1552. Guernsey

28 sie 2015
od: Monica

Guernsey (Baliwat Guernsey, fr. Guernesey) to terytorium przy francuskim wybrzeżu na kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey.
Posiada specyficzny status Dependencji Korony brytyjskiej – nie stanowi formalnie części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ani Unii Europejskiej.
Guernsey podobnie jak Jersey, są de facto terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii (zależność ta wynika z tradycji, a nie jest zależnością de iure), nie należą jednak do Unii Europejskiej. Kwestiami obrony oraz spraw zagranicznych zajmuje się Wielka Brytania, zaś sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami – władze lokalne.
Wyspy Guernsey, Alderney i Sark tworzą dependencję Korony brytyjskiej. Głową państwa jest królowa brytyjska Elżbieta II, reprezentowana przez gubernatora porucznika, który jest również naczelnym dowódcą wojsk. Władza ustawodawcza należy do parlamentu (Stany), zaś sądownicza do sądu królewskiego (Royal Court) i – na szczeblu lokalnym – sądów pokoju (Magistrates' Court). Terytorium dzieli się na 10 okręgów.
Święto państwowe to Dzień Wyzwolenia (Liberation Day) obchodzone 9 maja, kiedy to wyspa została uwolniona spod okupacji niemieckiej w 1945 roku.

Zabrałam się za porządki w swoich otrzymanych kartkach. I ku memu zaskoczeniu na samej górze pudła znalazłam tę oto kartkę z 2013 roku. Tym samym kolejne terytorium zależne mogę odhaczyć z mojej listy :)
Czy utrzymujecie porządek w swoich kartkach? Jak to robicie? Gdzie je trzymacie? Moje znajduję w różnorakich zakamarkach mieszkania i muszę w końcu coś z tym zrobić...

1551. Polska

26 sie 2015

 Schronisko górskie PTTK na Hali Ornak to schronisko turystyczne znajdujące się na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich na wysokości 1100 m n.p.m., na terenie należącym dawniej do Hali Ornak.
Schronisko zostało wybudowane w latach 1947–48 w stylu zakopiańskim i stanowi własność PTTK. Wybudowano je w zastępstwie dawnego schroniska na Hali Pysznej, które w czasie II wojny światowej zostało spalone przez Niemców. W 1973 r. nadano mu imię prof. Walerego Goetla. Schronisko jest otoczone kompleksem leśnym, który jest obszarem ochrony ścisłej. Schronisko posiada 49 miejsc noclegowych w pokojach od 2- do 8-osobowych. Z okien schroniska rozlegają się widoki na Kominiarski Wierch, Bystrą, Błyszcz. W schronisku znajduje się sala jadalna, bufet oraz kuchnia. Turystom wydawany jest tradycyjnie bezpłatnie wrzątek.
Do schroniska dojść można pieszo lub dojechać góralską dorożką (w zimie saniami) do Polany Pisanej, skąd jest pieszo 30 min.
Co ciekawe, schronisko stanowi odrębną miejscowość.

Kartkę otrzymałam jako nagrodę w konkursie organizowanym na blogu Krystyny. Nagroda cieszy tym bardziej, że w Tatrach jestem zakochana od najmłodszych lat i uwielbiam dostawać kartki z miejsc, które znam osobiście. W okolicy schroniska miałam okazję zobaczyć po raz pierwszy (i mam nadzieję, że jednak ostatni) na żywo niedźwiedzicę z dwoma małymi. Przeżycie nie do opisania.

1550. Mariany Północne

24 sie 2015
od: Denden

Saipan to największa wyspa Marianów Północnych (terytorium zależne USA) położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego, około 200 km na północ od Guam. Znajduje się tu stolica terytorium, Capital Hill. Wyspa stanowi, wraz z wyspą Aguijan jeden z okręgów administracyjnych Marianów Północnych – Saipan.
Północna część wyspy posiada plażę i rafę koralową, wschodnie wybrzeże to skaliste klify. Najwyższym punktem wyspy jest stożek wygasłego wulkanu Mount Tapochau (474 m n.p.m.). Większość wody pitnej na wyspie pochodzi z odsalania.
Wyspa była pod panowaniem hiszpańskim jako wchodząca w skład Archipelagu Marianów. Około 1815 wielu mieszkańców z Archipelagu Karolinów z atoli w pobliżu Chuuk (dawniej: Truk) osiedliło się na Saipanie. Od 1899 do 1914 Saipan był pod panowaniem Niemiec, następnie przeszedł w ręce Japonii. Japończycy rozwinęli na wyspie rybołówstwo, uprawę trzciny cukrowej oraz założyli garnizon wojskowy.
Podczas II wojny światowej U.S. Marines wylądowali na wyspie 15 czerwca 1944, na plażach w południowo-zachodniej części wyspy. Główne siły inwazyjne opanowały plażę Chalan Kanoa. Japońskie siły na wyspie (30 tysięcy) zostały pokonane podczas 24-dniowych niezwykle zażartych walk. Jednym z najbardziej wstrząsających wydarzeń podczas bitwy o Saipan było zbiorowe samobójstwo setek rodzin japońskich cywili zamieszkujących wyspę, z których większość rzuciła się z 260-metrowych nadmorskich klifów w północnej części wyspy (ang. Suicide Cliff).

 Kolejna perełka w mojej kolekcji. Na chwilę obecną moim głównym celem jest uzupełnienie mojego zbioru o brakujące kraje i terytoria, w drugiej kolejności uzupełnienie go o brakujące UNESCO. Droga przede mną daleka, aleeeeee... zawsze przecież warto próbować :)
A wy? Też macie jakiś główny cel w trakcie zbierania pocztówek czy po prostu zbieracie kolejne kartki?

1549. Polska

20 sie 2015
od: Mama&Ciocia

Zamek Kazimierzowski to renesansowy zamek w Przemyślu, na Wzgórzu Zamkowym, położonym na wysokości 270 m n.p.m.
Pierwszy zamek został wzniesiony na wzgórzu po roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego w miejscu drewniano-ziemnego grodu, w którym już w początkach XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną romańską rotundę i palatium. Zamek Kazimierza Wielkiego został zbudowany w stylu gotyckim. Z tego okresu do dziś zachowała się jedynie ostrołukowa brama wjazdowa. Zamek ten został uszkodzony podczas najazdu Wołochów w 1498 roku. Odbudował go w latach 1514-1553 Piotr Kmita Sobieński, wzmacniając jego obronność poprzez budowę basteji. Zamek posiadał plan czworoboku z okrągłymi basztami na narożach, a w narożniku południowym czworoboczną wieżę. Pod zamkiem znajdował się ufortyfikowany przygródek. W latach 1616-1633 starosta Michał Krasicki zlecił Galeazzo Appianiemu przeprowadzenie przebudowy zamku podwyższając baszty północną i wschodnią, natomiast skrzydło północno-wschodnie przekształcił na budynek mieszkalny z krużgankami.
W latach 1759-1762 roku starosta Stanisław Poniatowski zburzył kurtynę południowo-zachodnią wraz z basztami i wybudował nowy mur pomniejszający obszar zamku o ok. 10 metrów. Do budynku bramnego dodano przypory. W latach 1865-1867 wykonano remont skrzydła północno-wschodniego i baszty północnej. Od 1884 roku na zamku swoją siedzibę miało Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne "Fredreum".
Pod koniec XX wieku odbudowano częściowo mur kurtynowy od strony południowo-zachodniej i obie baszty przy tej kurtynie. Na dziedzińcu odsłonięto zarys romańskiej rotundy i palatium powstałego pod koniec panowania Bolesława Chrobrego. W 2012 r. zapoczątkowano prace nad wyeksponowaniem tych reliktów oraz odkrytej w trakcie prac tzw. Cerkwi Wołodara.
Warto wspomnieć, że zamek w Przemyślu stał się wzorcem dla ukończonego w 1938 roku Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na szczycie Pop Iwan w paśmie Czarnohory w Beskidach Wschodnich.

Przemyśl nieodmiennie kojarzy się mi z dzieciństwem kiedy co roku, w Wielkanoc, jechaliśmy tam w odwiedziny do mojej cioci. Szkoda, że nie kultywujemy już tej tradycji.

1548. Węgry

17 sie 2015
od: Krzysztof

Metro budapeszteńskie (węg. Budapesti metró) to system kolei podziemnej zlokalizowany w stolicy Węgier, otwarty w 1896 roku. Jest to najstarsza czynna podziemna kolej w kontynentalnej części Europy.
Obecnie sieć metra składa się z czterech linii: żółtej, niebieskiej, czerwonej i zielonej. Punktem przecięcia tras trzech linii jest stacja Deák Ferenc tér, położona pod głównym placem Pesztu. Łączna długość szlaków wynosi 38,3 km, zaś ilość stacji - 52. Metro zarządzane jest przez Przedsiębiorstwo Transportowe Budapeszt (Budapesti Közlekedési Részvénytársaság).
Budowa pierwszej linii (M1) rozpoczęła się w 1894 roku - miała uświetnić przypadające dwa lata później obchody tysiąclecia państwa węgierskiego. Otwarcie odcinka pomiędzy stacjami Vörösmarty tér i Artézi fürdő (dziś Széchenyi fürdő) miało miejsce 2 maja 1896. W latach 1970 - 1973 linia została zmodernizowana: przebudowano stacje Vörösmarty tér i Deák Ferenc tér, odcinek wiodący przez Park Miejski (Városliget) został przebudowany na podziemny i wydłużony do stacji Mexikói út.
28 marca 2014 roku otwarto linię M4 w Budapeszcie. Ma długość 7,4 km, i znajduje się na niej 10 stacji.
Sławę budapeszteńskiemu metru przyniósł film Kontrolerzy z 2003 roku, nakręcony przez Nimróda Antala, którego akcja rozgrywa się głównie na stacjach kolei podziemnej miasta.

Metro w Budapeszcie, a szczególnie najstarsza linia, jest moim ulubionym metrem w jakim kiedykolwiek byłam i nie ma wizyty w Budapeszcie bez przejażdżki którąś z linii. A dźwięk sygnalizujący zbliżanie się do kolejnej stacji przez długi czas był moim sygnałem przychodzącego smsa. Niestety w nowym telefonie nie potrafiłam już tego ustawić :)

1547. Polska

14 sie 2015
od: Janina

Zalipie to wieś położona na Powiślu Dąbrowskim, której osobliwością jest pielęgnowany z pokolenia na pokolenie zwyczaj malowania domów i wnętrz mieszkalnych w oryginalne motyw kwiatowe. 
Za odkrywcę nieznanego ośrodka twórczości ludowej uważa się Władysława Hicla, miłośnika i znawcę kultury ludowej. Badania etnograficzne dowodzą, że cale zjawisko wzięło swój początek od prostych, jasnych "pacek", które rozwinęły się w dwukolorowe, a potem coraz wspanialsze kwiaty.
Kobiety przyozdabiały ściany, powały, okna, wszystko co tylko było w izbie. Początkowo do malowania używały farb w proszku, które mieszały z mlekiem lub pokostem, zamiast pędzla używały najczęściej brzozowego patyka namoczonego i rozstrzępionego na końcu. Aktualnie malarki używają nowoczesnych pędzli i farb artystycznych. W Zalipiu i okolicy spotkać można wiele malowanych zagród, a w samym Zalipiu jest ich około 30. Prace zalipianek były eksponowane na różnych wystawach w kraju i za granicą.

1546. Bahamy

11 sie 2015
od: Katie

Nassau to największe miasto i stolica Bahamów, położone na wyspie New Providence.
Wyspy Bahama jako pierwszy z Europejczyków zobaczył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Jednak nieurodzajne gleby i brak wody pitnej spowodowały, że Europejczycy przez 150 lat nie interesowali się tym archipelagiem. Opanowali go w 1648 roku Anglicy. Nassau nosiło wówczas nazwę Charles Town na cześć ówczesnego króla Anglii – Karola II. W 1684 roku miasto zostało zniszczone w wyniku hiszpańskiego rajdu. Miasto odbudowano i w 1695 roku przemianowano na Nassau – od króla Wilhelma III z dynastii Orańskiej-Nassau.
Kolonię pozostawiono własnemu losowi, a Nassau stało się macierzystym portem korsarzy. Początkowo rabowali oni na zlecenie króla Wielkiej Brytanii wrogie Koronie okręty. Aby położyć kres zbójeckim praktykom, gubernator Bahamów Woodes Rogers dokonał w stolicy publicznej egzekucji dziewięciu korsarskich kapitanów, za co do dziś czczony jest na wyspach jako bohater.
Dziś miasto łączy w sobie niepowtarzalny urok Bahamów z nowoczesnością. Jest ono centrum kulturalnym i politycznym Bahamów. Z Nassau połączona jest mostem wysepka Paradise Island, miejsce imponujących hoteli, kasyn, plaż i rozrywki.
Bardzo wiele dzisiejszych promów pasażerskich pływających po Bałtyku jest tam zarejestrowana i pływa pod flagą tego portu. Związane jest to z niskimi podatkami. Przechowuje się tutaj pieniądze z transakcji międzynarodowych: nie ma tu ani podatku dochodowego, ani podatku od zysków, dlatego 400 tutejszych banków i 80 towarzystw ubezpieczeniowych zarządza pieniędzmi klientów z całego świata.

1545. Wielka Brytania

10 sie 2015
od: Martina

W XX wieku Coventry stało się centrum angielskiego przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego. W okresie II wojny światowej miasto zostało poważnie zniszczone przez naloty niemieckiego lotnictwa. Najpoważniejsze naloty miały miejsce 14 listopada 1940 roku. Na skutek rozszyfrowywania niemieckich depesz (dzięki rozwiązaniu tajemnicy maszyny Enigma przez polskich matematyków przed wojną) znano termin bombardowania. Nie ewakuowano jednak miasta, aby nie zdradzić Niemcom wiedzy o Enigmie.
Dla upamiętnienia ciężkich bombardowań z 1940 pozostawiono, jako pomnik, ruiny zburzonej katedry z XIV wieku obok wzniesiono nową katedrę). Z gwoździ pochodzących z więźby dachowej zrujnowanej katedry utworzono ponad 160 krzyży (niem. Nagelkreuz). Krzyże te – jako symbol pokoju i pojednania – przekazano m.in. do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie (który podzielił los katedry – został zniszczony w czasie nalotów alianckich) oraz innych kościołów w Niemczech.
Po wojnie losy Coventry były zmienne. Początkowo podniosło się z ruin i rozwinęło, by w czasie recesji popaść w kłopoty. Pod koniec XX wieku rozpoczęła się stopniowa odbudowa potencjału gospodarczego miasta.

1544. Polska

5 sie 2015
od: Mama&Ciocia

Kaplica Jaszczurówka (Kaplica na Jaszczurówce, Kaplica Najświętszego Serca Jezusa) to kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907.
Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Świątynia o widocznej konstrukcji zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe podcienie. Na dachu krytym gontem umieszczono niewielką wieżyczkę, mieszczącą dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Ołtarze boczne, również wykonane z drewna pochodzą z lat 50. XX wieku.

To miejsce kojarzy mi się zawsze z moim dzieciństwem - jako dziecko przyjeżdżałam co roku do pobliskiego pensjonatu i to tutaj w niedzielę chodziło się na mszę pośród ubranych w tradycyjne stroje górali, obok kapliczki przechodziło się idąc do centrum Zakopanego i ją fotografowało co roku.

Pasażerka

5 sie 2015

Sarajewo 2014
Agata, 30, Trójmiasto

Pochodzę ze Stalowej Woli, studiowałam w Lublinie, miałam okazję również mieszkać w Zakopanem i Katowicach. Obecnie mieszkam i pracuję w Trójmieście. Z wykształcenia socjolog, z zawodu pracownik uczelni państwowej. Prywatnie miłośniczka podróży, autostopu, aktywnego trybu życia, historii, Bałkanów, chodzenia po górach, geocachingu, literatury podróżniczej i dźwięków muzyki, która gra mi nie tylko w duszy. Najlepiej czuję się w drodze, wszak to nie cel jest najważniejszy, ale sama podróż do niego.

Pocztówki, które są dla mnie swoistym oknem na wielki świat, zbieram od dziecka, natomiast w 2009 roku rozpoczęłam swoją przygodę z postcrossingiem, która - z mniejszymi lub większymi przerwami - trwa do dziś.

Blog powstał w 2010 roku z pasji odkrywania świata i chęci podzielenia się sukcesywnym odkrywaniem miejsc nowych, ale i miejsc znanych - na nowo. Początkowo dotyczył ściśle pocztówek, które otrzymałam, z czasem stał się miejscem, w którym dzielę się z czytelnikami również swoimi relacjami i zdjęciami z podróży, które są dla mnie bardzo ważnymi momentami życia. W 2015 zyskał również swoją obecną nazwę.

1543. Polska

3 sie 2015
 od: Mama&Ciocia


Zielony Staw Gąsienicowy (lub po prostu Zielony Staw) to należące do Gąsienicowych Stawów jezioro polodowcowe w Tatrach Wysokich, położone na wysokości 1672 m n.p.m. w kotle lodowcowym poniżej Skrajnej Turni.
Dawniej staw nosił nazwę Suczy Staw (od złej suki kaleczącej owce, którą podobno w nim utopiono, a znaleziono w Jaskini Kasprowej). Zielony Staw jest największym jeziorem Doliny Zielonej Gąsienicowej i ósmym co do wielkości jeziorem polskich Tatr. Według danych z przewodnika Tatry Wysokie Witolda Henryka Paryskiego powierzchnia jeziora wynosi 3,84 ha (długość 275 m, szerokość 238 m), głębokość 15,1 m. Na zdjęciu satelitarnym z 2004 r. powierzchnia jest nieco mniejsza i wynosi 3,764 ha. Wody jeziora cechuje duża przeźroczystość (nawet do 10 m) i jasnozielone zabarwienie wywołane niewielką ilością planktonu.
Dla wygody dziewiętnastowiecznych turystów w 1896 r. Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało na północnym brzegu jeziora drewniany schron. Zniszczyły go śniegi w 1907.
Staw był od dawna sztucznie zarybiany, pierwszy raz w 1909. Ponownie w 1949 wypuszczono do stawu narybek pstrąga źródlanego. Początkowo, gdy jezioro było jeszcze bogate w plankton, ryby osiągnęły spore rozmiary. Później jednak, gdy ryby wyjadły plankton, większość z nich wyginęła. Staw zamarza w październiku-listopadzie, a rozmarza w maju-czerwcu.
Ze stawu wypływa potok Sucha Woda płynący dnem Doliny Gąsienicowej (na znacznej części długości jego wody zanikają pod kamieniami). Nad brzegami stawu rośnie rzadka w Karpatach turzyca Lachenala.






SZABLON BY: PANNA VEJJS.