366. Portugalia

26 wrz 2010



Torre de Belém to militarna budowla stojąca w Lizbonie, na jej zachodnim przedmieściu Belém, nieopodal Klasztoru Hieronimitów, u ujścia Tagu do oceanu. Jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii i jedyna zachowana do dziś budowla wzniesiona całkowicie w tzw. stylu manuelińskim.
Torre de Belém wybudowano z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515 - 1520. Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 budowla przeniesiona została ze środka rzeki w obecne miejsce.

365. Słowacja

26 wrz 2010


Tatry Wysokie (słow. Vysoké Tatry, niem. Hohe Tatra, węg. Magas-Tátra) to najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej. Tatry Wysokie zajmują obszar około 340 km² (czyli nieco mniej niż Tatry Zachodnie), z czego większość (260 km²) znajduje się na Słowacji. Warto wiedzieć, iż pasmo znajduje się na styku trzech krain: Podhala (od północnego zachodu), Liptowa (od południowego zachodu) i Spisza (od wschodu). Za punkt oddzielający je od siebie uznaje się Cubrynę, leżącą w grani głównej, na granicy polsko-słowackiej.
Tatry Wysokie są najwyższymi górami w Polsce i na Słowacji, zarazem stanowią jedno z najwyższych pasm górskich pomiędzy Alpami a Kaukazem (wyższe są jedynie góry półwyspu Bałkańskiego). Najbardziej znaczącymi szczytami w Tatrach Wysokich są Gerlach (2655 m n.p.m.), Łomnica (2634 m) i Lodowy Szczyt (2627 m) po stronie słowackiej. Po stronie polskiej najwyższym szczytem są Rysy (wierzchołek słowacki 2503 m, wierzchołek graniczny 2499 m).

364. Rosja

25 wrz 2010


od: Elizaveta

Pierwszy projekt moskiewskiego metra powstał w 1901 roku, ale pierwszą linię moskiewskiego metra uruchomiono dopiero 15 maja 1935 i przebiegała ona od stacji Sokolniki do stacji Park Kultury z odgałęzieniem do stacji Smolenskaja.
W latach 1957–1992 metro nosiło imię W.I.Lenina (ros. Московский метрополитен имени В. И. Ленина). Wcześniej jego patronem był Łazar Kaganowicz.
Do wybuchu II wojny światowej zbudowano jeszcze 2 nowe linie. Projekty dalszej kompleksowej rozbudowy metra zostały zawieszone podczas wojny. Rozpoczęto tylko budowę fragmentów dwóch linii.
Jesienią 1941 metro służyło za schron przeciwlotniczy, a pewna część wagonów została ewakuowana. Zgodnie z postanowieniem państwowego komitetu obrony z 15 października 1941 w wypadku pojawienia się wroga u wrót Moskwy metro miało zostać zniszczone.

363. Irlandia

24 wrz 2010


od: Kevin

Rolnictwo pozostaje jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Irlandii. Jest ono wysoko zmechanizowane i daje zatrudnienie około 9,5% ludności, a produkcja wołowiny i mleka stanowi 58% ogółu produkcji rolnej. Olbrzymią większość w rolnictwie stanowią małe gospodarstwa rolne. Powierzchnia przeznaczona pod uprawy rolnicze jest niewielka, za to wysoce produktywna. Głównymi roślinami uprawnymi są zboża, buraki cukrowe i ziemniaki, natomiast olbrzymie obszary łąk i sprzyjający klimat pozwalają na całoroczny wypas zwierząt.

362. Tajlandia

23 wrz 2010


od: Tanawan

Damnoen Saduak jest chyba jednym z najbardziej znanych tajskich pływających targów. Położony 100 kilometrów od stolicy Tajlandii targ przyciąga turystów z całego świata. Do samego serca targu wiodą liczne kanały i kanaliki.
Życie codzienne toczy się spokojnie nad wodą. Kawałek dalej, również nad wodą, toczy się ożywiony handel, na pływającym targu towary i pieniądze przechodzą z łódki na łódkę. Turyści wynajmują kilkuosobowe łodzie, na których mieści się mniej więcej od jednej do sześciu osób (plus łódkowy). Handluje się tutaj głównie płodami rolnymi - ogromną popularnością cieszą się owoce, na przykład świeżo obierane, ogromne pomelo, ale też różnorakie pamiątki, torebki czy kapelusze. Bez problemu można zamówić też przekąskę z pływającego baru.
Tradycyjnie to kobiety zajmowały się handlem na łodziach. Teraz zdarzają się tez mężczyźni, szczególnie jako kierowcy łódek wożących turystów. Większość z kobiet ciągle nosi charakterystyczne słomkowe kapelusze, a dzioby łódek przystrajają girlandami z kwiatów na znak błogosławieństwa.

361. Stany Zjednoczone

23 wrz 2010


od: Kim

Space Needle (Kosmiczna Iglica) to główny symbol Seattle. Zbudowany w 1962 roku z okazji światowych targów. Space Needle jest 184-metrowym stalowym słupem z latającym spodkiem na wierzchołku, w którym znajduje się taras obserwacyjny i kilka ekskluzywnych restauracji. Futurystyczny budynek ma szybkie windy, które błyskawicznie zabierają turystów na szczyt w zaledwie 41 sekund.

360. Holandia

23 wrz 2010


od: Fransiska

Twente (dawniej Twenthe) jest nieoficjalnym administracyjnie regionem we wschodniej Holandii, obejmującym najbardziej zurbanizowaną, wschodnią część prowincji Overijssel. Poza miastami, Twente jest regionem z ważnymi rezerwatymi przyrody, takimi jak Lutterzand czy meandry rzeki Dinkel; częstym widokiem są również niewysokie wzgórza przecinające teren na dwie połowy.
W regionie zachowało się wiele tradycyjnych zwyczajów, takich jak granie na rogu w środku zimy (midwinterhoorn) czy Wielkanocne ogniska.
Lokalny język twents, będący dialektem dolnosaksońskiego, wraz z fryzyjskim oraz limburgskim jest jednym z trzech języków regionalnych Holandii. Twents jest używany w całym regionie, jednak dialekty różnią się dość wyraźnie między poszczególnymi wsiami.

359. Polska

23 wrz 2010


Stawek Staszica znajduje się w Dolince za Mnichem w polskich Tatrach. Tak właściwie składa się z dwóch połączonych ze sobą stawów - Niżniego, na wysokości 1785 metrów, i Wyżniego, leżącego zaledwie o 5 metrów wyżej.W związku z tym, że jest stawem okresowym, podczas suchego lata niestety zanika. Spośród innych stawów wyróżnia go niesamowity perlisto-grafitowy kolor. Staw Staszica można zobaczyć na własne oczy w drodze na Wrota Chałubińskiego i na Szpiglasową Przełęcz.

Na własne oczy wciąż go jeszcze nie widziałam, ale... Wszystko przecież jeszcze przede mną :)

358. Stany Zjednoczone

22 wrz 2010


od: Pamela

Western Maryland Scenic Railroad (WMSR) to zabytkowa linia kolejowa w Cumberland w amerykańskim stanie Maryland. Działa na linii nieistniejącej Western Maryland Railway (WM) do Frostburg i używa zarówno lokomotyw parowych, jak i spalinowych.
WMSR organizuje wycieczki pasażerskie z wybudowanej w 1913 roku stacji Western Maryland w Cumberland, w którym znajduje się między innymi Ohio Canal National Historical Park. Oprócz zwykłych przejazdów czy obsługi w pierwszej klasie możliwe jest także wynajęcie kuchni, jak i wynajęcie całej kolejki. Organizowane są również wycieczki tropem tajemniczych zabójstw oraz sezonowe wyprawy.

357. Wielka Brytania

21 wrz 2010


Kolejka Swanage jest dziesięciokilometrową zabytkową linią kolejową w dzielnicy Purbeck w brytyjskim Dorset. Kolejka w drodze mija takie stacje jak Norden, Zamek Corfe (Corfe Castle), Harman Cross, Herston, Halt i Swanage.
Linia została ponownie połączona do głównej linii w Wareham, wcześniej odcinek pozostawał do 2005 roku otwarty wyłącznie dla ruchu towarowego.
Pociągi pomiędzy Swanage i Norden kursują w każdy weekend, a od kwietnia do października działają przez siedem dni w tygodniu. Ponadto istnieje specjalna świąteczna oferta w okresie bożonarodzeniowym.

356. Chiny

17 wrz 2010


Pudong (chin. upr. 浦东, chin.trad. 浦東, pinyin Pǔdōng) – dzielnica Szanghaju w Chinach, na prawym, wschodnim brzegu rzeki Huangpu (skądinąd nazwa oznacza "Na wschód od Huangpu"), posiadająca status specjalnej strefy ekonomicznej. Pierwszy projekt dzielnicy powstał w 1990 roku; od początku zakładano, że będzie to finansowe i komercyjne centrum Chin.
Przez dzielnicę przebiega kolej magnetyczna firmy Transrapid. Trasa 30,5 km, od stacji metra Pudong Longyang Road do lotniska Szanghaj-Pudong, pokonywana jest w 7 minut i 20 sekund z maksymalną prędkością 431 km/h.
W Pudong znajdują się Oriental Pearl Tower, Jin Mao Tower oraz Shanghai World Financial Center – architektoniczne symbole Szanghaju, a także ekonomicznego rozwoju Chin.

355. Kanada

16 wrz 2010


od: Arek

Obszar Kanady, z wyjątkiem części Wielkich Równin oraz najwyżej położonych pasm górskich, jest bardzo bogaty w wody śródlądowe. Większość powierzchni Kanady leży w zlewisku wodnym Oceanu Arktycznego. Obejmuje on wszystkie rzeki uchodzące do samego oceanu, jak i jego licznych zatok. Do największych z nich należą: MacKenzie, Nelson i Saskatchewan. Do największych słodkowodnych zbiorników tego obszaru należą Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Jezioro Athabaska, Jezioro Reniferowe, Jezioro Winnipeg. Zlewisko Oceanu Atlantyckiego obejmuje południowo-wschodnią część kraju oraz wschodnią część Labradoru. Do największych rzek należą: Rzeka Świętego Wawrzyńca i Ottawa. Do największych słodkowodnych zbiorników wodnych należą Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, Jezioro Simcoe, Jezioro Nipigon, Jezioro Świętego Jana. Zlewisko Oceanu Spokojnego obejmuje wąski pas na zachód od Gór Skalistych. Najznaczniejszymi są rzeki Fraser i Jukon. Geograficzną niezwykłością jest położone w Górach Skalistych pole lodowcowe Columbia Icefield, które jest zlewiskiem wodnym trzech oceanów: Atlantyckiego, Spokojnego i Arktycznego.

354. Niemcy

16 wrz 2010


Berlin zawsze odgrywał ważną rolę na mapie Europy, bez względu na to jak silnie wiał wiatr historycznych zmian. Urokiem prężnego miasta przyciąga od najbardziej wybrednych turystów, intelektualistów, badaczy i historyków, spragnionych wiedzy studentów, po wyzwolonych uczestników parad miłości.
Ciekawostki czyhają prawie na każdym rogu tego miasta. Niesamowitym widokiem są snujące się w wielu punktach rurociągi, które pomalowano na dość nietypowe kolory różowy i fioletowy. Pomysłodawca wyszedł pewnie z założenia, że nijak nie da się ich ukryć i tak je wszyscy zauważą, więc niech chociaż zapadną turystom w pamięci w romantycznych barwach. Zmęczonych spacerowaniem turystów ukoi zapewne myśl o przejażdżce berlińskimi ulicami i nie czym innym jak DDR-owskimi trabantami. Kartonowe automobile można wynajmować na godziny.

353. Rumunia

16 wrz 2010


od: Anca-Ioana

Bucegi (węg. Bucsecs-hegység) to pasmo górskie w centralnej Rumunii, na południu Wyżyny Transylwańskiej, będące częścią Karpat Południowych. Najwyższym szczytem grupy jest Omul mierzący 2505 m, przy którym mieści się najwyżej położone w Karpatach schronisko turystyczne.
Znaczna część gór Bucegi jest parkiem narodowym, na którego terenie występuje kilka zagrożonych roślin, przedstawiciele drapieżników karpackich (wilki, niedźwiedzie, żbiki i rysie) oraz kozice.
Dostęp do szczytów ułatwiają dwie kolejki gondolowe – z Sinai i Buşteni. Na turystów czekają liczne schroniska oraz hotele górskie, a także kilka schronów(!). Miejscem często odwiedzanym jest Crucea Caraiman – potężny krzyż, upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej. W północnej części Bucegi opadają ku miejscowości Bran, gdzie znajduje się zamek, reklamowany jako siedziba Drakuli.

352. Holandia

15 wrz 2010


od: Loes

Stelling van Amsterdam to w języku niderlandzkim znajdująca się liście światowego dziedzictwa UNESCO linia obrony Amsterdamu. Jest to 135-kilometrowy pierścień fortyfikacji wokół Amsterdamu, który składa się z 42 fortów znajdujących się w odległości od 10 do 15 kilometrów od centrum oraz nizin, które mogły być łatwo zatopione w czasie wojny. Zatopienie ich dawało głębokość raptem 30 centymetrów, która była niewystarczająca dla wojennych łodzi. Wszelkie budynki w odległości 1 kilometra od linii musiały być wykonane z drewna, tak aby w razie potrzeby mogły zostać spalone i szybko usunięte.
Stelling van Amsterdam zostało zbudowane w latach 1880 - 1920. Wynalezienie samolotów i czołgów spowodowały, że tak jak szybko zostało wybudowane, tak szybko stało się zwyczajnie przestarzałe. Aktualnie wiele fortów znajduje się pod opieką rad miasta i ministerstwa przyrody i są udostępniane do zwiedzania.

351. Litwa

15 wrz 2010


od: Akve


William Merritt Chase, choć odbył studia w Europie i często do niej powracał nie osiedlił się w niej na stałe. Należał do generacji, która ceniła Monachium wyżej od Paryża. Po powrocie do Ameryki zdobył popularność właśnie dzięki swemu monachijskiemu stylowi. Wkrótce stał się on jednak przeszkodą w jego karierze, gdyż publiczność i krytycy oczekiwali czegoś autentycznie amerykańskiego. W latach 1886-90 Chase zmienił radykalnie swoje malarstwo - wykonał szereg widoków miejskich Brooklynu i Manhattanu. Wybierał dla swych obrazów miejsca szczególne -- parki i okolice brooklińskich doków.
Zwrot zainteresowania ku temu co codzienne i zwyczajne jest zwykle uważane za jedną z najważniejszych cech rodzącej się nowoczesności. Było to również wyrazem wiary w możliwości własnej sztuki, która jest w stanie z tematu pozbawionego wagi uczynić interesujące dzieło. Na pocztówce - dzieło Chase'a Morning at Breakwater, namalowane w Shinnecock, około roku 1897. Obecnie znajduje się w Terra Museum of American Art w Chicago.

350. Polska

15 wrz 2010


od: Krzyś

Żuraw (niem. Krantor) to najsłynniejszy dźwig portowy Gdańska usadowiony pomiędzy pylonami Bramy Szerokiej (jednej z tzw. bram wodnych Głównego Miasta). Brama ta istniała już w 1363 roku.
W obecnym kształcie żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Służył przede wszystkim jako urządzenie portowe do załadunku towarów i balastu na statki oraz do stawiania ich masztów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar czterech ton na wysokość jedenastu metrów. Mechanizmem są dwa bębny o średnicy około sześciu metrów. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów.
Żuraw został podpalony w 1945 r. gdy miasto zdobyła Armia Czerwona. Ocalały mury okalające drewnianą konstrukcję. Po II wojnie światowej zrekonstruowano część drewnianą, a obecnie znajduje się tu jedna z filii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

349. Nigeria

14 wrz 2010


od: Ahmed


Benin lub Edo – tradycyjne królestwo afrykańskie leżące na terenie stanu Edo w południowej części państwa Nigeria, zamieszkane przez lud Edo. Tradycje ludu Bini (Edo) umieszczają początki Beninu w odległej przeszłości. Wedle tradycji lud przybył z Egiptu, wybrał władcę Igodomigodo (Beninu) o imieniu Igodo z tytułem ogiso. Jego syn Ere miał założyć wiele osad i utworzyć stowarzyszenia rzemieślników, rzeźbiarzy w drewnie i kości słoniowej. Miał on wprowadzić wiele elementów do ceremoniału dworskiego, np. tron (ekete). Inne legendy mówią o związku władców z władcami Ife u Jorubów przez pochodzenie obu dynastii.
Rok 1897 jest przełomowy w dziejach Beninu. Doszło wtedy do konfliktu zbrojnego z Wielką Brytanią. Brytyjczycy traktowali Benin jako główną przeszkodę w rozszerzaniu ich władzy w stronę rolniczego wnętrza zachodniego afrykańskiego wybrzeża. Sprowokowali Benijczyków, by dostać powód do wojny. Walki trwały przez 8 dni. Król został zdetronizowany i skazany na wygnanie do Kalabaru, gdzie przebywał do śmierci. Brytyjczycy splądrowali jego pałac, zabrali tysiące dzieł sztuki i innych kosztowności, które dzisiaj ozdabiają wiodące muzea w Europie i Stanach Zjednoczonych. Stolica Benin została spalona do ostatniego domu. 9 września dawne królestwo Beninu zostało zniesione i włączone do brytyjskiej kolonii Nigeria.

348. Katar

14 wrz 2010


od: Glenn

Ad-Dauha (arab. الدوحة; "wielkie drzewo"; poprzednia nazwa Al-Bida) to miasto w Azji leżące na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej, a zarazem stolica i największe miasto Kataru. Mieszka tu 60% obywateli Kataru. W krajach anglosaskich miasto znane jest pod nazwą Doha.
Przez wiele lat Ad-Dauha było ważnym portem, jednak płytkie wody i rafy koralowe powodowały, że w porcie nie mogły cumować duże jednostki. Miasto zostało zniszczone w 1867 w czasie wojny z Bahrajnem. W 1916 Brytyjczycy ustanowili je siedzibą swojego protektoratu. Gdy Katar uzyskał niepodległość, miasto zostało jego stolicą. Miasto wyraźnie zmieniło swój wygląd: zlikwidowano slumsy, wybudowano nowe budynki mieszkalne, zbudowano odsalarnię wody morskiej, która zaopatruje mieszkańców.

347. Francja

14 wrz 2010


od: Dorota

Paryż w światowej kulturze zajmuje miejsce szczególne, nie tylko ze względu na to, że jest stolicą Francji i jednym z największych miast Europy i świata. To tu działają najbardziej znane domy mody, przybywają malarze i poeci. Wiele dzieł sztuki nawiązuje w swoim tytule czy treści właśnie do Paryża. Należą tu choćby wielkie dzieła literatury jak Katedra Marii Panny w Paryżu Victora Hugo, Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa ojca, czy nawet współczesne bestsellery – Kod Leonarda da Vinci Dana Browna oraz Pachnidło Patricka Süskinda.
W muzyce 31 Symfonia D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, to po prostu Symfonia paryska, w Paryżu również toczy się akcja takich oper jak: La Traviata czy Cyganeria, a jednym z najbardziej znanych operetkowych tytułów jest Życie paryskie.
Oddzielnym tematem jest tutaj film. Wystarczy wymienić same ekranizacje wymienionych wcześniej dzieł, a przecież akcja wielu współczesnych filmów toczy się także w tej europejskiej metropolii.
Również dla twórczości polskiej Paryż zajmuje miejsce szczególne, zwłaszcza dla twórczości w XIX wieku. To tu swoje dzieła tworzył Fryderyk Chopin i Cyprian Kamil Norwid, a Adam Mickiewicz bezpośrednio do "paryskiego bruku" odnosi się w epilogu Pana Tadeusza.

346. Grecja

13 wrz 2010


od: David

Mało który region Grecji budzi większe zdumienie i jest bardziej uroczy od Zagóri. Dziki, jałowy obszar na północ od Jániny otaczają od zachodu i południa drogi wiodące do Kónitsy i Métsova, a od północnego wschodu – dolina rzeki Aóos.
Krajobrazy są naprawdę wspaniałe: rozległe lasy, nagie wapienne skały, głębokie wąwozy, w których pienią się wartkie rzeki i płynące częściowo pod ziemią strumienie. Pod uprawę nie nadaje się tu nawet skrawek ziemi, nic więc dziwnego, że Zagóri ma niewielu mieszkańców. Doprawdy jest to ostatnie miejsce, w którym można by się spodziewać jednych z najwspanialszych w Grecji zabytków architektury.
Na zdjęciu można zobaczyć także Tymfi, masyf leżący w Zagóri. Najwyższy ze szczytów, Gamila, ma 2 497 metrów wysokości, pozostałe szczyty to Gamila II (2480 m.) i Tsouka Rossa (2466 m.). Do masywu Tymfi należy również Wąwóz Vikos, który w 2001 roku został wpisany do Księgi Guinessa, jako najgłębszy wąwóz na świecie (w stosunku do swojej szerokości).

345. Stany Zjednoczone

13 wrz 2010


Nowy Jork (ang. New York, New York City, oficjalnie The City of New York) to miasto w stanie Nowy Jork, największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. Zwane potocznie "Miastem, które nigdy nie śpi", albo "Wielkim Jabłkiem" (Big Apple). Leży na wschodnim (atlantyckim) wybrzeżu USA, przy ujściu rzek Hudson i East River do Zatoki Nowojorskiej. Uważany za światowe centrum m.in. reklamowe, medialne i finansowe. W Nowym Jorku mieści się główna siedziba ONZ.
Nowy Jork zaliczany jest do najgęściej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Liczba mieszkańców miasta to 10 950 000 osób (dane z 2010 roku), powierzchnia wynosi 1214 kilometrów kwadratowych, co daje gęstość zaludnienia ok. 10 tys. osób na km kwadratowy.

344. Niemcy

13 wrz 2010


od: Ewelina

Bensheim położone jest w zachodniej części Niziny Górnoreńskiej, na wschodnim krańcu pasma górskiego Odenwald.
Bensheim posiada łącznie 557 obiektów zabytkowych. Do najważniejszych zaliczyć należy Rynek (Marktplatz), który położony jest w centralnym punkcie miasta i jest najstarszym miejscem w Bensheim. Leży 100 m na zachód od kościoła św. Jerzego i charakteryzuje się zabudową wykonaną w stylu Fachwerku.
Kościół św. Jerzego, który również jest nieco widoczny na największym zdjęciu, to neoromański katolicki kościół parafialny, pochodzący z 1830 roku oraz główna świątynia miasta, której patronem jest oczywiście św. Jerzy.

343. Czechy

12 wrz 2010


od: Laurent


Kościół Marii Panny przed Tynem (czes. Kostel Matky Boží před Týnem, potocznie Týnský chrám) to gotycki kościół w Pradze, we wschodniej części Starego Miasta, należący do świątyń z zakorzenioną tradycją reformatorską. Wygłaszali tu kazania poprzednicy Husa: Konrad Waldhauser, Jan Milíč z Kroměříža i Thomas Munzer, przedstawiciele radykalnego skrzydła reformacji niemieckiej. Mistrzowskim wytworem architektonicznym jest północny portal kościoła, będący dziełem warsztatu Parlera. W kościele znajduje się grób duńskiego astronoma Tychona Brahe, który znajduje się po prawej stronie świątyni patrząc od wejścia, niedaleko głównego ołtarza oraz arcybiskupa Jana Rokycany. Znajduje się tu także baldachim sporządzony przez Macieja Rejska, który zadaszył grobowiec jednego z biskupów. W tympanonie północnego portalu znajduje się pochodząca z 1390 płaskorzeźba przedstawiająca Mękę Pańską.

342. Singapur

12 wrz 2010


od: Yammie

Singapur (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr) to miasto - państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego.
Nazwa Singapur pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa Miasto Lwa. Wizerunek posągu Merlion, widoczny na kartce, jest znanym symbolem Singapuru, używanym do 1997 jako logo przez singapurską izbę turystyki.
W zabudowie Singapuru przeważają wysokie wieżowce. Sercem miasta jest stara dzielnica kolonialna. Znajdują się tu gmachy rządowe, kościoły, hotele, kluby sportowe, luksusowe domy mieszkalne oraz nowoczesne drapacze chmur. Do zabytków z czasów kolonialnych należy odlana z brązu statua Tomasa Stamforda Rafflesa, neogotycka katedra św. Andrzeja i budynek ratusza. W mieście istnieje wiele świątyń buddyjskich, taoistycznych, hinduistycznych i meczetów. Interesujące zbiory sztuki azjatyckiej i europejskiej można zobaczyć w kilku muzeach (Narodowym, Sztuki i Azjatyckim).

341. Chile

11 wrz 2010


od: Ignacio

Chile, Republika Chile (República de Chile) to państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Rozciągłość równoleżnikowa kraju w najszerszym miejscu wynosi zaledwie 468 km, a w najwęższym 90 km. Do Chile należą również liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3000), m. in. Wyspa Wielkanocna, która jest najbardziej oddaloną od innych wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie. Ponadto Chile uważa, że ma prawo do części Antarktydy o powierzchni 1 236 000 km². Jest to teren sporny z Argentyną.
Chile jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów Ameryki Południowej. Jest jednocześnie jednym z najmniej zadłużonych krajów Ameryki Południowej i jednym z nielicznych krajów świata, którego zadłużenie zagraniczne zmniejsza się.

340. Węgry

11 wrz 2010


Esterháza to zamek w Fertőd na Węgrzech, którego budowę zlecił w 1766 roku Mikołaj Józef książę Esterházy.
Ezterháza bywa nazywany "węgierskim wersalem". Na tych terenach stała wcześniej myśliwska loggia Süttör, zbudowana według projektu Antona Erharda Matinelliego z 1720 roku.
Pierwszym architektem był Johann Ferdinand Mödlhammer, którego w 1765 r. zastąpił Melchior Hefele. W pałacu Esterháza tworzył w latach 1761-1790 swą muzykę Joseph Haydn.
Pałac ma 126 pokoi, a biblioteka 22 tys. książek.

339. Słowacja

11 wrz 2010


W VIII wieku na terenach dzisiejszej Słowacji powstało Księstwo Nitrzańskie. W 833 roku zostało podbite przez Mojmira I i odtąd aż do 906 roku obszar ten wraz z Czechami i Morawami tworzył państwo wielkomorawskie. Był to, oprócz XX wieku, jedyny okres w historii kraju, gdy był on związany administracyjnie z Czechami. Od 1001 lub 1003 roku, tereny Słowacji należały do Polski, po czym zostały podbite przez Królestwo Św. Stefana. Od tego czasu stanowiły integralną część Węgier, tworząc jego północne komitaty (Węgry Górne). Północ kraju zamieszkana była przez ludność pochodzenia słowiańskiego, południe zaś stanowiło obszar intensywnej kolonizacji szlachty węgierskiej.
W 1526 roku, wraz z przejściem Węgier pod władanie dynastii Habsburgów Słowacja stała się częścią monarchii habsburskiej. Status Słowacji w obrębie monarchii habsburskiej pozostawał niezmieniony nawet po reformie konstytucyjnej z 1867 roku, nadal stanowiła część Węgier i nie posiadała autonomii.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.