102. Włochy

31 sty 2010

od: Mama

Zamek Visconti znajduje się w Abiategrasso w północnych Włoszech. Został zbudowany w 1382 przez Gian Galeazzo Viscontiale ozdobnych malowideł i fresków dorobił się dopiero po 1438 dzięki Filippo Maria Visconti. Zamek w Abbiategrasso był strategiczną budowlą zbudowaną na osi z Naviglio Grande i drodze łączącej Mediolan z Vigevano.
Pod kierunkiem Filippo Visconti nastąpiła również rozbudowa i renowacja konstrukcji, która została przemalowana i wyposażone w podwójne okna w renesansowym stylu, co nadało całości wygląd bardziej letniska niż średniowiecznej fortecy.
Ostatnio, w 1995 roku nieruchomość została gruntownie odrestaurowana, odsłonięto starodawne freski i graffiti, po czym przekazano budynek pod działaność biblioteki obywatelskiej Romeo Brambilla.
Ciekawostką jest również skrzydło wschodnie, gdzie na najwyższym piętrze budynku, kiedyś używanym jako więzienie, nadal można zobaczyć graffiti odsiadujących tam karę więźniów.

101. Zjednoczone Emiraty Arabskie

31 sty 2010


od: Karp


Meczet Jumeirah jest dominującym elementem krajobrazu Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Zbudowany w średniowiecznej tradycji Fatymidów w połączeniu z nowoczesnymi materiałami jest hołdem dla nowoczesnej architektury Islamu.
Ponieważ uważany jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych meczetów w Dubaju, szejk Mohammed w ramach organizacji Centre for Cultural Understanding organizuje wycieczki po Meczecie Jumeirah dla nie-muzułmanów. Organizacja ma na celu promowanie zrozumienia kultury islamskiej przez osoby związane z tą kulturą na co dzień.

100. Włochy

30 sty 2010


od: Claude

Frosinone (w dialekcie: Frusenone) to miasto w Ontario we Włoszech, często jest określane mianem stolicy Ciociaria.
Jest centrum przemysłowym i handlowym oraz ważnym ośrodkiem ruchu południowego Ontario. Istniejący już od czasów rzymskich w swojej historii doznał wielu zniszczeń i grabieży w wyniku trzęsień ziemi (największe w 1350 roku) i wojny, dlatego posiada zaledwie kilka (ale za to ważnych) śladów swojej przeszłości - ruiny amfiteatru, znaleziska archeologiczne zgromadzone w Muzeum Archeologicznym oraz pomnik grobowy z drugiego wieku w Sant'Angelo.

Ta kartka jest prze-cu-dow-na!

99. Niemcy

30 sty 2010


od: Lydia

Nie przepadam za reprintami ta kartka jednak mi się nawet podoba, ponieważ przedstawia - jakżeby inaczej - zamek, a niemieckie zamki to w mojej kolekcji naprawdę rzadkość!

98. Chorwacja

30 sty 2010


od: Agnieszka


Pula (chorw. Pula, wł. Pola, istriockie Pula, słń. Pulj, niem. Pulei, łac. Pietas Iulia) – miasto w Chorwacji, największe na półwyspie Istria, położone na południowym skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim.
Pula jest położona na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande) w południowej części Istrii. Znajduje się w głębokiej zatoce, otoczona przez małe wyspy (Sv. Jerolim oraz Kozad).
Najpóźniej od V w p.n.e tereny dzisiejszej Puli zamieszkiwali Ilirowie, aż do roku 177 p.n.e. kiedy to obszar ten zajęli Rzymianie. Od 43 r. Pula stała się kolonią rzymską (nazwaną przez nich Pietas Julia) przez co została ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. W tym czasie miasto przeżywało okres świetności czego dowodem są liczne zachowane budowle z tego okresu (amfiteatr, łuk triumfalny, świątynia Augusta). W 1334 miasto zostało zajęte przez Republikę Wenecką. W wyniku licznych epidemii dżumy i malarii liczba mieszkańców spadła do 300. Została jednak ponownie zasiedlona przez uchodźców z Bośni i Dalmacji, którzy uciekali przed najazdem Turków.
Miasto ponownie odzyskało świetność w XIX. Zbudowano stocznie i fortyfikacje, a arystokracja zaczęła przyjeżdżać tu w celach rekreacyjnych. Po I wojnie światowej całą Istrię wraz z Pulą zajęli Włosi. Po drugiej wojnie światowej zniszczone miasto przypadło Jugosławii, a po jej rozpadzie Chorwacji.

97. Polska

30 sty 2010


Stalowa Wola - miasto powstało jako rezultat decyzji o zlokalizowaniu w pobliżu wsi Pławo między miasteczkami Nisko i Rozwadów w ramach budowy COP tzw. Zakładów Południowych. Pierwsze historyczne wzmianki na temat wsi Pławo, terenie której powstało miasto, pochodzą z 1. połowy XV wieku. W pobliskim Przyszowie znajdował się dwór łowiecki króla Władysława Jagiełły, zbudowany przed 1358 rokiem przez Kazimierza Wielkiego. W końcu XV wieku Pławo było wsią królewską. Osiadła ludność trudniła się łowiectwem, wyrębem drzew, bartnictwem i uprawą roli. W czasie potopu szwedzkiego w roku 1656, widły Wisły i Sanu stały się miejscem bitwy wojsk hetmana Stefana Czarnieckiego z wojskami króla Karola Gustawa.
Przełomowym momentem dla mieszkańców Pława było zatwierdzenie w 1937 roku planu Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowa od 1938 roku Zakładów Południowych na terenach wsi. Głównym inicjatorem planu i autorem programu był ówczesny wicepremier i minister skarbu, budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwiatkowski. Przed wybuchem II wojny światowej powstała część zakładów oraz osiedla przyfabryczne nazwane Stalowa Wola. Nazwa miasta pochodzi od słów ówczesnego ministra spraw wojskowych, gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który o planie budowy COP-u mówił, że jest to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wśród przybyłych z całej Polski nowych stalowowolan mieszkańcy dawnego Pława zyskali sobie złą sławę, a nazwanie kogoś Pławiakiem ma znaczenie wybitnie pejoratywne.

Pocztówka z 1977 roku.
A w ramach ciekawostki na zdjęciu widać mój blok i nawet okno pokoju, w którym właśnie to piszę :)

96. Austria

30 sty 2010

Wiedeński Park Miejski (niem. Wiener Stadtpark) rozciąga się od pierwszej dzielnicy Wiednia do Heumarkt w trzeciej dzielnicy i jest odwiedzana zarówno przez turystów i rodzimych wiedeńskich. Całkowita powierzchnia to 65.000 m².
Pozłacany pomnik z brązu Johanna Straussa II jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych zabytków w Wiedniu. Odsłonięty został w dniu 26 czerwca 1921 i jest otoczone marmurowym reliefem autorstwa Edmunda Hellmera. Złocenia zostały usunięte w 1935 roku i położono je ponownie dopiero w 1991 roku.

95. Polska

30 sty 2010


Kościół św. Jakuba w Sandomierzu – późnoromański kościół ceglany ufundowany przed 1211 rokiem przez księżniczkę Adelajdę Kazimierzównę, córkę Kazimierza II Sprawiedliwego, księcia krakowskiego. Fundatorka po swojej śmierci 8 grudnia 1211 została w nim pochowana. W 1228 przejęty przez założony przez Iwo Odrowąża, biskupa krakowskiego w 1226 drugi po krakowskim konwent dominikanów w Polsce. Jest to jeden najstarszych kościołów w całości wzniesionych z cegły na terenie Polski. Wykonaniem fundacji zajmował się bratanek biskupa św. Jacek Odrowąż. Na początku XIV w. dobudowano do zachodniej ściany świątyni dzwonnicę w której znajdują się dzwony z 1314 oraz 1389.

Nie wiem jak wy, ale wydaje mi się, że kadr tej pocztówki jest strasznie nieudany!

94. Włochy

30 sty 2010



Sardynia (wł. Sardynia, sardyński: Sardigna lub Sardinnia) jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym (po Sycylii).
Jest częścią Włoch o regionalnej autonomii nadanej Konstytucją Włoch. Nazwa Sardynii opiera się na przekształceniu włoskiego sardinus/sardina, czyli "mały Sard".
Sardyńczycy nie stanowią jednorodnej populacji z genetycznego punktu widzenia, w porównaniu do innych społeczeństw europejskich i śródziemnomorskich Sardyńczycy posiadają liczne wyróżniające cechy genetyczne. Około 42% Sardyńczyków posiada chromosom Y o haplogrupie I, który wykazuje wysoką częstotliwość tylko w Skandynawii, północnych Niemczech i obszarze Chorwacji, Bośni, Czarnogóry i Serbii.
Podgrupa I-M26 z haplogrupy I jest niemal unikatowa na wyspie, niewielką jej liczbę można znaleźć wśród mieszkańców kraju Basków, Kastylii, departamencie Béarn oraz w Bretanii we Francji, Anglii, Szwecji i na Korsyce. Poza tymi haplogrupami pojawia się też kilka innych unikatowych w skali światowej.

93. Białoruś

30 sty 2010



Dworzec kolejowy w Mińsku (dworzec pasażerski) (biał. Мінск-Пасажырскі, ros. Минск-Пассажирский) jest głównym terminalem pasażerskim w Białorusi.
Stacja została wybudowana w 1873 roku jako vakzal Vilenski - stacja Vilnius. Pierwotnie drewniany budynek został zburzony w 1890 roku i ponownie wybudowany jako kamienny. Podczas II wojny światowej dworzec Mińsk została całkowicie zniszczony i odbudowany dopiero w latach 1945-1946; w tej postaci służył do 1991 roku.
Nowy budynek mińskiej stacji kolejowej został zbudowany w latach 1991-2002. Jego budowa została opóźniona ze względu na trudności finansowe, jednak teraz Mińsk może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej "na czasie" dworców we Wspólnocie Niepodległych Państw.
Istnieją plany, aby przenieść cały podmiejski ruch kolejowy z Mińska Pasażerskiego do mniejszych stacji Minsk-Uskhodni (wschodni), Minsk-Paudnyovy (południowy) i Minsk-Paunochny (północny) w roku 2020.

92. Niemcy

29 sty 2010


Pawilon chiński (niem. Chinesisches Haus) – rokokowy pawilon ogrodowy w stylu chinoiserie w parku Sanssouci w Poczdamie. Wybudowany w latach 1755-64 przez Johanna Gottfrieda Büringa na podstawie szkiców króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Architektura pawilonu łączy elementy pruskiego rokoko z formami wschodnioazjatyckimi.
Projekt pawilonu wzorowany był na wybudowanym w 1738 maison du trefle w parku pałacowym w Lunéville – posiadłości księcia Lotaryngii i króla Polski na wygnaniu Stanisława Leszczyńskiego. Projekt maison wykonał francuski architekt Emmanuel Héré. Fryderyk II Wielki znał prace Hérégo, a w swych zbiorach miał publikację architekta z 1753, w której zamieszczono ilustrację przedstawiającą pawilon z Lunéville.
Pawilon w Sanssouci wzniesiono na planie trójlistnej koniczyny. Pośrodku budowli znajduje się okrągła sala, z którą sąsiadują w regularnych odstępach trzy gabinety. Pomiędzy gabinetami znajdują się zadaszone werandy. Całość, na podobieństwo namiotu, przykrywa pofalowany miedziany dach, podtrzymywany przez cztery pozłacane kolumny z piaskowca, wystylizowane na drzewa palmowe.
Dach wieńczy tambur, na którym umieszczono pozłacaną figurę Chińczyka trzymającego rozłożoną parasolkę. Statua została wykonana w miedzi przez Friedricha Juryego na podstawie projektu rzeźbiarza Benjamina Giesego.

91. Malezja

29 sty 2010



Georgetown (lub George Town), jest stolicą stanu Penang w Malezji. Miasto nazwano na cześć angielskiego króla George'a III (Jerzy III Hanowerski).
Georgetown znajduje się północno-wschodniej części wyspy Penang i ma około 220 000 mieszkańców.
Miasto znajduje się na liście UNESCO dzięki zachowanej do dzisiaj swojej kolonialnej zabudowie z licznymi domami, magazynami i sklepami kolonialnymi.

A z lotu ptaka i w nocnej poświacie zupełnie na takie nie wygląda, prawda?

90. Estonia

29 sty 2010



Toompea to jedna z trzech historycznych części Tallinna - stolicy Estonii.
Obszar ten był niegdyś odrębnym miastem (Dom zu Reval), miejscem zamieszkania Rycerstwa Estonii, rzymskokatolickich biskupów Tallina (do 1561) i kuratorów luterańskiej Estonii, których umiejscowienie siedziby łatwo wytłumaczyć świetnym widokiem na okoliczne dzielnice.
Główną atrakcją Toompea są mury i liczne bastiony Castrum Danorum, rosyjska Cerkiew Aleksandra Newskiego zbudowana w okresie Imperium Rosyjskiego (budynek został wzniesiony w miejscu, w którym niegdyś stał pomnik Marcina Lutra), luterańska katedra (Toomkirik) oraz stary estoński Pałac Królewski - obecnie budynek Parlamentu.

89. Brazylia

29 sty 2010


Parque da Cidade (znany też jako Park Gávea) jest publicznym parkiem Rio de Janeiro w Brazylii.
Pierwotnie był prywatną własnością przy letniej rezydencji Marques de Sao Vicente - Jose Antonio Pimenta Bueno zbudowanej w 1809 roku. Dom stał na na tyłach parku, nieco ponad jego poziomem, obecnie działa tam Muzeum Miasta. W 1939 dokonano rewizji majątku rodziny Guinle na rzecz rządu federalnego, a następnie ogłoszono jego przemianę na park publiczny.
Park położony jest w dzielnicy w Gavea (stąd jego druga nazwa), rozciąga się na 470 tysięcy metrów kwadratowych, w jego pobliżu znajduje się Tijuca National Park.
Część obszaru zajmują lasy niedostępne dla odwiedzających, resztę duży park krajobrazowy na otwartej przestrzeni.
Jak pisze Maria mieszkańcy przychodzą tutaj aby uprawiać różnorakie sporty, jak chociażby wspinaczkę skałkową czy skoki na spadochronie lub aby po prostu nacieszyć oczy widokiem.

Pierwsza Brazylia. Szła 41 dni i dotarła w stanie niesamowicie wymęczonym, ale i tak mi się podoba :)

88. Czechy

28 sty 2010


Ostrawa (czes.: Ostrava, Statutární město Ostrava, niem.: Ostrau) - miasto w Republice Czeskiej na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.
Przez teren osady od najdawniejszych czasów biegł szlak bursztynowy, a następnie szlak handlowy z Moraw na Górny Śląsk.
Początkowo po obu stronach rzeki istniały dwie Ostrawy - prawobrzeżna Ostrawa Polska od 1290 roku należała do książąt cieszyńskich, lewobrzeżna Ostrawa Morawska została w średniowieczu zasiedlona przez osadników z Niemiec. 27 listopada 1919 władze czechosłowackie zmieniły nazwę Ostrawy Polskiej na Ostrawę Śląską. Jako jeden organizm miejski Ostrawa powstała 1 lipca 1941, po połączeniu dwóch miast.
Na zdjęciach widać zabytkowe place z dzielnic: Vitkovice, Přívoz i Poruba.

Zawsze kiedy widzę Ostrawę lub gdzieś o niej czytam przypomina mi się zwrotka jednej z piosenek Jaromira Nohavicy:
"Ostravo Ostravo
město mezi městy hořké
moje štěstí
Ostravo Ostravo
černá hvězdo nad hlavou"

A znaczek z Keplerem jest rewelacyjny!

87. Stany Zjednoczone

28 sty 2010


Hersheypark został otworzony w 1907, jako park rekreacyjny dla pracowników zakładu wyrobów czekoladowych Hershey's. Następnie firma zdecydowała się udostępnić park publicznie. W obecnej chwili park ma powierzchnię 450 ha i ponad 60 różnych atrakcji. Położony jest w Hershey w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych.
Milton S. Hershey, założyciel firmy wyrobów czekoladowych Hershey, pragnął wybudować park dla swoich pracowników, aby ci mieli miejsce do relaksu po trudach dziennej pracy. W 1903 roku, w środku pola kukurydzianego wzdłuż strumyka Spring Creek znalazł miejsce odpowiednie na wybudowanie parku rekreacyjnego. Hershey Park został oficjalnie otwarty podczas meczu baseballu rozgrywanym na nowym boisku.
Pierwszą karuzelę postawiono w 1908 roku, jak również amfiteatr na 1500 miejsc siedzących. Park rozbudowano w 1909 z kortami tenisowymi, dwiema kręgielniami, dużą estradą i galerią fotograficzną. Goście mogli również podziwiać uroki scenerii w czasie jazdy kolejką szynową.
Hersheypark to ponad 60 atrakcji, włączając 10 kolejek górskich. Najnowszą kolejką górską jest Storm Runner, otwartą w 2004 roku.
Bilet wstępu do lunaparku uprawnia do wstępu do pobliskiego zoo ZOOAMERICA, również w pobliżu parku znajduje się Chocolate World – centrum turystyczne, zawierające sklepy, restauracje, a także atrakcję w formie przejażdzki po fabryce czekolady.

86. Stany Zjednoczone

28 sty 2010



Austin jest stolicą Teksasu. Jest czwartym co do wielkości miastem w Teksasie, a piętnastym w Stanach Zjednoczonych.
Obszar ten został zasiedlony w 1830 nad brzegiem rzeki Colorado przez pionierów jako miejscowość Waterloo. W roku 1839, Waterloo została wybrane, aby stać się stolicą Republiki Teksasu. Nowa nazwa miasta pochodzi od Stephena F. Austina, znanego jako ojciec Teksasu.
Austinites (jak sami siebie nazywają mieszkańcy miasta) są dumni ze swoich dziwactw i chętnie celebrują różnice w stylu życia, charakteru, przekonań, itp. Austin jest jedynym dużym miastem Teksasu, które nie zakazuje kobietom chodzenia topless w miejscach publicznych. "Keep Austin Weird" stało się lokalnym motto w ostatnich latach i pojawia się na niezliczonych naklejkach na zderzaki i t-shirtach. Motto nie jest używane wyłącznie w celu promowania dziwactw Austin i jego różnorodności, ale ma także na celu wzmocnienie organizacji wspierających lokalne i niezależne przedsiębiorstwa.

Jeśli mogłabym coś zmienić to usunęłabym tę tandetną ramkę imitującą drewno.

85. Chiny

28 sty 2010



Okrągły Ołtarz – najświętsze miejsce kompleksu Świątyni Nieba w Pekinie, gdzie cesarz składał niegdyś ofiary. Znajduje się na południe od Cesarskiego Sklepienia Nieba. Ołtarz jest okrągłą trzypoziomową platformą zbudowaną z marmuru. Trzy piętra wyobrażają kolejno od dołu – człowieka, Ziemię i Niebo. Ziemia była symbolizowana przez kwadrat, zaś Niebo przez koło. Dlatego podstawa ołtarza, w odróżnieniu od górnej platformy, została zbudowana na planie kwadratu. Centralną płytę ołtarza otacza dziewięć pierścieni złożonych z płyt kamiennych w liczbach odpowiadających kolejnym wielokrotnościom dziewiątki. Także liczba bloków tworzących każdą z kondygnacji jest wielokrotnością dziewiątki, uważanej w kosmologii chińskiej za symbol Nieba i cesarza, którego nazywano Synem Niebios. Na górnej platformie, dziś pustej, stał niegdyś Tron Nieba. Miejsce to uważane było za środek cesarstwa, a także centrum całej Ziemi. Został wzniesiony w 1530 roku przez cesarza Jiajing. Po pożarze z 1740 roku odbudowano stojącą przy ołtarzu fontannę.

Kartka w ramach RRa "sławne budynki".

84. Słowacja

28 sty 2010



Zamek Orawski (słw. Oravský hrad, węg. Árva vára, niem. Arwaburg) – uważany za jeden z piękniejszych zamków na Słowacji, góruje nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Położony jest niedaleko granicy Polski (od Korbielowa ok. 45 km a od Przełęczy Glinne ok. 40 km).
Na całość zamku składają się trzy kompleksy średniowieczno-renesansowych budowli, co powoduje, że czasem w odniesieniu do niego mówi się o zamkach orawskich.
Najstarszą częścią a zarazem najwcześniej zauważaną przez turystów, zbliżających się do Orawskiego Podzamcza jest zamek górny, pochodzący z I poł. XIII wieku. Jest to wyniosła, wąska budowla, z przybudówkami, zorientowana w kierunku wschód-zachód, "przyklejona" do skały w taki sposób, aby był niedostępny z zewnątrz. Patrząc na zamek od wschodu, wydaje się że budowla przeczy prawom fizyki, gdyż skała, na której go zbudowano, jest wygięta w kierunku południowym.
Poniżej znajduje się zamek średni, gdzie wyróżnia się czworoboczna wieża i zabudowania dwóch tzw. pałaców, wzniesionych przez Jana z Dębowca i Jana Korwina.
Najniżej położony jest zamek dolny z pałacem Thurzonów, barokowym kościołem zamkowym i wieżą.

Zamek został dodany do miejsc, które muszę koniecznie odwiedzić.

83. Rosja

28 sty 2010



Plac Czerwony (ros. Красная площадь) – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla (oficjalnej siedziby prezydenta Rosji).
Ma 330 m długości i 70 m szerokości. Jego nazwa nie ma komunistycznych odniesień - pochodzi od starosłowiańskiego przymiotnika красьнъ (piękny), co zachowało się w innych językach słowiańskich do dzisiaj - w tym w polskim, dla którego słowniki nadal podają słowo "krasny". Natomiast w języku rosyjskim słowo красный ma też znaczenie "czerwony". W znaczeniu "piękny" stosowano je w odniesieniu do katedry św. Bazylego, później zaczęto tak nazywać pobliski plac.
Przyjmuje się, że plac Czerwony otrzymał obecną nazwę (która wyparła wcześniejszą "Pożar") w XVII wieku.

Kartka z oficjalnej wymiany, ale za to jaka! Nie mogę oderwać od niej oczu.

82. Rumunia

27 sty 2010



Sinaia - miasto w Rumunii.
Jak pisze Diana, od której dostałam owo cacko jest to jedna z najstarszych i najbardziej znanych górskich turystycznych miejscowości w okręgu Prahova. Jest również nazywana "perłą gór karpackich" i jest znana przede wszystkim ze znajdującej się tam letniej rezydencji rumuńskiej rodziny królewskiej - zamku Peleş. Został zbudowany w stylu bawarskim i jest prywatną własnością byłego króla Michała I. Król zgodził się otworzyć pałac dla zwiedzających w zamian za odpowiednie wynagrodzenie dla rodziny królewskiej. W skład kompleksu wybudowanego dla rumuńskiej rodziny królewskiej wchodzi także pałac Pelişor.

Poza kilkunastoma rumuńskimi biletami dostałam też niezłą perełkę: bilet kolejowy z początku lat 90-tych. Pamiętacie jeszcze, jak takie były również u nas? :D

81. Włochy

17 sty 2010


Triora to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Imperia. Wg danych na rok 2004 gminę zamieszkuje zaledwie 408 osób, czyli około 6 os./km².
Jest członkiem elitarnej I Borghi Piu 'Belli' s d'Italia - listy 100 najpiękniejszych średniowiecznych cytadeli we Włoszech. Jest również członkiem Touring Club Italia Bande Arancione, podobnie prestiżowym klubie w którym znajduje się lista najlepszych miejsc dla turystów.

Kartka ponownie od Tomasza, który Triora skwitował jednym zdaniem: "miasteczko kamiennych domów, spleśniałych serów i mega wąskich uliczek". :)

80. Wielka Brytania

17 sty 2010


od: Maciek


Pałac Westminsterski (ang. Palace of Westminster) – miejsce posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Pałac znajduje się w Londynie, w dzielnicy City of Westminster, na lewym brzegu rzeki Tamizy.
Najstarsza istniejąca dziś część pałacu, Westminster Hall, powstała w roku 1097. Pałac służył początkowo jako siedziba władcy, ale żaden monarcha nie mieszkał tam od XVI wieku. Jedną z najsławniejszych części pałacu jest wieża zegarowa, mieszcząca znaną atrakcję turystyczną - zegar Big Ben.
Pałac zawiera ponad 1000 pokoi, z których najważniejszymi są sale Izby Lordów i Izby Gmin. Pałac mieści też pokoje obrad komisji parlamentarnych, biblioteki, hole, jadalnie, bary i siłownie. Jest miejscem ważnych ceremonii państwowych, w tym otwarcia obrad parlamentu. Pałac jest bardzo ściśle związany z obiema Izbami, co obrazuje używanie słowa "Westminster" jako synonimu Parlamentu.

Kartka od "Karpia", przyjaciela z liceum, który wysyłał pocztówki zawsze z nieprzymuszonej woli, jako jeden z nielicznych. :)

79. Chorwacja

17 sty 2010


Dubrownik (chor. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Dubrownik jest głównym ośrodkiem turystycznym Dalmacji i przemysł turystyczny jest podstawą gospodarczą tego regionu, chociaż niedawna wojna tocząca się na Bałkanach, spowodowała kryzys w tej dziedzinie.
Patronem Dubrownika jest święty Błażej; odbywa się tutaj Letni Festiwal w Dubrowniku (Dubrovačke ljetne igre), ponadto w Dubrowniku mieszkał polski kompozytor i pisarz Ludomir Michał Rogowski (1881-1954). Stare miasto Dubrownika zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO (główna ulica Stradun zwany Placa).

Kartka od kuzynki Agnieszki, która również rozpieszcza mnie takimi cackami po każdej swojej podróży.

78. Polska

17 sty 2010
Klasztor oo. Dominikanów w Tarnobrzegu - zbudowany w 1706 roku na miejscu dawniej stojącego klasztoru drewnianego z 1677 roku w celu chronienia cudownego obrazu Matki Boskiej przedtem mieszczącego się w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.
Klasztor i kościół ufundowane zostały przez rodzinę Tarnowskich aktem erekcyjnym z 29 czerwca 1676 r. 22 czerwca 1703 roku podczas budowy murowanej świątyni ogień strawił pozostałą część drewnianego klasztoru. Nowy, murowany kościół oraz klasztor wzniesione zostały w stylu barokowym, a projektodawcą był Michał Link w 1706 roku. 6 czerwca 1862 wybuchł pożar który poważnie zniszczył klasztor i przyległe do niego budynki. Obecny wygląd kościół O.O Dominikanów zawdzięcza Janowi Sasowi Zubrzyckiemu. Pod jego kierownictwem w 1909 r. nastąpiła rozbudowa obiektu. 15 września 1914 podczas walk frontowych powybijano szyby i zostały uszkodzone dachy kościelne. W 1915 roku żołnierze austriaccy zniszczyli chór, organy, sklepienia i ołtarze. Przeorem w okresie II wojny światowej był o. Fabian Madura, któremu kościół zawdzięcza uratowanie dzwonów kościelnych.

Kartka również od Tomasza, który zwykł wysyłać mi kartki z każdego miejsca, w którym był, nawet jeśli to sąsiednie miasto.
Przy okazji, pozdrowienia dla mieszkającej tam Soleilki :)

77. Holandia

16 sty 2010
Amsterdam - największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Położony nad rzeką Amstel, IJ i licznymi kanałami (160) - trzy największe w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie to - Herengracht (położony najbardziej centralnie), Keizersgracht i Prinsengracht. Z nimi łączą się promieniście mniejsze kanały tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy, dlatego Amsterdam nazywany jest często Wenecją Północy. Amsterdam położony jest częściowo poniżej poziomu morza. Centrum miasta wraz z kanałami powstało w przeważającej części w XVII wieku (Złoty Wiek w historii Holandii)
Nazwa miasta oznacza - tamę na rzece Amstel. Pierwszy raz nazwa ta została zapisana po Łacinie w 1275 roku przez hrabiego Florisa V - homines manentes apud Amestelledamme (ludzie mieszkający w pobliżu Amestelledamme). Litera r pojawiła się po raz pierwszy w 1282 roku - Amestelredamme. W 1327 roku hrabia Wilhelm III użył formy Aemsterdam, która najbardziej przypomina dzisiejszą nazwę miasta.

Uwielbiam ją, choć - niestety - do kartki Orlicy z podobnego miejsca się nie umywa :>

76. Monako

15 sty 2010
Monte Carlo - dzielnica Monako, znana m.in. z kasyn i plaży. Zamieszkuje ją ok. 20 tys. osób. Monte Carlo jest historyczną stolicą hazardu. Położona jest na stoku górskim, nad Morzem Liguryjskim. Znajdują się tam: uzdrowisko i kąpielisko morskie, ogród botaniczny, Musée National des Beaux-Arts, kasyno pochodzące z lat 1878-1879 oraz inne budynki eklektyczne z 2 połowy XIX wieku.
W Monte Carlo znajduje się trasa znanego rajdu samochodowego oraz rozgrywany jest coroczny wyścig Formuły 1 - Grand Prix Monako.
Nazwą 'Monte Carlo' został nazwany niski tulipan o żółtych, pełnych kwiatach.

Kartka od mojego przyjaciela Tomasza, cenny nabytek przede wszystkim o wartości sentymentalnej. Choć i sama kartka prezentuje się niesamowicie - te światła, te refleksy wodne...





SZABLON BY: PANNA VEJJS.