147. Luksemburg

28 kwi 2010


od: Amarilis

Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (Lëtzebuerg) to państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy.
Historia Luksemburga sięga X w. Kolejni jego władcy, zaczynając od niewielkiego skrawka ziemi wokół skały luksemburskiej stopniowo poszerzali granice hrabstwa, położonego na zachodnich peryferiach Niemiec. Zajęty przez III Rzeszę w 1940, stał się częścią tzw. "Wielkich Niemiec". Działał tu jeden z najbardziej prężnych ruchów oporu. Jego dziełem był m.in. jedyny udany w okupowanej Europie strajk antynazistowski. Wyzwolony przez siły alianckie w grudniu 1944 i styczniu 1945.
Po wojnie najpierw w unii celnej (1944) Benelux (razem z Belgią i Holandią), potem od 25 marca 1957 w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej jako członek założyciel. Obecnie jedno z najbogatszych państw kontynentu skutecznie przyciągające kapitał zagraniczny (siedziby ponad 100 banków) i emigrantów z innych krajów.
W Luksemburgu w użyciu są trzy języki. Język luksemburski (dawniej uważany za jeden z dialektów języka niemieckiego) jest językiem, którego większość Luksemburczyków uczy się od wczesnego dzieciństwa w domu. W szkołach podstawowych naucza się przede wszystkim po luksembursku, w szkołach średnich zaś po francusku lub niemiecku. Luksemburczycy znają luksemburski i francuski na poziomie języka ojczystego, większość zna także w mniejszym lub większym stopniu niemiecki.

146. Finlandia

28 kwi 2010


od: Tuija

Lehtimäki to była gmina Finlandii. Z dniem 1 stycznia 2009 roku została wchłonięta przez Alajärvi. Lehtimäki jest prowincjią w zachodniej Finlandii i częścią regionu Ostrobothnia południowa. Gmina miała 1850 mieszkańców i obejmuje obszar 291.32 km ² z czego 18.88 km ² stanowi woda. Gęstość zaludnienia 7,2 osób na km ².

145. Stany Zjednoczone

28 kwi 2010


od: Vicki

San Bernardino – miasto w USA, w stanie Kalifornia, na wschód od Los Angeles, w zespole miejskim Riverside-San Bernardino.
Miasto założone zostało w 1851 r., a prawa miejskie otrzymało w roku 1869. Duży ośrodek handlowy regionu rolniczego. Dominuje przemysł spożywczy, lotniczy (zakłady naprawcze Boeing), elektroniczny, odzieżowy (filia Diverse), materiałów budowlanych, metalowy, elektrotechniczny, chemiczny oraz poligraficzny (Canon). Ważny węzeł komunikacyjny.
Miasto posiada uniwersytet założony w 1960 roku. W pobliskim mieście Fontana rozwinięte jest hutnictwo żelaza (zakłady Kaiser Steel Corporation).

144. Niemcy

28 kwi 2010


od: Beate

Rorup to wieś w zachodniej Münsterland i dzielnica miasta Dulmen.
Pod nazwą "Rodopo" znajduje się teren będący częścią dochodów klasztoru w 1050 roku w pierwszym wzmiankowanym Rorups. Osiedlający się w niewielkim zamku na wodzie (należącym do władców średniowiecznego Rorup) rzemieślnicy i przedsiębiorcy zaczęli tworzyć trzon tego miasteczka. Dopiero 1 stycznia 1975 Rorup straciło swoją autonomię i w ramach reorganizacji lokalnej stało się częścią miasta Dülmen.
Na zdjęciu znajduje się zabytkowy kościół świętej Agaty.

143. Holandia

28 kwi 2010


od: Riet

Denekamp jest miastem w holenderskiej prowincji Overijssel. Jest częścią regionu Twente.
Pierwsza wzmianka dotycząca miasta po raz pierwszy pojawia się już w X wieku. Miejsce stało się częścią gminy w 1818 roku zawierającej osady Noord Deurningen, Lattrop, Breklenkamp, Tilligte, Nutter i Agelo.

142. Norwegia

26 kwi 2010


od: Kristin

Opactwo Utstein (norw. Utstein Kloster) w Norwegii to najlepiej zachowany średniowieczny klasztor położony na wyspie Mosterøy. Opactwo, poświęcone świętemu Wawrzyńcowi, zostało założone w obecnym miejscu za panowania króla Norwegii Magnusa VI (Magnus Lagabøte) w XIII wieku jako klasztor augustianów kanonicznych. Jeden z pierwszych klasztorów augustianów w Norwegii, jeśli nie pierwszy.
W czasach jego świetności mieszkało tu około 20-30 mnichów oraz dwa razy tyle osób świeckich pracujących w budynku. Opactwo posiadało na własność duże obszary ziemskie i mogło wykarmić około 250 osób rocznie.
Zostało rozwiązane w roku 1537 w wyniku reformacji i przekazany Trondowi Ivarssonowi, po czym służył jako prywatna rezydencja na wiele lat.

141. Czarnogóra

22 kwi 2010


od: Martina

Czarnogóra (do października 2007 r. - Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
Nowa, oficjalna flaga Czarnogóry została przyjęta 12 lipca 2004 roku przez czarnogórskich prawodawców. Nowa flaga powstała na kanwie osobistego sztandaru króla Czarnogóry Mikołaja I. Był on czerwony, miał złote obramowanie, złotą farbę na ramionach krzyża oraz inicjały „НI” napisane cyrylicą (odpowiadające „NI” w alfabecie łacińskim) reprezentujące króla Mikołaja (Nikolę) I. Te inicjały zostały pominięte na współczesnej fladze.
Świętem narodowym w Czarnogórze jest dzień 12 lipca, upamiętniający kongres berliński z 1878 roku, podczas którego uznano Czarnogórę za dwudzieste siódme niepodległe państwo na świecie. Również tego dnia, w roku 1941, w Czarnogórze, rozpoczęto pierwsze, powszechne, europejskie powstanie przeciwko państwom osi.
W 2004 roku, czarnogórscy prawodawcy wybrali popularną ludową pieśń Oj, svijetla majska zoro na hymn narodowy. Oficjalnym hymnem Czarnogóry podczas panowania Mikołaja I była pieśń Ubavoj nam Crnoj Gori (Do naszej, pięknej Czarnogóry). Muzykę do niego skomponował syn króla ks. Mirko Czarnogórski (1879 - 1918), ojciec ostatniego tytularnego króla, Michała. Popularnym czarnogórskim hymnem jest napisana przez króla Mikołaja I w latach sześćdziesiątych XIX wieku pieśń Onamo, 'namo!.

140. Urugwaj

18 kwi 2010


od: Atalí


Punta del Este - miejscowość w południowym Urugwaju, w departamencie Maldonado, położona na południe od miasta Maldonado oraz około 100 km na wschód od stolicy kraju Montevideo, nad Oceanem Atlantyckim. Popularna miejscowość uzdrowiskowa i turystyczna tego kraju. Zamieszkuje ją jedynie 7,3 tys. stałych mieszkańców.
Punta del Este położone jest na niewielkim półwyspie o tej samej nazwie. Jest on uznawany za umowną granicę między akwenem Rio de la Plata a pełnymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Zasadzono na nim lasy eukaliptusów, araukarii i mimozy, wśród których powstały liczne luksusowe miejsca.
Do ciekawostek należy z pewnością fakt, iż w Punta del Este często miały miejsce konferencje Organizacji Państw Amerykańskich.

139. Irlandia

18 kwi 2010


od: Claudia


Zamek Blarney – średniowieczny zamek w mieście Blarney w hrabstwie Cork w Irlandi, wzniesiony w 1446 roku. Popularna atrakcja turystyczna, głównie ze względu na interesujący XIX-wieczny ogród skalny oraz tzw. Kamień z Blarney.
Kamień z Blarney nazywany jest również Kamieniem Elokwencji, (ang. Blarney Stone, Stone of Eloquence) – wapienny blok o wymiarach ok. 30 x 120 cm, wmurowany w mury obronne zamku. Legenda głosi, że ten kto go pocałuje, uzyska dar elokwencji i przekonywania. Nie jest to zbyt proste, gdyż jest on wbudowany poniżej linii blanków. Osoba która chce tego dokonać musi być zwieszona głową w dół i przytrzymywana za nogi.
Przekonanie o takich właściwościach kamienia pochodzi z opowieści o właścicielu zamku, który był odpowiedzialny za kolonizację okolicznych terenów. Mimo niewywiązywania się ze swoich obowiązków i wynikłego stąd gniewu Elżbiety I, angielskiej królowej, dzięki swoim zdolnościom krasomówczym zawsze zdołał uniknąć odpowiedzialności. Od tego czasu słowo blarney w języku angielskim oznacza sprytną, pochlebczą mowę.

138. Tajwan

18 kwi 2010


od: Jia-Yun


Tajwan – terytorium uważane przez Chińską Republikę Ludową za swoją 23, autonomiczną prowincję. De facto znajduje się pod kontrolą Republiki Chińskiej i nigdy nie należało do ChRL. ONZ uznaje Tajwan za część Chińskiej Republiki Ludowej.
Tajwan posiada swoich 13 przedstawicieli w Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych. Nie są oni jednak wybierani na Tajwanie, lecz w Chinach kontynentalnych przez osoby o tajwańskich korzeniach.
Tajwan (Formoza) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.
Nazwa "Formoza" (używana na Zachodzie) powstała od okrzyku zachwytu holenderskiego nawigatora statku portugalskiego, Jana Huyghena van Linschottena, który przepływał wzdłuż wybrzeża pod koniec XVI wieku. Słowa, których użył "Ilha Formosa", znaczące "piękna wyspa", stały się jej nazwą używaną do czasów współczesnych.

137. Wielka Brytania

18 kwi 2010


od: Ali


Edynburg (ang. Edinburgh, gael. Dùn Éideann) – miasto w Wielkiej Brytanii; od 1437 roku stolica Szkocji i siedziba szkockiego parlamentu, którego obrady wznowiono w 1999 roku po przerwie trwającej od zjednoczenia z Anglią w roku 1707. W przeszłości nazywany również "Starym Kopciuchem" (sc. Auld Reekie).
Old Town jest sercem średniowiecznego Edynburga, posiada większą część jego historycznych zabytków, w tym Zamek, Pałac Holyrood oraz Katedrę St Giles. Znajduje się tu również dom Johna Knoxa, który wprowadził protestantyzm w Szkocji oraz pomnik Waltera Scotta – sławnego pisarza i poety szkockiego.
Royal Mile jest główną ulicą starówki, która łączy ze sobą dwie królewskie rezydencje Edynburga: Edinburgh Castle i Pałac Holyrood. Zawiera w sobie trzy najważniejsze ciągi ulic – Castlehill, Lawnmarket i High Street. "Królewska Mila" jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem Edynburga.
Na południu starówki ważnym punktem są także Cowgate i Grassmarket. Okolica ta jest pełna pubów, lokali rozrywkowych i antykwariatów.




SZABLON BY: PANNA VEJJS.