600. Japonia

30 lip 2011


od: Magda

Fudżi (jap. 富士山 Fuji-san) to wulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii (3776 m n.p.m.). Leży na wyspie Honsiu, na południowy zachód od stolicy, Tokio.
Jest to nieczynny stratowulkan leżący na skałach morskich paleogenu i neogenu. Średnica krateru wynosi 500 m, a głębokość 250 m. Komora magmowa objętości około 1400 km3 leży na głębokości około 56 km. Fudżi złożony jest z trzech stożków wulkanicznych będących pozostałością różnych wiekowo faz wulkanizmu oraz utworów niewidocznych na powierzchni.

599. Finlandia

30 lip 2011


od: Katja


Sobór Uspieński (fiń. Uspenskin katedraali, szw. Uspenskij-katedralen, ros. Успенский собор), czyli Sobór Zaśnięcia Matki Bożej to główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach. Została wybudowana w 1868 według projektu rosyjskiego architekta Aleksieja Gornostajewa. Zlokalizowana w historycznej dzielnicy Helsinek - Katajanokka. Posiada złote kopuły i czerwoną fasadę, reprezentuje przykład rosyjskich wpływów w Finlandii. Jest to największy sobór w tzw. Zachodniej Europie.

598. Niemcy

30 lip 2011


od: Jens


Pierwsza kolej parowa w Niemczech połączyła w 1835 Norymbergę z Fürth, które dzieliło od siebie 6 km. Do 1920 koleje na ziemiach niemieckich były przeważnie własnością ówczesnych krajów związkowych (landów). Następnie na podstawie Konstytucji Weimarskiej koleje te zostały znacjonalizowane przyjmując wspólną nazwę Deutsche Reichsbahn (Niemiecka Kolej Rzeszy).
Po zakończeniu II wojny światowej w poszczególnych strefach okupacyjnych funkcjonowały oddzielne zarządy kolei. W 1949 w utworzonej RFN powstała Deutsche Bundesbahn (DB) (Niemiecka Kolej Federalna), w NRD zachowano przedwojenną nazwę – Deutsche Reichsbahn (DR) (Niemiecka Kolej Rzeszy).
Po zjednoczeniu Niemiec obydwa zarządy kolei zostały w 1994 połączone i przekształcone w spółkę akcyjną o nazwie Deutsche Bahn AG (Kolej Niemiecka).

597. Niemcy

30 lip 2011


od: Tana


Niemcy to kraj leżący w Europie Środkowej, rozciągający się od Alp przez Niż Środkowoeuropejski do Morza Północnego i Bałtyku. Niemcy zajmują drugie miejsce w Europie, po europejskiej części Rosji, pod względem liczby ludności oraz siódme miejsce pod względem powierzchni. Kraj ten charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem, od nizin leżących na północy, po wysokie góry ciągnące się na samym południu. W Niemczech panuje stosunkowo łagodny i wilgotny klimat umiarkowany, a sieć rzeczna kraju jest gęsta. Niemcy pomimo znacznego uprzemysłowienia posiadają duży udział powierzchni leśnej.

596. Islandia

29 lip 2011




Reykjavík to stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Najbardziej wysunięta na północ stolica świata.
W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii powstała najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka, od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu. W połowie XVIII w. lokalny przedsiębiorca próbował rozwinąć drobny handel i przemysł, by przełamać duński monopol handlowy.

595. Stany Zjednoczone

29 lip 2011


od: Yiching

Dolina Sonoma (ang. Sonoma Valley) jest miejscem narodzin kalifornijskiego przemysłu winiarskiego i często nazywana jest również Doliną Księżyca (The Valley of the Moon). Dolina jest domem niektórych z pierwszych winnic i winiarni w państwie, które przetrwały epidemię filoksery roku 1870 oraz prohibicję. Winnice Sonomy są dobrze przygotowane do przyjmowania turystów i oferują przez cały rok szeroką gamę festiwali i imprez, w tym prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sonomie.

594. Rumunia

26 lip 2011


od: Anca-Ioana

Pałac Peleş (rum. Castelul Peleş) to pałac w miejscowości Sinaia w Rumunii, w dolinie potoku Peleş, u podnóży gór Bucegi. Dawna rezydencja letnia królów Rumunii, obecnie muzeum.
Wzniesiony został w latach 1873-1883 z polecenia króla Rumunii Karola I. Budowany był wg planów niemieckiego architekta Wilhelma Doderera. Od 1876 r. budową kierował architekt Johannes Schultz. Uroczysta inauguracja pałacu miała miejsce 7 października 1883 r. Nad jego wystrojem, który realizowano aż do 1914 r., czuwali słynni wówczas architekci i dekoratorzy Karel Liman, J. D. Heymann z Hamburga, August Bembé z Mainzu oraz Berhard Ludwig z Wiednia. Całkowity koszt budowy po jej zakończeniu szacowano na ok. 16 mln lei w złocie. Pałac był miejscem pobytu króla Rumunii Michała I do czasu jego abdykacji 30 grudnia 1947 r. Znacjonalizowany przez władze rumuńskie, został zamieniony na muzeum. Od 2006 r. ponownie w rękach rumuńskiej rodziny królewskiej, jest jednak udostępniony do zwiedzania.

593. Norwegia

26 lip 2011



Ciągnący się wzdłuż całej Norwegii łańcuch Gór Skandynawskich jest, pod względem geologicznym, przedłużeniem gór Szkocji, Irlandii oraz znajdujących się po drugiej stronie Atlantyku amerykańskich Appalachów. Geolodzy twierdzą, że wszystkie te pasma tworzyły kiedyś jedno wielkie pasmo, przed rozpadem superkontynentu Pangei.
Podczas ostatniego zlodowacenia jak i w czasie poprzednich epok lodowych całe terytorium Norwegii było skute lodem. Ruch lodowców wyżłobił głębokie doliny, które zostały zalane przez wodę z topniejących lodowców tworząc sławne norweskie fiordy.
Tereny Norwegii wciąż przechodzą proces ruchów izostatycznych, w wyniku którego teren dosłownie wyłania się z morza. Jest to proces bardzo powolny, jego tempo wynosi zaledwie kilka mm rocznie. Proces ten przebiega nieco szybciej w zależności od regionu kraju.

592. Polska

26 lip 2011


Gdańsk Główny to największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska.
Reprezentacyjny i przestronny Dworzec Główny został wybudowany w latach 1894-1900, w stylu tzw. "gdańskiego renesansu". Jest zlepkiem eklektycznych form renesansu i baroku. Gmach dworca i wieżę zbudowano z cegły i bogato ozdobiono piaskowcem z Wartkowic. Uroczyste otwarcie dworca miało miejsce 30 października 1900. Główny gmach zwany był wówczas "budynkiem powitalnym" (Empfangsgebäude). Wieża z zegarami o wysokości 50 m została zbudowana w latach 1900-1903. Spełniała funkcję ukrytej, wkomponowanej w zabudowę wieży ciśnień, do czasu zelektryfikowania kolei. Tarcze zegarowe umieszczone zostały na wysokości 25,6 m.
Układ dworca odpowiadał najnowszym ówcześnie osiągnięciom i wymogom. Wyposażony został w dużą halę recepcyjną z kasami, przechowalnię bagażu, budki telefoniczne, urząd telegraficzny, komisariat policji, poczekalnie wspólną dla klas I i II, oraz osobne dla III i IV klasy, umywalnię, toaletę męską oraz damską i bufet.

591. Finlandia

26 lip 2011


od: Akki


Pierwsze tramwaje konne wyjechały na ulice Helsinek w 1891, choć myślano już wtedy o uruchomieniu tramwajów elektrycznych. Tramwaje elektryczne po raz pierwszy wyjechały 4 września 1900. Okres międzywojenny był "złotym okresem" tramwajów w Helsinkach. W czasie II wojny światowej tramwaje stanowiły jedyny środek transportu w mieście ponieważ autobusy zostały przebudowane na karetki pogotowia oraz ciężarówki. Po wojnie zlikwidowano niewielką ilość tras tramwajowych. Obecnie sieć tramwajowa składa się z 75 km tras.

590. Nowa Zelandia

25 lip 2011


od: Jody

Około 75% roślinności Nowej Zelandii to gatunki endemiczne. Roślinność Wyspy Północnej jest pokrewna z paleotropikalną roślinnością malajską, natomiast roślinność Wyspy Południowej przypomina florę Patagonii.
Naturalną roślinność wysp stanowiły lasy, jedynie najsuchsze płaskowyże wyspy Południowej zajmowały stepy. Lasy zostały jednak w znacznej części wycięte, z powodu dużego zapotrzebowania na cenne gatunki drewna. To co zostało reprezentuje tropikalną puszczę z drzewiastymi paprociami, palmami, drzewami kauri, zastrzalinami. Między terenami puszczy występują wiecznie zielone krzewiaste zarośla. W środkowej części wysp do wysokości 800 m n.p.m. rosną wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe z licznymi lianami, epifitami oraz południowymi bukami. Na wyspie Południowej, gdzie zimy są surowsze, występują lasy liściaste, głównie bukowe, zrzucające liście na zimę. W górach spotkać można także niegdyś bardzo liczne cedry i sosny. Najwyższe piętro gór zajmują karłowate zarośla.

589. Białoruś

25 lip 2011


od: Vera


Mińsk został wzmiankowany po raz pierwszy w 1067 w związku z bitwą nad Niemigą, w której książę połocki Wsiesław Briaczysławicz uległ koalicji książąt ruskich. Od roku 1101 stolica księstwa podporządkowanego Księstwu Połockiemu.
Od połowy XIII wieku lenno litewskie. Mińsk około roku 1300 został opanowany przez Witenesa i wszedł w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1390 król Władysław II Jagiełło ufundował pierwszy kościół farny pw. Trójcy Przenajświętszej. Od Unii Horodelskiej w 1413 roku Mińsk był stolicą województwa mińskiego Wielkiego Księstwa Litewskiego i I Rzeczypospolitej. W roku 1441 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał Mińskowi oraz innym miastom znaczne przywileje. Znaczny rozwój spowodował, że Mińsk otrzymał od Aleksandra Jagiellończyka prawa miejskie w 1499 roku, a w 1502 roku król wraz ze swoją żoną Heleną przez dwa miesiące przebywał w mieście.

588. Francja

25 lip 2011


od: Rachel

Święta, święta i po świętach. I potem takie kartki, które wrzucam po pół roku na bloga, zupełnie nie pasują do pory roku.

587. Włochy

25 lip 2011


od: Mama

Florencja (wł. Firenze) to miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apenin, stolica Toskanii i prowincji Florencja.
Założone przez Etrusków jako Faesulae, zburzone przez Sullę w 82 p.n.e. Następnie odbudowane przez Juliusza Cezara w 59 p.n.e. jako kolonia dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentina. Zabudowa tego okresu została założona na planie obozu wojskowego. Z tego okresu pochodzi zachowany szachownicowy układ ulic. Początkowo, w czasach Cesarstwa rzymskiego, Florencja była ośrodkiem handlu i rzemiosła.

586. Polska

25 lip 2011


od: Zbyszek

Manufaktura to jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce i jedno z największych w Europie Środkowej. Znajduje się w Łodzi, pomiędzy ulicą Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i ulicą Karskiego.
Centrum powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, jednego z największych fabrykantów łódzkich. Parcele zakupił Poznański w 1871 po zachodniej stronie Nowego Miasta, wzdłuż ul. Ogrodowej. Przebudowa dawnej fabryki została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. Zamysł wpisuje się w rewitalizacyjne działania, popularne w miastach o przeszłości przemysłowej – mające na celu zachować atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli.

585. Hiszpania

23 lip 2011


od: Samantha

La Sagrada Família (właśc. Temple Expiatori de la Sagrada Família – katal. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny)to secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii, uważany za główne osiągnięcie jej projektanta, katalońskiego architekta Antoniego Gaudí.
W założeniu architekta sama konstrukcja budowli miała przypominać jeden, wielki organizm. Budowę kościoła rozpoczęto w 1882 roku. Początkowo jej projekt zlecono innemu architektowi, ale ten wszedł w konflikt ze stowarzyszeniem finansującym budowę świątyni. Wówczas zlecenie na budowę otrzymał Gaudí, który całkowicie zmienił projekt, nadając mu własny styl. Przez następne cztery dekady pracował intensywnie nad konstrukcją, poświęcając jej całkowicie ostatnich 15 lat życia. Podczas prac nieustannie dostosowywał i zmieniał pierwotne założenia.

584. Finlandia

23 lip 2011


od: Riitta

Kolejna kartka, o której nie mogę wiele powiedzieć, ponieważ nadawczyni nic na jej temat nie napisała, nie ma na niej również żadnej informacji.
A sama kartka... bez rewelacji, ale całkiem ok.

583. Polska

23 lip 2011


Do eksponatów Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji należy głównie tabor wąskotorowy, który w czasach dawniejszych funkcjonował na Żnińskiej Kolei Powiatowej oraz Bydgosko-Wyrzyskich Kolejach Dojazdowych. Część wystawianych wagonów i lokomotyw jest otwarta i umożliwia zwiedzanie ich wewnątrz. Wystawiony w muzeum wagon pocztowy pełni funkcję sklepiku z pamiątkowymi pocztówkami. W ekspozycji znajdują się także urządzenia techniczne, używane dawniej na liniach kolei wąskotorowych - m.in. obrotnica kolejowa, budka dróżnika, czy żuraw wodny dla parowozów.

582. Polska

23 lip 2011


Wenecja znajduje się na Szlaku Piastowskim. Wiedzie przez nią również trasa Żnińskiej Kolei Powiatowej, która obecnie nie funkcjonuje już jako regularny środek transportu dla okolicznych mieszkańców. Jest to kolej wąskotorowa, posiadająca rozstaw szyn liczący jedynie 60 cm, co sprawia, że są to najwęższe tory kolei publicznej w Europie. W sezonie turystycznym możliwa jest przejażdżka kolejką na trasie: Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa.

581. Polska

23 lip 2011



Według wzmianek, w XIV wieku Wenecja należała do rodu Nałęczów. Ówcześnie nosiła nazwę Mościska, którą to Mikołaj Nałęcz zmienił na Wenecję, po powrocie ze studiów w Wenecji. Także z jego inicjatywy powstał tu zamek obronny oraz kościół, na miejscu którego do dziś istnieje świątynia z XIX wieku. Jeszcze w wieku XIV Wenecja otrzymała prawa miejskie, które w latach późniejszych zostały jej jednak odebrane.

580. Rumunia

21 lip 2011


od: Anca-Ioana

Sighişoara odgrywała ważną strategiczną i handlową rolę na rubieżach Europy Środkowej przez kilka stuleci. Miasto stało się jednym z najważniejszych miast Siedmiogrodu (Transylwanii), odwiedzanym przez rzemieślników z całego cesarstwa. Niemieccy rzemieślnicy dominowali w gospodarce miasta do tego stopnia, że sami zbudowali fortyfikacje obronne. Szacuje się, że między XVI i XVII stuleciem w Sighişoarze istaniało 15 gildii i 20 cechów rzemieślniczych. W Sighişoarze mieszkał też barokowy rzeźbiarz Elias Nicolai. Książę Wołoszczyzny, Wład Diabeł, bił tutaj monety oraz wydał pierwszy dokument zawierający rumuńską nazwę miasta Sighişoara. Miasto było też siedzibą Jerzego Rakoczego, wybranego księciem Siedmiogrodu i królem Węgier w 1629 r.

579. Włochy

20 lip 2011


od: Mama

O Ankonie pisałam już kilkakrotnie, dlatego przypomnę jedynie pokrótce, iż jest to miasto w środkowej części Włoch, nad Morzem Adriatyckim, położone amfiteatralnie na nadmorskich wzgórzach, stolica regionu Marche oraz ośrodek administracyjny prowincji Ankona.
Sama zaś kartka ponownie otrzymana od mojej mamy i ponownie z adnotacją, że jest to według niej brzydkie miasto. Patrząc jednak na zdjęcia prezentujące poszczególne miejsca trudno mi w to uwierzyć ;)

578. Czechy

20 lip 2011


od: mevo

Pendolino (z włoskiego "wahadełko") to włoska rodzina pociągów z wagonami z wychylnym nadwoziem używanych między innymi w Czechach.
Zostały zaprojektowane przez Fiat Ferroviaria, które w 2002 zostały przejęte przez Alstom. Poprzez wychylanie pudła, pociąg jest w stanie pokonywać z większą prędkością łuki zaprojektowane dla wolniejszych pociągów, bezpiecznie i nie powodując dyskomfortu pasażerów.
W 2000 firma Fiat Ferroviaria otrzymała od kolei czeskich zamówienie na pociągi z wychylnym nadwoziem. Pierwsza dostawa pociągów została oznaczona jako seria 680 ČD i jest używana od 2004. W grudniu 2006 czeskie pociągi Pendolino uzyskały dopuszczenie do ruchu na sieciach kolejowych Austrii i Słowacji.

577. Czechy

20 lip 2011


od: mevo

Pociąg M 296.2, produkowany w latach 60-tych przez fabrykę Vagónka Studenka można było kiedyś spotkać na trasie Berlin - Praga - Wiedeń jako legendarny ekspres Vindobona. W czasach swojej świetności składy takie były w stanie osiągnąć nawet prędkość 100 km/h!
Obecnie pociąg ten można spotkać jeszcze na lokalnych liniach, przede wszystkim na północy Czech.

576. Czechy

20 lip 2011


od: mevo

Lokomotywa T.478.4, znana również jako lokomotywa typu 754, to maszyna typu diesel-electric produkowana w Czechosłowacji, a obecnie używana nadal zarówno w Czechach jak i Słowacji. Od 1975 roku wyprodukowano ich zaledwie 86 - produkcję wstrzymano po pożarze silników spalinowych w Pradze.
Ze względu na swój wygląd lokomotywy te potocznie są nazywane goggles.

575. Finlandia

18 lip 2011


od: Siv


Postać Krecika powstała w 1956. Uznany już wówczas twórca, reżyser filmu animowanego, animator Zdeněk Miler otrzymał zlecenie na film edukacyjny przedstawiający produkcję tkaniny. Gotowy pomysł, przedstawiający proces powstawania płóciennej koszuli, nasycony był licznymi opisami działania maszyn. Koncepcja filmu nie spodobała się Milerowi. Autor chciał, by film był interesujący dla małego widza, by informacje podawane były nie wprost, ale jako tło przygód jakiegoś zwierzątka. Zdeněk Miler nie chciał naśladować produkcji Disneya, nie mógł to więc być kotek, piesek, kaczor, myszka, które już w latach 50. były szeroko eksploatowane przez amerykańskie wytwórnie. Legenda mówi, iż w poszukiwaniu nowej postaci Miler udał się do lasu, a po paru godzinach, nie znajdując niczego, zrezygnowany udał się w kierunku polany. Zamyślony potknął się o kopiec kreta. Początkowo kret wydawał się zwierzątkiem mało medialnym, a rysunki kreta w atlasie przyrodniczym nie spodobały się Milerowi. Postanowił przestylizować postać według swojego pomysłu i tak zrodził się Krecik.

574. Czechy

15 lip 2011


od: Michal

Hradczany (dawniej Hradczyn, czes. Hradčany, niem. Hradschin, także Burgstadt) to "królewska" dzielnica powstała w XIV wieku na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego założonego w IX wieku, bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez 6 stuleci, katedra św. Wita. Jej elementami są także całe byłe miasto Hradczany włącznie z obszarem zajmowanym przez Loretę oraz dzielnicę Nowy Świat (Nový Svět).
Do 1784 dzielnica stanowiła odrębną jednostkę administracyjną. Zamek jest od 1918 roku siedzibą prezydenta republiki.

573. Polska

15 lip 2011



Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (niem. Breslauer Dom, Kathedrale St. Johannes des Täufers) to rzymskokatolicki gotycki kościół na Ostrowie Tumskim.
Obecna, czwarta katedra pochodzi zasadniczo z okresu gotyku, z XIII-XIV w. Poprzedzały ją jednak 3 inne kościoły znajdujące się w tym samym miejscu. Obecny kształt jest efektem barokowych uzupełnień oraz współczesnych restauracji po zniszczeniach wojennych. Uchodzi za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. Starsza literatura, kierująca się późnośredniowiecznymi wzmiankami, zawiera tezę, że najstarszą katedrę wrocławską wzniesiono z drewna w 1000. Prowadzone po II wojnie światowej badania dowodzą jednak jednoznacznie, że już pierwsza katedra była murowana.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.