne zabudowania uzdrowiskowe i Park Zdrojowy w nadmorskiej części miasta.
519. Belgia
Szukaj
NASTĘPNA PODRÓŻ
Popularne posty
-
Wrześniowa aktualizacja przeczytanych przeze mnie książek nie pojawiła się, z kolei październikowy bilans niemal w ogóle nie wzrósł. Post...
-
Koniec jednego roku i początek kolejnego to zawsze moment kiedy człowiek odwraca się wstecz, żeby zobaczyć co przeżył, co zapamiętał,...
-
Miluza to miasto, które zazwyczaj omija się w trakcie swojej wizyty w Alzacji. Przy Colmar czy Strasbourgu sprawia wrażenie miejsca, któ...
-
Pod względem czytelniczym maj wypadł u mnie tragicznie - przeczytałam tylko jedną książkę (Louise Doughty - Mroczny zaułek). Nie czuję...
-
Kiedy rok temu podsumowywałam rok 2015 i pokrótce wspominałam o swoich planach i postanowieniach, nie przypuszczałam, że dzisiaj będę w t...
Statystyka
Obserwatorzy
Wpisy archiwalne
-
►
2016
(38)
- ► października (1)
-
►
2015
(81)
- ► października (11)
-
►
2012
(602)
- ► października (29)
-
▼
2011
(320)
- ► października (51)
-
▼
czerwca
(27)
- 545. Francja
- 544. Polska
- 543. Rumunia
- 542. Grecja
- 541. Niemcy
- 540. Boliwia
- 539. Włochy
- 538. Rumunia
- 537. Dania
- 536. Czechy
- 535. Salwador
- 534. Szwecja
- 533. Polska
- 532. Finlandia
- 531. Polska
- 530. Egipt
- 529. Białoruś
- 528. Japonia
- 527. Tajwan
- 526. Polska
- 525. Polska
- 524. Ghana
- 523. Norwegia
- 522. Włochy
- 521. Włochy
- 520. Polska
- 519. Belgia
-
►
2010
(363)
- ► października (22)