319. Stany Zjednoczone

19 sie 2010


Wielki Kanion to przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona w USA przez Płaskowyż Kolorado, złożony głównie z łupków Yishnu, a także iłołupków, wapieni, piaskowców i granitowych intruzji. W kanionie tym znajduje się pełny przekrój geologiczny od proterozoiku (era prekambryjska) po trias (era mezozoiczna). Każda seria warstw skalnych posiada inny odcień. Skały osadowe kanionu obfitują w skamieniałości, od pierwotnych glonów do drzew, od morskich muszli po szczątki dinozaurów. Czas powstawania kanionu szacuje się na około 10 milionów lat.
W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 349 km długości i w najgłębszym miejscu (Granite Gorge – Wąwóz Granitowy) 2133 m głębokości. Szerokość waha się od ok. 800 m do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).
Obszar ten stanowi park narodowy – Grand Canyon National Park

318. Estonia

19 sie 2010


od: Grete

Biorąc pod uwagę silne wpływy skandynawskie w Estonii, wielu Estończyków czuje się Skandynawami. Estończycy są najbliższymi krewnymi Finów, a wpływy szwedzkie czy duńskie były w Estonii bardzo silne. Sama nazwa stolicy Estonii – Tallinn znaczy "Duńskie Miasto". Wg prezydenta państwa, Toomasa Hendrika Ilvesa: "Estonia to postsocjalistyczny kraj skandynawski". Pod względem kulturowym, wyznaniowym i wieloma innymi Estonia jest dość podobna do sąsiedniej Finlandii, różnicą mogą być silne wpływy niemieckie w Estonii, których w Finlandii nie było w takim stopniu, nieco inna najnowsza historia, duża mniejszość rosyjska oraz liberalny model gospodarczy.

Cóż, nie będę ukrywać, że wolałabym nieco inną kartkę z tego kraju...

317. Liechtenstein

18 sie 2010


Liechtenstein, Księstwo Liechtenstein (Fürstentum Liechtenstein) – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Kraj nie ma dostępu do morza. Nie należy do Unii Europejskiej, natomiast od dnia 1 listopada 2009 roku został członkiem Strefy Schengen.
W 1984 roku książę Franciszek Józef II przekazał władzę Hansowi Adamowi II. W tym samym roku przyznano kobietom prawo głosu w wyborach powszechnych. W 1989 roku zmarł książę Franciszek i władzę przejął obecny książę, Hans Adam II. W 2003 roku ogólnonarodowe referendum zwiększyło uprawnienia monarchy. Tym samym Księstwo zostało pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię, ograniczając demokrację parlamentarną.
Widoczny na zdjęciu Schloss Vaduz (Zamek Vaduz) góruje nad miastem i nie jest otwarty dla turystów, można jednak wspiąć się na wzgórze, aby przyjrzeć się twierdzy z bliska. Ze szczytu roztaczają się widoki na miasto i góry. Rozchodzi się stąd kilka znakowanych szlaków pieszych.

316. Polska

18 sie 2010


od: Krzysztof

Szczawnica leży w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Znajduje się między Pieninami a pasmem Radziejowej z Beskidu Sądeckiego.
Szczawnica jest znanym uzdrowiskiem już od połowy XIX wieku. Leczone są tam choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, ze względu na występowanie szczaw alkalicznych słonych oraz korzystnych warunków klimatycznych. Uzdrowisko Szczawnica wróciło ponownie w 2005 w drodze sądowego porozumienia do przedwojennych właścicieli rodziny hr. Stadnickich. Szczawnicki zdrój ma prawie dwieście lat. Obecnie w centrum – przy placu Dietla – powstaje Muzeum Uzdrowiskowe, którego fundatorem jest Andrzej Mańkowski – wnuk Adama hr. Stadnickiego, ostatniego właściciela zdroju.
W Szczawnicy rozpoczyna się Droga Pienińska – szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca (głównie po słowackiej stronie) i kończący się w słowackim Czerwonym Klasztorze.
W pobliżu znajduje się Góra Jarmuta, na której wg podań znajdować się miała pogańska świątynia.

315. Ekwador

17 sie 2010


od: Scherida


Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos, które są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.
Obszar Ekwadoru rozciąga się od nizin na wybrzeżach Oceanu Spokojnego w zachodniej części kraju, poprzez łańcuchy górskie Andów, po zachodnie krańce Niziny Amazonki na wschodzie. Część centralna kraju (Sierra), pokryta górskimi pasmami Andów Ekwadorskich, jest obszarem aktywnym sejsmicznie. Występują liczne wygasłe i czynne wulkany jak Cotopaxi (5896 m n.p.m.) czy Sangay (5230 m n.p.m.). Położony w centralnej części kraju wulkan Cotopaxi jest najaktywniejszym wulkanem na świecie.

314. Polska

17 sie 2010


od: Zuz


Łapy – miasto w woj. podlaskim w powiecie białostockim. Miasto jest usytuowane w Polsce północno-wschodniej. Zgodnie z podziałem Polski na regiony fizyczno-geograficzne dokonanym przez Kondrackiego miasto Łapy leży na Nizinie Północnopodlaskiej we wschodniej części Wysoczyzny Wysokomazowieckiej nad Doliną Górnej Narwi. Miasto znajduje się w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego.
Łapy swój rozwój zawdzięczają oddaniu do użytku 15 grudnia 1862 linii kolei warszawsko – petersburskiej ze stacją kolejową w Łapach oraz wybudowaniu przez Francuzów w 1870 zakładów naprawy wagonów, co spowodowało napływ rzemieślników i robotników z okolicznych wiosek. Zakłady naprawy wagonów istnieją w Łapach do dziś pod nazwą Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach S.A. Inwestycje te miały decydujący wpływ na urbanizację Łap, którym 7 stycznia 1925 zostały nadane prawa miejskie. W przededniu II wojny światowej miasto liczyło 8000 mieszkańców. W trakcie działań wojennych miejscowość została zniszczona w 80 %. Wymordowano całkowicie ludność żydowską miasta. W Łapach urodził się Józef Kosacki wynalazca pierwszego na świecie ręcznego wykrywacza min, który był bardzo istotnym wkładem w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej.

313. Szwajcaria

17 sie 2010


od: Verena


Szwajcarskie Alpy są częścią łańcucha oddzielającego Europę Północną od Morza Śródziemnego. W Szwajcarii znajduje się kilka ważnych przełęczy łączących północ z południem. Średnia wysokość Alp wynosi tutaj 1700 m n.p.m. Zajmują one także około 2/3 powierzchni kraju. W Szwajcarii znajduje się 48 szczytów liczących co najmniej 4000 m n.p.m.
W Alpach znajdują się źródła większości dużych rzek Europy Zachodniej. Ren i jego dorzecza Aare i Thur zasilają Morze Północne. Rodan i Ticino wpadają do Morza Śródziemnego. Rzeka Inn, która zasila Dunaj, wraz z nim uchodzi do Morza Czarnego. W tutejszych Alpach znajduje się też wiele lodowców (około 1800). Zajmują one powierzchnię 1200 km².
Alpy są głównym rejonem turystycznym kraju. Najwyższym szczytem Szwajcarii jest Dufourspitze, który osiąga 4634 m i leży w Alpach Pennińskich, w kantonie Valais. Najwyższym szczytem w całości leżącym w Szwajcarii jest Dom, który osiąga 4545 m.

312. Syria

9 sie 2010


Damaszek (arab. دمشق, trl. Dimašq, trb. Dimaszk; dialekt damasceński: š-Šām) – stolica oraz największe miasto Syrii. Leży w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Jest to największy ośrodek przemysłowy i naukowy w Syrii, jedno z czterech świętych miast islamu, znaczący ośrodek handlowy. Aglomeracja Damaszku jest wydzieloną jednostką administracyjną Syrii o nazwie Damaszek-Miasto.
Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie (pierwotnie zasiedlonym w VIII tysiącleciu p.n.e.), jak również kulturalnym i religijnym centrum orientu. W Syrii nazywany jest Damaszek często الشام aš-Šām, w pozostałych państwach arabskich nazwa ta kojarzona jest bezpośrednio z Syrią. Historycznie zaś odnosi się do większego regionu, mianowicie całego lewantu.
W swojej historii Damaszek zasłynął z produkcji jedwabiu (głównie adamaszku), stali damasceńskiej oraz fajansów damasceńskich.

311. Nigeria

8 sie 2010


od: Ahmed

Abudża (ang. Abuja) - miasto w Nigerii, od 1991 nowa stolica tego kraju, w stanie Federalne Terytorium Stołeczne - Abudża. Ważny węzeł komunikacyjny, posiada duży port lotniczy oraz uniwersytet.
W 1976 z powodu przeludnienia Lagos zdecydowano się przenieść stolicę państwa do innego miasta. Wybrano Abudżę, gdyż była położona w centrum kraju. Miasto Abudża zostało wybudowane od podstaw w latach 80. XX wieku na obszarze wzgórz Chukuku. Nowe miasto zaplanował japoński architekt Kenzō Tange. Oficjalnie została ogłoszona stolicą Nigerii w 1991. Jej populacja, zgodnie z danymi z 1991, wynosiła 378,7 tys., obecnie liczba mieszkańców wynosi ponad 1 mln.

310. Liban

6 sie 2010


Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīyah al-Lubnānīyah, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
Nazwa Liban (w standardowym języku arabskim Lubnān, Lebnan albo Lebnèn w lokalnym dialekcie) ma swoje źródło w semickim "LBN", które łączy się z kilkoma słowami bliskoznacznymi w różnych językach, takimi jak biały czy mleko. Stanowi to odniesienie do pokrytych śniegiem Gór Libanu. Takie określenia zostały znalezione w 3 z 12 tablic Eposu o Gilgameszu, w tekście znalezionym w ruinach starożytnego miasta Ebla oraz w Bilbii. Słowo Liban jest również wspomniane 71 razy w Starym Testamencie.
Przed wybuchem konfliktu palestyńskiego wysoko rozwinięty kraj arabski, nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu

309. Finlandia

6 sie 2010


od: Gertrud

Geografia Finlandii różni się od geografii sąsiadujących z nią państw. Finlandia graniczy z następującymi akwenami: Bałtykiem, Zatoką Botnicką oraz Zatoką Fińską. Granicę lądową posiada z trzema państwami: Szwecją na zachodzie, Norwegią na północy oraz z Rosją na wschodzie. Finlandia jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ państw Europy. Blisko jedna czwarta powierzchni kraju obejmuje tereny położone na północ od koła podbiegunowego.
Największy wpływ na ukształtowanie powierzchni Finlandii miały lodowce. 10 000 lat temu cofające się lodowce pozostawiły po sobie moreny, drumliny i ozy. Innymi dowodami na niegdysiejszą obecność lodowców stanowią tysiące jezior, które dzięki nim powstały. Przesuwający się lód wyrzeźbił niecki jezior, które wypełniła woda między innymi z topniejących się lodowców. Kierunek przesuwania się lodowców wpłynął na ułożenie się jezior w osi z północnego wschodu na południowy zachód.

308. Brazylia

6 sie 2010


od: Rodrigo

São Paulo – największe miasto Brazylii i Ameryki Południowej położone w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Tietê (dopływem Parany), niedaleko wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Stolica stanu São Paulo. Jest położone 400 km od Rio de Janeiro, i 1030 km od stolicy kraju, Brasílii.
Założone zostało w 1554 roku jako misja jezuicka świętego Pawła (port. São Paulo). W XVI i XVII wieku São Paulo było ośrodkiem handlu niewolnikami i kamieniami szlachetnymi. Prawa miejskie otrzymało w 1712 roku. W 1815 zostało stolicą prowincji (w 1889 - stanu) São Paulo. W 1822 w São Paulo proklamowana została niepodległość Brazylii. W XIX wieku było światowym centrum handlu kawą. Do rozwoju miasta przyczyniło się doprowadzenie w 1867 roku linii kolejowej z portu Santos.

307. Australia

6 sie 2010


Melbourne – stolica i największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości miasto w Australii (po Sydney), zamieszkane przez 4 mln mieszkańców w obszarze aglomeracji Melbourne. Melbourne było stolicą Australii od 1901 do 1927, kiedy przeniesiono stolicę zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do Canberry. Melbourne za swoje walory było dwukrotnie uznane przez magazyn The Economist za Najlepsze miasto do życia na świecie, raz w roku 2002 i ponownie w roku 2004. Melbourne posiada największą liczbę zagranicznych studentów po takich miastach jak Londyn, Nowy Jork i Paryż. Jest największym skupiskiem polonijnym Australii (16 439 osób), dlatego Polska ma tu swój konsulat honorowy.

306. Wielka Brytania

3 sie 2010


Norfolk jest nizinnym hrabstwem we Wschodniej Anglii. Graniczy z Lincolnshire na zachodzie, Cambridgeshire na zachodzie i południowym zachodzie i Suffolk na południu. Na północy i wschodzie graniczy z Morzem Północnym. Stolicą hrabstwa jest Norwich.
Norfolk jest piątym co do wielkości hrabstwem ceremonialnym w Anglii, o powierzchni 5371 km ².
Z 34 angielskich hrabstw nie-metropolitalnych, Norfolk jest siódmym najbardziej zaludnionym, o liczbie mieszkańców 850 800. Jednakże, hrabstwo w wiekszej częsci o charakterze wiejskim ma niską gęstość zaludnienia.

305. Portugalia

3 sie 2010



Na szczycie wzgórza, na którym leży Coimbra znajduje się Uniwersytet w Coimbrze (port. Universidade de Coimbra). To najstarsza i najważniejsza uczelnia wyższa w Portugalii, a także jedyna tego typu placówka w tym kraju do początku XX wieku, założona w 1290 roku jako studium generale przez Dionizego I Rolnika. Początkowo mieściła się w Lizbonie, jednak w wyniku konfliktu pomiędzy mieszkańcami miasta a środowiskiem akademickim uczelnię przeniesiono w obecne miejsce w 1308 roku. Członek-założyciel Grupy Coimbra, której inauguracyjne spotkanie odbyło się w 1985 roku w tym portugalskim mieście. Uniwersytet skupia obecnie 8 wydziałów: prawa, medycyny, nauk humanistycznych, nauk ścisłych, farmacji, ekonomii, psychologii i pedagogiki oraz wychowania fizycznego. Od 1876 roku przy uczelni działa także popularny klub piłkarski Académica Coimbra.

304. Austria

3 sie 2010


od: Trefl

Zell am See to jeden z ośrodków Die Europa Sportregion. Miejscowość leży nad jeziorem Zeller See i w zimie zmienia się w gigantyczną ślizgawkę. Głównym rejonem narciarskim Zell am See są wschodnie zbocza szczytu Schmittenhohe, gdzie wytyczono trasy o łącznej długości 70 km, położone na wysokościach 775 - 1969 m.
Dla entuzjastów narciarstwa przygotowano tutaj aż 70 kilometrów tras, wśród których narciarz o każdych umiejętnościach znajdzie dla siebie odpowiedni stok.

303. Chorwacja

3 sie 2010



Vodice - jedna z największych miejscowości turystycznych na środkowym wybrzeżu Chorwacji z ponad 50 tysiącami miejsc noclegowych. Leży 12 kilometrów od starożytnego Sibenika. We wschodniej części miasta znajduje się kompleks hotelowy Olimpia. Na pokrytym piniowym lasem i wysuniętym na południowy zachód od starego miasta półwyspie znajduje się hotel Punta. Same Vodice nie posiadają cenniejszych zabytków, ale znajdują się w niedalekiej odległości zabytkowego Sibenika, blisko jest też do wodospadów Krka. W odległości odpowiednio 60 i 70 km leżą niezwykle interesujące do zwiedzania miasta Zadar i Split.

302. Polska

3 sie 2010


od: Darek

Zamek Książąt Pomorskich – zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry. Początki dzisiejszego zamku sięgają 1346 roku, kiedy Barnim III, łamiąc przywileje szczecińskiego patrycjatu rozpoczął wznoszenie na wzgórzu zamkowym tzw. kamiennego domu. Obok kamiennego domu stanęła kaplica św. Ottona oraz tzw. duży dom z wieżą więzienną. W 1428 roku w mieście wybuchł bunt wywołany przez biedotę i rzemieślników. W zamian za stłumienie buntu książę Kazimierz V otrzymał od Rady Miejskiej znaczną sumę na rozbudowę i umocnienie kamiennego dworu.
Obecnie mieści się tam Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Opera na Zamku w Szczecinie, sala koncertowa (Sala Bogusława), sale wystawowe, kino "Zamek", Teatr Krypta i kabaret Piwnica Przy Krypcie, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, dwie restauracje i małe muzeum. Na Zamku odbywa się większość szczecińskich wystaw tymczasowych, a na dziedzińcu imprezy kulturalne oraz koncerty.
Na wieży zamku można podziwiać wahadło Foucaulta − doświadczalny dowód na ruch obrotowy Ziemi.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.