990. Liban

23 kwi 2012



Mseilha Fort (arab. قلعة المسيلحة), znany również jako Puy du Connétable to średniowieczna twierdza usytuowana na północ od miasta Batroun w Libanie. Twierdza stojąca na szczycie stromej skały i wychodząca na dolinę Nahr El Jawz została zbudowana przez Krzyżowców w średniowieczu a następnie przebudowana w XVII wieku przez emira Fakhreddina II, aby skutecznie strzec drogi z Trypolisu do Bejrutu.

989. Białoruś

23 kwi 2012



Fauna Puszczy Białowieskiej należy do najliczniejszej i najbardziej zróżnicowanej w kraju w stosunku do zajmowanej powierzchni. Swoistą jej cechą jest bogactwo rzadko spotykanych gdzie indziej gatunków reliktowych, współwystępowanie taksonów wywodzących się z różnych obszarów geograficznych oraz bardzo liczny udział należących do wielu grup systematycznych drapieżników, pasożytów i parazytoidów regulujących działanie ekosystemów. Stwierdzono tu do roku 2008 obecność 11 864 gatunków, a szacuje się, że całość fauny Puszczy przekracza aż 21 tys. gatunków. Najmniej poznaną grupą zwierząt są bezkręgowce stanowiące ponad 95% gatunków występujących w Puszczy Białowieskiej. Stwierdzono tu 58 gatunków ssaków (72% fauny Polski niżowej), ok. 260 ptaków w tym ok. 240 gniazdujących (gdzie 8 gatunków stanowi ponad 10% liczebności populacji krajowej), 7 gadów (m.in. żółw błotny i gniewosz plamisty), 13 płazów, 32 ryb, 20 pijawek, 9482 owadów oraz 331 pająków. Obecnie, w związku z postępującym obniżaniem się poziomu wód gruntowych, zanikają siedliska wilgotne i bagienne. Tym samym gatunki zwierząt związane z siedliskami wilgotnymi są narażone na spadek liczebności i wyginięcie. Podobnie jest w przypadku gatunków związanych z martwym drewnem którego zasoby ulegają redukcji na terenach gdzie prowadzi się gospodarkę leśną. Ssaki, występujace tu w liczbie 58 gatunków są najlepiej rozpoznaną grupą fauny. „Wizytówką" puszczy jest żubr Bison bonasus, którego stada w tutejszych lasach są największą wolną populacją na świecie. W polskiej części puszczy w 2011 roku odnotowano 473, natomiast w 2012 roku 481 osobników - w tym 58 zeszłorocznych cieląt, co stanowi najwyższa liczebność od czasu przywrócenia gatunku naturze.

988. Turcja

23 kwi 2012



od: Emilia


Dalyan to to mała wioska rybacka położona na wschodnim brzegu rzeki Dalyan w Turcji, ok. 67 km od Fethiye, ok. 90 km od Marmaris, ok. 30 km od międzynarodowego portu lotniczego w Dalamanie. Miejscowość Dalyan to zaledwie 4000 mieszkańców, lecz w sezonie turystycznym liczba ta zwiększa się kilkunastokrotnie dzięki przybywającym tu turystom. W okolicach Dalyanu można natknąć się na wiele starożytnych pamiątek, jak np. grobowce likilijskie w Kaunos wkomponowane w urwiste skały, mury Akropolis, rzymska fontanna, dobrze zachowany teatr z II w. p.n.e. dla 1500 widzów, ruiny czterech świątyń z czasów greckich i rzymskich, rzymskie łaźnie czy bazylika bizantyjska z V-VIII w. Największą atrakcją tego regionu jest jednak to, że jest to strefa ekologiczna, idealna dla osób chcących zaznać prawdziwego spokoju na łonie przyrody, w najbardziej "zielonym" miejscu Turcji. Rejon otoczony granicami Parku Krajobrazowego, chroniony od 1988 r., obejmuje swoim zasięgiem jezioro Koycegiz, łączącą go z Morzem Śródziemnym rzekę Dalyan, oraz słynną plażę Iztuzu, na której składają jaja żółwie morskie Caretta. Całość otoczona jest pasmem górskim, porośniętym lasami piniowymi. Prócz robiących olbrzymie wrażenie żółwi, w okolicy mona podziwiać ponad 150 gatunków ptaków i motyli. Niezwykła dbałość o zachowanie ekosystemu, sprawia, że zabroniono tutaj budowania wszelkich obiektów przy samej plaży, wszystkie hotele znajdują się w okolicy miasta, ok. 10–12 km od morza, a transfer na plażę odbywa się najczęściej łodziami.

987. Stany Zjednoczone

23 kwi 2012



Statua Wolności (ang. Statue of Liberty), właściwie Wolność opromieniająca świat (ang. Liberty Enlightening the World, fr. La liberté éclairant le monde) to posąg na Wyspie Wolności w Nowym Jorku u ujścia Hudsonu. Symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Pomnik był darem rządu francuskiego dla USA w stulecie uchwalenia Deklaracji niepodległości. Został wzniesiony we Francji i przekazany w 1884 roku ambasadorowi amerykańskiemu w Paryżu.
Potem rozebrano go na części i wysłano statkiem do Nowego Jorku. Odsłonięcie miało miejsce 28 października 1886 i dokonał tego prezydent Grover Cleveland. Jest narodowym pomnikiem USA, zarządzanym przez National Park Service.
Statua Wolności znajduje się na Wyspie Wolności (Liberty Island), u ujścia rzeki Hudson. Podstawa pomnika stoi na XIX-wiecznym, gwiezdno-kształtnym forcie Wood. Jest własnością federalną administrowaną przez National Park Service i znajduje się na terenie objętym jurysdykcją stanu Nowy Jork. Posąg stał się symbolem wolnej i bogatej Ameryki dla wielu emigrantów przybywających do Nowego Jorku. Statua stoi na zerwanym łańcuchu, dzierżąc w prawej ręce pochodnię, w lewej zaś tablicę z napisem 4 lipca 1776 r Dzień Niepodległości Ameryki. Posąg Statui Wolności skonstruowany jest z miedzi, dlatego też pierwotnie Statua Wolności była koloru miedzianego. W wyniku korozji atmosferycznej miedzi, jej powłoka okryła się patyną, przez co uzyskała obecny kolor w odcieniu zielonego.

986. Ukraina

23 kwi 2012



Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Saksofon w przeciwieństwie do większości innych instrumentów nie ma swojego, archaicznego poprzednika. Został wynaleziony od razu w swym praktycznie niezmienionym kształcie w roku 1840 przez belgijskiego wytwórcę instrumentów Adolpha Saxa i opatentowany w 1846. Już w cztery lata po wynalezieniu saksofon został użyty jako instrument koncertowy. Hector Berlioz wprowadza saksofon do swego dzieła chóralnego Chant Sacre. W grudniu tego samego roku zostaje pierwszy raz umieszczony w składzie orkiestry symfonicznej w operze Ostatni król Judei Georges'a Kastnera. W 1845 pierwszy raz i to z wielkim powodzeniem zostaje użyty w orkiestrze marszowej. W 1858 Adolphe Sax zostaje pierwszym profesorem gry na saksofonie w konserwatorium paryskim. Gdy Sax umiera w 1894, istnieje już spora literatura muzyczna na saksofon.

985. Hiszpania

23 kwi 2012



Katedra w Maladze (hiszp. Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación, Katedra Wcielenia) to renesansowy kościół w Maladze, w Andaluzji, w południowej Hiszpanii. Znajduje się wewnątrz granic, które wyznaczają arabskie mury, tworząc wielki zespół architektoniczny z pobliską Alcazabą i zamkiem Gibralfaro. Została wybudowana w latach 1528-1782 według planów Diego de Siloé. Wnętrze katedry jest również w renesansowym stylu.

984. Wielka Brytania

23 kwi 2012



White Tower, czyli Biała Wieża, to najstarszy fragment i jednocześnie centralny punkt Twierdzy Tower w Londynie pełniący funkcje stołpu. Obecnie znajduje się pośrodku dziedzińca i jest otoczona innymi wieżami - Wieżą Beauchamp (Beauchamp Tower), Wieżą Wakefielda (Wakefield Tower) oraz Krwawą Wieżą (Bloody Tower) i innymi obiektami - Skarbcem (Jewel House), Dziedzińcem (Green Tower), Domem Królowej (Queen's House) i Średniowiecznym Pałacem (Medieval Palace). Wieża ma wysokość 27,4 metra, jej mury mają grubość ponad 4,5 metra u podstawy i ponad 3,35 metra u góry. Zbudowana jest na planie prostokąta o bokach długości 35,9 metra i 32,6 metra. Trzy z czterech wież wznoszących się z każdego rogu White Tower są w przekroju kwadratowe, czwarta wznosząca się od północnego zachodu jest okrągła. W tej ostatniej mieściło się pierwsze Królewskie Obserwatorium (Royal Observatory). Na wszystkich wieżach znajdują się metalowe kurki z chorągiewkami pochodzące z 1669 roku.

983. Holandia

23 kwi 2012



Leeuwarden (fryz. Ljouwert) to miasto w północnej Holandii, w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Fryzja. Liczy około 86 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się stacja kolejowa Leeuwarden. Do 2009 w miejskiej bibliotece znajdowała się rzadko spotykano kolekcja pornografii pochodząca głównie z lat 60. i 70, kolekcja zaginęła w nieznanych okolicznościach. W Leeuwarden corocznie od 2002 jest organizowana impreza Domino Day.

982. Chiny

23 kwi 2012



Pałac Potala (tyb. པོ་ཏ་ལ; Wylie Po-ta-la; chin. upr.: 布达拉宫; chin. trad.: 布達拉宮; pinyin: Bùdálā Gōng) to zimowa rezydencja nominalnych władców Tybetu do 1959 roku, kiedy Dalajlama XIV został zmuszony do ucieczki w wyniku nieudanego powstania. Obecna siedziba duchowego i politycznego przywódcy Tybetańczyków znajduje się w indyjskiej miejscowości Dharamsala (stan Himachal Pradesh). Położony w Lhasie obiekt jest najwyżej usytuowanym (3700 m n.p.m.) pałacem na świecie, a do czasu utworzenia na jego terenie muzeum był również największym budynkiem mieszkalnym. Wznosi się ponad 90 metrów nad miastem, zajmując południowe zbocza Marpo Ri (Czerwonej skały) na długości ok. 1,5 km i obszarze 41 hektarów. Składającą się z 13 kondygnacji budowlę wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ. Pałac podzielony jest na zewnętrzny Potrang Karpo (Biały Pałac) o świeckim charakterze, zawierający również prywatne pomieszczenia Dalajlamy, oraz wewnętrzny Potrang Marpo (Czerwony Pałac), religijne centrum Tybetu, mieszczące groby 8 z 14 Dalajlamów. Całość mieści ponad 1000 komnat, 10 000 kapliczek i 200 000 różnego rodzaju rzeźb. Od 1994 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z pobliską gompą Dżokhang i Norbulingka. Nazwa Potala pochodzi prawdopodobnie od świętej góry buddyzmu tybetańskiego, Putuo w południowych Chinach, mitycznej siedziby Bodhisattwy Chenrezig.

981. Wielka Brytania

23 kwi 2012



Pałac Westminsterski (ang. Palace of Westminster, znany także w tym języku jako Houses of Parliament) to miejsce posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Pałac znajduje się w Londynie, w dzielnicy City of Westminster, na lewym brzegu rzeki Tamizy. Najstarsza istniejąca dziś część pałacu, Westminster Hall, powstała w roku 1097. Pałac służył początkowo jako siedziba władcy, ale żaden monarcha nie mieszkał tam od XVI wieku. Większość obecnej struktury pałacu pochodzi z XIX wieku, kiedy to pałac został odbudowany po pożarze w roku 1834. Architektem odpowiedzialnym za odbudowę był Sir Charles Barry, a obecny wygląd pałacu jest przykładem stylu neogotyckiego. Jedną z najsławniejszych części pałacu jest wieża zegarowa, mieszcząca znaną atrakcję turystyczną, zegar oraz dzwon Big Ben. Pałac zawiera ponad 1000 pokoi, z których najważniejszymi są sale Izby Lordów i Izby Gmin. Pałac mieści też pokoje obrad komisji parlamentarnych, biblioteki, hole, jadalnie, bary i siłownie. Jest miejscem ważnych ceremonii państwowych, w tym otwarcia obrad parlamentu. Pałac jest bardzo ściśle związany z obiema Izbami, co obrazuje używanie słowa "Westminster" jako synonimu Parlamentu.

980. Czechy

23 kwi 2012



Miasto Jilemnice leży na wysokości 464 m npm. w pagórkowatej krainie zachodniego podgórza Karkonoszy. Od lat uważane jest ono za idealny punkt wypadowy w Karkonosze Zachodnie, stając się z biegiem historii naturalnym centrum tego regionu. Jielmnica jest nazywna „Kołyską czeskiego narciarstwa“ i może z tego też względu corocznie przez miasto przepływają setki tysięcy turystów. Jilemnica ma cca 6 tys. obywateli. W Jilemnicy urodziło się wielu sławnych Czechów jak np.: światowej sławy geolog –założyciel światowej geologii łożyskowej-Frantisek Posepny, sławny chemik Josef Hanus (1878-1952) - ku jego czci jest nadawana nagroda w postaci medalu niosącego jego imię. Jilemnica była zdrojem inspiracji dla pisarza czeskiego Jaroslava Havlicka (1896-1843), który napisał dzieła czeskiej literatury: Nieviditelny-Niewidoczny, Petrolejowe lampy, Synek, Barbara Hlavsova). Również pisarz Jan Weiss należy do czołowych założycieli czeskiej prozy sci-fi (Tysiąc piętrowy dom, Śpioch w kręfu zodiakalnym itd.). Do dziejin czeskiej fotografii artystycznej zapisał się znany Zdenko Feyfar (1913), który fotografował szczególnie Karkonosze i Pragę. Do liceum jilmnickiego chodził od 1938 roku popularny kompozytor, interpreta i artysta Jiri Slitr (1924-1969), rodak pochodzący z Zalesni Lhoty. Z niedalekiej wioski Vichovska Lhota pochodzi z kolei jeden z największych malarzy realistycznych karjobrazów Frantisek Kavan (1866-1941). Obecnie odnowienie zabytkowego centrum i wyposażenie miasta we wszystko, czego potrzeba turystom dla zapewnienia im komfortu, stało się pierwszoplanowym zadaniem.

979. Białoruś

23 kwi 2012



Mińsk (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) to stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw. Mińsk znajduje się na południowo-wschodnich stokach Wysoczyzny Mińskiej. Średnia wysokość n.p.m. wynosi 220 m. Najbardziej wyniesiona część miasta (280,4 m) znajduje się w rejonie między ulicami Cimiraziewa i Charkowskiej (w okolicach szosy rakowskiej). Punkt najniższy (181,4 m) znajduje się na południowym wschodzie miasta na rozlewisku Świsłoczy w rejonie Czyżouka. Klimat umiarkowany kontynentalny ze znacznym wpływem morskiego powietrza znad Atlantyku (z częstymi cyklonami). Średnioroczna temperatura powietrza 5,4 °C. Występują znaczne wahania średnich temperatur względem pór roku: od −7,3 °C w trzeciej dekadzie stycznia do +18 °C w drugiej i trzeciej dekadzie lipca[15]. W ostatnim czasie pojawiła się wyraźna tendencja do podwyższania się temperatury w okresie zimowym. Średnioroczne opady wynoszą 646 mm, przy czym 1/3 przypada na okres chłodny, 2/3 na ciepły. W pobliżu Mińska przechodzi dział wód Morza Bałtyckiego i Czarnego. Przez miasto przepływa rzeka Świsłocz, do której w granicach miasta wpada sześć niewielkich rzeczek. Wszystkie należą do zlewiska Morza Czarnego. Istnieją zalewy: Drozdy, Krynica, Czyżowski, Jezioro Komsomolskie i inne; systemy wodne: Wilejsko-Miński i Ślepiański.

978. Białoruś

23 kwi 2012



Zespół zamkowy w Mirze (biał. Мірскі замак, Mirski zamak; ros. Мирский замок, Mirskij zamok) to zamek usytuowany w pobliżu Miru na Białorusi. W 2000 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W pierwszym późnogotyckim etapie na początku XVI wieku, istniały tylko mury obwodowe, baszty i nieistniejący dziś budynek jednopiętrowy w południowo-zachodnim narożniku dziedzińca. W drugim etapie w połowie XVI wieku powstał parterowy, podpiwniczony budynek wzdłuż murów północnych i wschodnich. Ten budynek, w trzecim etapie rozbudowy, na początku XVII wieku został podwyższony do trzech kondygnacji i uzyskał pałacowy wystrój. Przy okazji zamurowano strzelnice, przebito okna i przekształcono średniowieczne korony murów. W pierwszej połowie XVII wieku zamek otoczono bastionowymi fortyfikacjami ziemnymi. Obszar otaczający zamek został zaadaptowany na park.

977. Kanada

22 kwi 2012



Capilano Suspension Bridge to wiszący most nad rzeką Capilano w północnym Vancouver w Kanadzie. Most ma 136 metrów długości i znajduje się ponad 70 metrów nad rzeką. Znajduje się na terenie prywatnym, jednakże istnieje możliwość jego obejrzenia za niewielką opłatą, co powoduje, że most odwiedza ponad 800000 gości rocznie. Most został zbudowany we 1889 roku przez George'a Granta Mackaya, szkockiego inżyniera i komisarza lasów Vancouver. Istniejący obecnie most został jednakże zbudowany dopiero w 1956 roku.

976. Rosja

22 kwi 2012



Sobór Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kaliningradzie
to dawny ewangelicki kościół św. Krzyża (de:Kreuzkirche; ru:Kircha kresta; Krojckircha - Кирха креста, Кройцкирха), obecnie prawosławny sobór Podwyższenia Krzyża Świętego (ru: Крестовоздвиженский собор) przy ul. gen. Pawłowa 2 (ru: ул. генерала Павлова). Świątynia znajduje się na wyspie rzecznej, do 1945 zwanej Lomse (obecnie ru: Oktjabrski ostrow - Октябрьский остров), leżącej pomiędzy Starą i Nową Pregołą. O wyspę toczyło spór z Knipawą Stare Miasto Królewiec, które ostatecznie zwyciężyło. Miała służyć wyłącznie celom gospodarczym, jednak w czasach nowożytnych pojawiła się zabudowa mieszkalna. W 1896 wzniesiono nową synagogę. W 1989 przekazano gmach Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu, w 1991 r. została ustanowiona parafia eparchii smoleńsko-kaliningradzkiej. W latach 1991 - 1994 trwała odbudowa (proj. architekt Jurij Zabuga), z podziałem na cerkiew górną i pomocniczą dolną, św. Aleksandra Newskiego. W 2000 poświęcono bursztynowy ikonostas.

975. Portugalia

22 kwi 2012



Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej (port. Convento de Santa Maria da Vitória), zwany często Klasztorem w Batalha, to jeden najwspanialszych przykładów architektury i sztuki gotyku w Portugalii. W roku 1983 wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Budowę zespołu klasztornego zainicjował król Jan I, w podzięce za pomoc Matki Boskiej i zwycięstwo w bitwie pod Aljubarrotą. Budowę rozpoczęto w roku 1385. Trwała blisko 150 lat i kolejni władcy odciskali na klasztorze swoje ślady, dobudowując nowe budynki lub przebudowując istniejące. Wraz z klasztorem powstała miejscowość Batalha (port. batalha – bitwa). W 1388 roku klasztor został oddany dominikanom, którzy zachowali go aż do likwidacji zakonów religijnych w roku 1834. Wielki projekt architektoniczny, jakim była budowa klasztoru, służył przede wszystkim demonstracji królewskiej potęgi. Stał się symbolem zapoczątkowanej przez Jana I dynastii Aviz i nowej epoki w historii Portugalii. Klasztor uważany jest za wzorcowy przykład połączenia architektury angielskiego gotyku i elementów rodzimego stylu manuelińskiego.

974. Japonia

22 kwi 2012



Kiusiu (jap. 九州 Kyūshū?) to trzecia pod względem powierzchni wyspa Japonii, położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu. W dosłownym znaczeniu nazwa wyspy znaczy "dziewięć krain". W dawnych czasach na wyspie istniało dziewięć prowincji: Chikuzen, Chikugo, Hizen, Higo, Buzen, Bungo, Hyūga, Osumi i Satsuma. Wyspa jest górzysta. Znajduje się tu wiele wulkanów, w tym najbardziej aktywny w Japonii wulkan Aso (1592 m n.p.m.). Rejon obfituje w gorące źródła, z których najbardziej znane, to Beppu na wschodnim wybrzeżu oraz wokół góry Aso. Kiusiu ma silnie rozwiniętą linię brzegową. Na wyspie panuje klimat podzwrotnikowy. Jedną z prefektur, która leży na wyspie jest prefektura Kumamoto.

973. Niemcy

22 kwi 2012



Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Szczepana w Spirze (niem. Kaiser- und Mariendom zu Speyer) to kościół katedralny z XI/XII wieku w Spirze w Nadrenii-Palatynacie w południowo-zachodniej części Niemiec. Największa zachowana do dnia dzisiejszego światynia romańska na świecie, niegdyś ustępowała jedynie wielkości kościoła opackiego w Cluny. Wzniesiona z fundacji cesarzy salickich, służąca dla prestiżowych nabożeństw i dworskich ceremonii. Katedra była kościołem grzebalnym cesarzy i władców Rzeszy dynastii salickiej oraz staufickiej i habsburskiej. Spalona w 1689. Odbudowana i częściowo zrekonstruowana w XVIII–XIX wieku. Cenny przykład architektury romańskiej w Niemczech, jedna z trzech (obok katedr w Moguncji i Wormacji) katedr cesarskich typu nadreńskiego. W 1981 katedra w Spirze została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

972. Łotwa

22 kwi 2012



28 listopada 1561 na mocy paktu wileńskiego Inflanty oddały się pod opiekę królowi Zygmuntowi Augustowi, a Gotthard Kettler otrzymał w lenno Kurlandię i Semigalię. W dniu 5 marca 1562 na zamku w Rydze Kettler złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi, który w zastępstwie króla polskiego przyjął Mikołaj Radziwiłł Czarny. Po unii lubelskiej w 1569 Ryga znalazła się pod wspólnym panowaniem Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pod polską władzą zamek w Rydze znajdował się od 1565 r., natomiast w roku następnym utworzono w Rydze kasztelanię. W 1566 r. nastąpiła sekularyzacja i w efekcie likwidacja arcybiskupstwa w Rydze. W obrębie państwa polsko-litewskiego Ryga otrzymała najpierw 20 lat autonomii (Freiheistsjahre) i po upływie tego okresu król Stefan Batory podpisał 15 stycznia 1581 r. akt poddania się Rygi jego władzy. Po pokonaniu Iwana Groźnego w 1582 r. król uroczyście wjechał do miasta przez bramę Marschallpforte, a następnie w tym samym roku założył w nim kolegium jezuickie. W listopadzie 1582 r. Sejm Rzeczypospolitej zatwierdził nowy przywilej dla miasta Corpus Privilegiorum Stephaneum. W 1584 r. miasto zawarło specjalną konwencję ułatwiającą handel z Wielkim Księstwem Litewskim. W latach 1584-1589 miastem wstrząsnęły niepokoje określane jako „rozruchy kalendarzowe”, których tłem było wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego, spór o kościół św. Jakuba pomiędzy katolikami a protestantami i w konsekwencji wypędzenie jezuitów oraz konflikt między Radą Miejską a Gildiami o władzę w mieście. W trakcie starć publicznie stracono w 1586 r. dwóch stronników króla polski: wójta Testiusza i syndyka Wellinga. Nastroje uspokoiły się w czasie panowania Zygmunta III Wazy, gdy pod mury miasta podeszły wojska wojewody wendeńskiego Jerzego Farensbacha i stracono dwóch przywódców gildii protestanckiej notariusza Gizego i ławnika Brynka.

971. Finlandia

22 kwi 2012



Po raz kolejny typowy widoczek prosto z Finlandii. Jak za wodą nie przepadam tak myślę, że tutaj chętnie bym się wybrała.

MISSING COUNTRIES

22 kwi 2012
Afryka 
  • Angola 
  • Benin
  • Botswana 
  • Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego 
  • Burkina Faso
  • Burundi 
  • Czad
  • Demokratyczna Republika Konga
  • Dżibuti
  • Erytrea
  • Gambia
  • Gwinea 
  • Gwinea Bissau
  • Gwinea Równikowa
  • Kamerun 
  • Komory
  • Kongo
  • Liberia
  • Libia
  • Madagaskar 
  • Majotta 
  • Malawi
  • Mali
  • Mauretania
  • Mozambik
  • Namibia
  • Niger
  • Republika Środkowoafrykańska
  • Republika Zielonego Przylądka 
  • Rwanda
  • Sahara Zachodnia (Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna) 
  • Senegal
  • Sierra Leone
  • Somalia
  • Somaliland
  • Suazi 
  • Sudan
  • Sudan Południowy
  • Tanzania
  • Togo
  • Tristan da Cunha
  • Wyspa Wniebowstąpienia
  • Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
  • Zimbabwe
Ameryka
  • Anguilla 
  • Antigua i Barbuda 
  • Aruba 
  • Belize
  • Bermudy
  • Bonaire 
  • Brytyjskie Wyspy Dziewicze 
  • Curaçao 
  • Dominikana 
  • Falklandy
  • Grenada 
  • Gujana Francuska
  • Gwadelupa
  • Gwatemala 
  • Haiti
  • Honduras
  • Kajmany
  • Montserrat 
  • Navassa
  • Nikaragua
  • Saba 
  • Saint-Barthélemy 
  • Saint Kitts i Nevis 
  • Saint-Martin
  • Saint-Pierre i Miquelon
  • Saint Vincent i Grenadyny 
  • Sint Eustatius
  • Turks i Caicos
  • Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
Australia i Oceania 
  • Baker
  • Clipperton
  • Guam 
  • Howland 
  • Jarvis 
  • Johnston 
  • Kingman 
  • Kiribati 
  • Midway 
  • Mikronezja 
  • Nauru 
  • Niue
  • Norfolk 
  • Nowa Kaledonia
  • Palmyra
  • Papua-Nowa Gwinea
  • Samoa 
  • Samoa Amerykańskie 
  • Tokelau 
  • Tonga
  • Wake
  • Wallis i Futuna
  • Wyspy Ashmore i Cartiera
  • Wyspy Cooka
  • Wyspy Morza Koralowego
  • Wyspy Salomona 
Azja 
  • Abchazja
  • Akrotiri  
  • Cypr Północny
  • Dhekelia 
  • Górski Karabach 
  • Jemen
  • Korea Północna 
  • Laos 
  • Mjanmar
  • Osetia Południowa
  • Palestyna
  • Sri Lanka 
  • Tadżykistan
  • Timor Wschodni
  • Wyspy Spratly
Europa 
  • Jan Mayen
  • Naddniestrze 
  • Svalbard 
Antarktyka 
  • Australijskie Terytorium Antarktyczne 
  • Brytyjskie Terytorium Antarktyczne 
  • Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne 
  • Georgia Południowa i Sandwich Południowy 
  • Wyspa Bouveta 
  • Wyspa Piotra I 
  • Wyspy Heard i McDonalda 
  • Ziemia Królowej Maud

970. Włochy

22 kwi 2012



od: Mama


Piazza della Repubblica stanowi centrum życia miejskiego Ankony. Znajduje się tu kościół SS. Sacramento (XVI–XVIII w.) oraz Teatro delle Muse z pierwszej połowy XIX w. Od tego placu odchodzą główne arterie miejskie: corso Mazzini, corso Garibaldi i corso Stamira. Przy corso Mazzini, ruchliwej ulicy z wieloma sklepami, znajduje się fontanna Calamo z XVI w. Inna fontanna, z XVIII w., znajduje się przy piazza Roma.

969. Niemcy

22 kwi 2012



Morze Wattowe (czasami też Morze Wattów; duń. Vadehavet; fryz. Waadsee; hol. Waddenzee; niem. Wattenmeer) to akwen, pomimo nazwy nie będący morzem, obejmujący przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej (południowo-wschodnia część Morza Północnego) położony pomiędzy kontynentem a łańcuchem Wysp Fryzyjskich. Morze Wattowe obejmuje przybrzeżne wody Holandii, Niemiec i Danii, jednak czasami wśród polskich geografów głoszony jest pogląd, że akwen ten znajduje się wyłącznie w Holandii pomiędzy Wyspami Zachodniofryzyjskimi, a kontynentalnym wybrzeżem Holandii. Morze Wattowe, rozciągające się od wyspy Texel w Holandii do wyspy Fanø w Danii, ma około 450 km długości i 10–30 km szerokości. Jest to akwen płytki, znaczną jego część stanowią watty (osuchy) – szerokie równiny pływowe odsłaniane w czasie odpływu morza. W 2009 roku obszar Morza Wattowego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako obiekt transgraniczny w Niemczech i Holandii.

968. Polska

22 kwi 2012



od: Martina


Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach to barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum na "Wzgórzu Zamkowym", jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Obecnie kościół, dzwonnica oraz wieże sąsiedniego Pałacu Biskupów Krakowskich górują nad niską zabudową śródmieścia (obok katedry ciągnie się czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca Kielc.

967. Holandia

22 kwi 2012



od: HJ


Do zabytków prowincjonalnych Holandii należy niewątpliwie Stelling van Amsterdam, system obronny z 42 fortami wybudowanymi w latach 1880 – 1919. W Gminie Haarlemmerliede i Spaarnwoude znajdują się 2 z 42 fort: Liebrug i Penningsveer. Stelling van Amsterdam stanowiło obronę miasta Amsterdam przez niechcianymi atakami. Stelling van Amsterdam straciło swoje znaczenie podczas Pierwszej Wojny Światowej, kiedy to siły powietrzne zaczęły odgrywać ważniejszą rolę. W 1995 roku Stelling van Amsterdam wpisany został na Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

966. Stany Zjednoczone

22 kwi 2012



od: David


Narodowy Teren Rekreacyjny Sawtooth (SNRA) to narodowy teren rekreacyjny położony w centrum Idaho, w Boise, w Lasach Narodowych Challis i Sawtooth. Teren rekreacyjny powstał w 1972 roku i od samego początku jest zarządzany przez Służbę Leśną Stanów Zjednoczonych i obejmuje Puszczę Sawtooth. Główne działania na terenie około 778000 akrów to turystyka, backpacking, rafting, biwakowanie, wspinaczka, kajakarstwo, kolarstwo górskie, rybołówstwo oraz myślistwo. Najsłynniejsze pasmo górskie Idaho, Sawtooth, leży na terenie SNRA, podobnie jak góry White Cloud, Boulder i Smoky. Jednym ze szczytów znajdujących się na terenie SNRA jest McGowan Peak, który chociaż nie jest najwyższym to jest jednak jednym z piękniejszym miejsc tego terenu.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.