136. Trynidad i Tobago

29 mar 2010


od: Eshara


Trynidad i Tobago – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych. Trynidad, większa i położona bliżej wybrzeża Wenezueli, stanowi pod względem geologicznym przedłużenie Gór Karaibskich z północno-wschodniej Wenezueli.
W okresie prekolumbijskim Trynidad był zamieszkany przez Arawaków, a Tobago przez Karaibów. W 1498 wyspy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba i od 1532 kolonizowane przez Hiszpanów, którzy uprawiali tu tytoń i kakao, korzystając z pracy Indian, a po ich wymarciu, z pracy niewolników murzyńskich sprowadzanych z Afryki. W latach 1639-1693 wyspa Tobago była kolonią Księstwa Kurlandii, polskiego lenna(!), podobnie jak Gambia. W 1797 Trynidad opanowali Brytyjczycy, którzy w 1802 przejęli od Francuzów Tobago (od 1781 francuska kolonia). W 1958 Trynidad i Tobago wchodziły w skład brytyjskiej Federacji Indii Zachodnich. W 1962 uzyskały niepodległość jako jedna z pierwszych brytyjskich kolonii w Indiach Zachodnich. Do 1976 były monarchią, z królową brytyjską jako głową państwa, następnie wprowadzono republikę.
Ciekawostką niewątpliwie jest, iż z wysp państwa Trynidad i Tobago pochodzą słynne rybki akwariowe - Gupiki Pawie Oczka.

A podpis pod kartką głosi, iż jest to lokalna piękność, która chwilę odpoczynku wykorzystuje na posilenie się soczystym kokosem :D

135. Polska

21 mar 2010


od: Mikiś & Iza & Bruno

Wolsztyńska parowozownia powstała w 1907 roku. Jednak pierwsza linia kolejowa dotarła tu już w roku 1886. Była to licząca 22,7 kilometry trasa z Wolsztyna do Zbąszynka otwarta 1 czerwca 1886 roku.
Początkowo szopa parowozowni mieściła cztery parowozy. W roku 1909 rozbudowano ją do ośmiu stanowisk, tak jak wygląda to dziś. Dodano wtedy cztery, dłuższe stanowiska, od 5 do 8. W początkowym okresie w Wolsztynie, wtedy jeszcze Wollstein, stacjonowały dwa pruskie parowozy T3 (TKh1), a następnie także BR91 (TKi3). Parowozy TKh1 i TKi3 miały mały zasięg, dlatego w okolicy zbudowano dużo stacji umożliwiających uzupełnienie zapasów wody, np. w Kargowej. Służące do tego żurawie wodne były budowane m. in. w Nowej Soli. Są to jedne z najstarszych żurawi wodnych w Polsce zbudowane w 1901 roku. Do dziś można zobaczyć na nich niemieckie napisy producenta. Ciekawostką naszych żurawi wodnych jest to, iż nie posiadają one "odwadniacza", tzn zaworu, którym spuszczana jest woda z pionowego słupa po zamknięciu zaworu żurawia. Aby pozostająca tam woda nie zamarzła w okresie zimy, żurawie wyposażono w piece węglowe.

Pocztówka otrzymana w ramach forumowego mini-spotkania w Poznaniu, wrzucona po kolejnym spotkaniu.

134. Polska

21 mar 2010


od: Madziu

Radom – miasto z prawami powiatu w centralno-wschodniej Polsce w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną. Największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Historycznie położony jest w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej oraz stanowi siedzibę ziemi radomskiej. Zgodnie z fizyczno-geograficznym podziałem Kondrackiego miasto położone jest na Nizinie Mazowieckiej, na Równinie Radomskiej. Czternaste co do wielkości miasto w Polsce.
Według legendy "O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie" pewien młodzieniec trafił niesiony głodem do pięknej, zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały jakby chcąc coś mu powiedzieć. Oczarowany tym pięknem wypowiedział "Rad dom bym tutaj zbudował". To odczarowało wioskę. Jej mieszkańcy ugościli młodzieńca, a na tamtym miejscu wybudowano gród "Radom". W rzeczywistości Radom brzmiał pierwotnie Radom' (z miękkim m' – stąd dopełniacz: Radomia) i był przymiotnikiem dzierżawczym od imienia Radom , które to imię jest skrótem od imienia Radomir. Czyli Radom' oznaczał po prostu "gród [należący do] Radoma".

133. Finlandia

21 mar 2010


od: Susanna

Finlandia powstała w 1918 roku, po upadku władzy carskiej. Finlandia nie miała wówczas tradycji państwowych, gdyż od podboju, w średniowieczu ludów fińskich była pod obcym- szwedzkim panowaniem, a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim.
Do XX wieku raczej krajem zacofanym. Po II wojnie światowej gospodarka kraju była silnie związana z gospodarką Związku Radzieckiego. Z drugiej strony jednak Finlandia dzięki temu, a także dzięki sąsiedztwu Szwecji i Norwegii, stała się państwem socjalnym z prywatną własnością, ale wysokimi podatkami, z których finansuje się badania, edukację, służbę zdrowia itd. Podatki stanowią 45% PKB i jest to poziom najwyższy na świecie po krajach nordyckich, które mają podatki nieco wyższe niż 50% PKB. Najbardziej znaną fińską firmą jest Nokia, która posiada 35% światowego rynku telefonii komórkowej (1. miejsce na świecie).

132. Kazachstan

18 mar 2010


od: Assel


Ałma-Ata (kaz.: Алматы; pol. również: Ałma Ata, Ałmaty) – największe miasto Kazachstanu położone w południowo-wschodniej części kraju na wysokości ok. 700 m n.p.m, u podnóża Zailijskiego Ałatau (Tien-szan). Leży w pobliżu granicy z Kirgistanem, do 1998 stolica kraju.
Historia Ałma-Ata zaczyna się w 1854, kiedy to na trasie starego jedwabnego szlaku Rosjanie założyli twierdzę Wiernyj wokół której zaczęła wyrastać osada. W 1921 zmieniono jego nazwę na Ałma-Ata (Ojciec jabłek) przywracając starą nazwę kazachskiej osady, a w 1993 na Ałmaty (w Polsce wciąż obowiązuje nazwa Ałma-Ata lub Ałma Ata).
Ciekawostką jest, iż miasto posiada kompleks sportowy Medeo, który jest najwyżej położonym lodowiskiem na świecie.
Na zdjęciu wieża transmisyjna Koktobe.

131. Kuba

12 mar 2010


od: Nestor

Castillo de San Pedro de la Roca (znany również jako Castillo del Morro lub Twierdza San Pedro de la Roca) jest twierdzą na wybrzeżu miasta Santiago na Kubie. Została zaprojektowana w 1637 przez Giovanniego Battisty Antonelli, członka mediolańskiej rodziny inżynierów wojskowych, w imieniu zarządcy miasta, Pedro de la Roca y Borja, jako obrona przed napadami piratów (pierwsze, mniejsze umocnienia powstały już w latach 1590 i 1610).
Budowa twierdzy trwała 42 lata, począwszy od roku 1638 i ostatecznie została zakończona w 1700. Antonelli został odwołany na Kubie już w 1645 roku, jednak inne przykłady jego pracy można zobaczyć jeszcze w bliźniaczych fortach Fuerte del Cojimar i Fuerte de Santa Doratea de Luna de Chorrera. Jeszcze w trakcie budowy twierdza została zdobyta przez wojska angielskie pod dowództwem sir Christophera Myngsa.
Budowla charakteryzuje się skomplikowanym układem mostów zwodzonych, fos, przejść i schodów. W podziemiach do dziś ciągną się lochy. W 1775 roku, kiedy strach przed atakiem piratów zmniejszył się, części twierdzy znane jako Skała (la Roca) i Gwiazda (la Frontera) zostały przekształcone w więzienie dla więźniów politycznych, reszta twierdzy nadal służyła jako baza wojskowa.
W 1997 roku organizacja UNESCO wpisała twierdzę na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

130. Grecja

12 mar 2010


od: Alexandra

Grecja (gr. Ελλάδα (Elláda)lub Ελλάς (Ellás), tr. Yunanistan), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία (Ellinikí Dimokratía)) – kraj w południowo-wschodniej części Europy, położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią na północy oraz z Turcją na wschodzie. Ma dostęp do czterech mórz: Morza Egejskiego, Morza Kreteńskiego na wschodzie, Morza Jońskiego na zachodzie oraz Morza Śródziemnego od południa.
Uznawana za kolebkę zachodniej cywilizacji i będąca miejscem narodzin demokracji, filozofii, sportów, polityki i dramatu, Grecja ma długą i bogatą historię oraz dziedzictwo kulturowe, które wpłynęło na inne kultury Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Obecnie jest rozwiniętym krajem, będącym członkiem Unii Europejskiej od 1981 r. oraz strefy euro od 2002 r.

Moja pierwsza kartka z Grecji i zupełnie nieudana. Jak sama nadawczyni napisała, pocztówka "pre-paid" została zakupiona na poczcie, ale z myślą o mnie - rzekomo ma być wiele warta w przyszłości. Cóż...

129. Argentyna

10 mar 2010


od: Rodrigo

Córdoba - miasto w środkowej Argentynie, położone u podnóża gór Sierra de Córdoba, nad rzeka Suquía (Río Primero), uchodzącą do jeziora Mar Chiquita. Drugie co do wielkości miasto Argentyny po stolicy kraju Buenos Aires.
Miasto zostało założone w 1573 przez Jerónimo Luis de Cabrera, który nadał mu nazwę hiszpańskiego miasta Córdoba. Było jednym z najstarszych ośrodków miejskich hiszpańskiego imperium kolonialnego w dzisiejszej Argentynie. Córdoba jest siedzibą najstarszego uniwersytetu w Ameryce Południowej - w 1613 zakon jezuitów założył tutaj Universidad Nacional de Córdoba. Z okresu kolonialnego zachowało się tutaj wiele cennych zabytków. Najbardziej interesującą częścią miasta jest tzw. Manzana Jesuítica, w której znajduje się wiele XVII-wiecznych budynków związanych z działalnością zakonu jezuitów, m.in. budynki uniwersyteckie, szkoła Montserrat, kościół Towarzystwa Jezusowego (Compañía de Jesús) oraz pięć pojezuickich gospodarstw rolnych tzw. estancias. Dzielnica ta została w 2000 wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ważnym punktem na turystycznej mapie miasta jest katedra przy Plaza San Martín pochodząca z przełomy XVII i XVIII wieku.
Na zdjęciu jezuicka Kaplica Candonga.

128. Ukraina

9 mar 2010


od: Igor

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie – barokowa osiemnastowieczna cerkiew przy ulicy Zjazd św. Andrzeja. Świątynia została zbudowana z inicjatywy carycy rosyjskiej Elżbiety w latach 1744-1753 według projektu Bartolomeo Rastrellego na miejscu wcześniejszej cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego. Według legendy wzgórze to mijał w czasie swojej podróży w 40 r. św. Andrzej i wskazał je jako miejsce, gdzie za sprawą bożą powstanie miasto i wspaniała świątynia.
Cerkiew ma 46 metrów wysokości, 30 długości i 23 szerokości. Jest wzniesiona na planie krzyża, z jedną kopułą główną i czterema wieżyczkami zwieńczonymi mniejszymi kopułami. Wejście do cerkwi prowadzi przez czternastometrowe schody. Ze wszystkich stron obiekt zdobią rzędy korynckich pilastrów oraz złocone płaskorzeźby z motywami roślinnymi. Okna cerkwi są okrągłe lub półokrągłe (na poziomie głównej kopuły).
W 1892 uderzenie pioruna zniszczyło część cerkiewnego wyposażenia, odrestaurowanego po 1963 na podstawie oryginalnych projektów Rastrellego. Wcześniej, od 1958, obiekt zamieniono na muzeum, które to funkcje pełnił przez 50 kolejnych lat. W latach 1978-1979 miała miejsca częściowa restauracja cerkwi. W 2008 cerkiew, decyzją prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, została sprzedana Ukraińskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.

127. Iran

6 mar 2010


od: Yasi

Iran (pers. ايران – Īrān, w języku polskim dawniej używano także formy Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslâmi-je Iran) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Oficjalną religią Iranu jest islam szyicki. Iran jest republiką teokratyczną.
Nazwy Persja używano początkowo w stosunku do terytorium zamieszkanego przez Persów, czyli stosunkowo niewielkiego kraju rządzonego przez podległych Medii Achemenidów, kiedy ci ostatni opanowali jednak stworzone przez Medów imperium, Grecy nazwę tę zaczęli stosować w stosunku do całego państwa tworzonego przez Persów i Medów. Od nich nazwa Persja przeszła do języków europejskich. Tymczasem Irańczycy pomiędzy sobą nadal używali określenia Persja jedynie w wąskim znaczeniu – stąd dzisiejszy ostan Fars, którego nazwa wywodzi się od tej starożytnej.
Na zdjęciu Zamek Zohak. Jedyną informacją jaką udało mi się znaleźć na jego temat jest to, iż zohak był tyranem, który obalił monarcię perską.

126. Słowacja

5 mar 2010


od: Sandra

Bratysława (słow. i czes. Bratislava, niem. Pressburg, węg. Pozsony, łac. Posonium, gr. Istropolis, pol. dawniej Pożoń, także Preszburg) – stolica i największe miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców oraz drugie największe – po Wysokich Tatrach (Vysoké Tatry) – pod względem powierzchni. Jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami, to jest na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią. Bratysława jako stolica ma nietypowe, peryferyjne położenie, tj. usytuowana jest w południowo-zachodnich krańcach Słowacji, co nie jest dla niej korzystne, jednakże sąsiedztwo takich metropolii jak: Wiedeń (odległość około 60 km) czy Budapeszt (odległość około 195 km) rekompensuje tę lokalizację.
Bratysława rozpościera się na dwóch trasach handlowych, tj. na Szlaku Bursztynowym, który łączył Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, czyli północną Europę z południową oraz na Szlaku Dunajskim, który biegnąc wzdłuż rzeki Dunaj, umożliwiał dostęp do Morza Czarnego a tym samym łączył zarówno zachodnią i wschodnią Europę z południowo-wschodnią. Obydwie drogi krzyżowały się na obszarze dzisiejszej dzielnicy Devín, w której znajduje się zamek Zamek Devín, pełniący w dawnych czasach funkcję obronną nad tymi szlakami.

Na zdjęciu natomiast żołnierz napoleoński znajdujący się naprzeciwko ambasady francuskiej.

125. Polska

5 mar 2010


od: Madziu

Zwardoń (690 m n.p.m.) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, pomiędzy trzema przełęczami – Przysłop, Zwardońską i Graniczne (centrum wsi na przełęczy Zwardońskiej) w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją.
Przez przełęcz prowadzi stara linia kolejowa (fragment dawnej strategicznej "kolei transwersalnej"), która łączy się w Żylinie z główną magistralą, biegnącą na południe do Bratysławy i dalej do Wiednia. Do roku 1914 znajdowało się tu kolejowe przejście graniczne Galicji i Królestwa Węgier.
Miejscowość jest znana jako miejsce zimowego wypoczynku, głównie za sprawą dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a przede wszystkim sieci wyciągów narciarskich (około 15 wyciągów). Tutejszy charakterystyczny mikroklimat powoduje, że pokrywa śnieżna w okolicach przełęczy utrzymuje się czasem aż do kwietnia.

124. Bośnia i Hercegowina

4 mar 2010


od: Snježana

Mostar położony jest w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny, przy drodze wiodącej z Dubrownika do Sarajewa. Miasto leży na wysokości ok. 60 m n.p.m., na równinie Mostarsko polje, na obu brzegach rzeki Neretwy.Nieformalna stolica Hercegowiny.
Głównym zabytkiem miasta jest XVI-wieczny kamienny Stary Most, wybudowany w 1566. W średniowieczu brzegi rzeki Neretwy były tu połączone stałym drewnianym mostem. Po raz pierwszy nazwa Mostar pojawia się w tureckim spisie z lat 1468-1469. W XVI wieku Turcy założyli tu twierdzę, a w 1566 dotychczasowy drewniany most został zastąpiony kamiennym, który znany jest jako Stary Most. W wyniku wojny w byłej Jugosławii został zburzony przez Chorwatów w listopadzie 1993 roku. Ponownie odbudowany w lipcu 2004 roku.

Czosnek na znaczkach mnie zauroczył!




SZABLON BY: PANNA VEJJS.